Home WEALTH PLANNINGCharita a filantropie Integrace uprchlíků: Ukrajinci nepotřebují jen dárce, ale i filantropy

Integrace uprchlíků: Ukrajinci nepotřebují jen dárce, ale i filantropy

Autor Dana Halušková

Charitativní sbírky jsou pro podporu a integraci uprchlíků samozřejmě nutné a představují jeden z mála způsobů, jak okamžitě pomoci. V dlouhodobém horizontu se ale ukazuje, že důležitou roli hraje filantropie. Právě díky podpoře filantropů se totiž děti i dospělí snadněji dostanou k vyššímu vzdělání nebo lépe placené práci.

Česká republika je zemí s nejvyšším počtem ukrajinských uprchlíků na 100 tisíc obyvatel. Naučit se společně žít bez větších problémů může být obtížné. Proto je potřeba integrace menšiny do společnosti. Jak ale na to? Možností pro filantropy i donory je celá řada. Přehledně je shrnuje zpráva nadačního fondu Via Clarita. 

Na charitu může přispět každý

Brzy po začátku války vzniklo hned několik charitativních sbírek. Zapojili se i známé neziskové organizace jako Člověk v tísni, Český červený kříž, Charita Česká republika nebo nadace ADRA, která pro tyto účely zřídila speciální nadační fond Pomoc Ukrajině. Kromě jednotlivců se zapojili i firmy nebo města, a tak se podařilo vybrat milionové částky. Celkově ale neziskový sektor zažívá náročné období a těžko hledá finance na provoz i samotné dobrovolníky. I touto cestou se tedy filantropie může vydat.  

Neziskové organizace od roku 2020 doslova přechází z krize do krize. Kvůli epidemii covidu muselo mnoho z nich omezit svou činnost a zároveň čelily velkým výpadkům financování. Pak přišlo tornádo na Moravě, které se dotklo celého sektoru. Nyní probíhá válka na Ukrajině, do Česka dorazil rekordní počet uprchlíků a neziskové organizace znovu řeší úplně nové situace a výzvy,“ říká Michaela Kreuterová, senior konzultantka Via Clarita.

Nejvíce se ale solidarita projevila hned na začátku konfliktu, nyní se příspěvky snižují a slábne i jejich frekvence. A to znamená jediné, nastává čas pro filantropii, která může být dlouhodobým řešením uprchlické krize.

Zaujalo vás téma nebo přemýšlíte o vlastních filantropických počinech? Přijďte na konferenci Private Family Wealth a zeptejte se představitelek Nadačního fondu Via Clarita na to, co vás zajímá!

Klíčem k integraci je vzdělání

Podle aktuální zprávy Via Clarita by se měli filantropové zaměřit především na vzdělání uprchlíků. Hlavní je, aby se děti i dospělí naučili česky a doplnili si odborné vzdělání. Polovina z nich v České republice pracuje, ale z 80 % se jedná o nízko kvalifikované profese. 

Vedle standardní školní docházky zmiňuje článek od Nadačního fondu Via Clarita i adaptační a další volnočasové aktivity, do kterých je potřeba ukrajinské děti začlenit. A dále upozorňuje na možnost podpory ukrajinských pedagogů nebo psychologů, jejichž služby často využívají i dospělí.

Komunikace s veřejností a analýza dat

Jednotlivé kroky integrace může česká společnost lépe pochopit díky vhodně zvolené komunikaci i získávání relevantních dat a jejich následnému vyhodnocování. A právě na chystaných podzimních kampaních se mohou donoři a filantropové podílet. Přitom bychom ale neměli zapomínat ani na nutnost postupné obnovy Ukrajiny. I tu už české organizace pomáhají zajišťovat.

Více se dočtete v článku Nadačního fondu Via Clarita zde.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články