Home AKTUALITY Chcete pomoct? Nadace spouští sbírky na podporu Ukrajiny

Chcete pomoct? Nadace spouští sbírky na podporu Ukrajiny

Autor Eva Ulrichová

Během jediné noci se životy ukrajinských občanů změnily v peklo. Usínat se strachem i nadějí a probudit se do války je pro moderní evropskou společnost nepředstavitelné. Obyvatelé napadené Ukrajiny si zaslouží naši podporu. Nadace proto jedna po druhé spouštějí sbírky pro zajištění potřeb a pomoci na Ukrajině. Jak můžete pomoct vy?

Ať je lidstvo jakékoliv, jedno se mu musí nechat – solidarita. My lidé máme zvláštní vlastnost, plynoucí pravděpodobně z naší schopnosti empatie a emocí obecně, ve vážných situacích se umíme semknout a táhnout za jeden provaz. V redakci právě vzpomínáme, jak jsme v létě psali článek v podobném duchu „Den, kdy je filantropem každý“ – po ničivém, naprosto neočekávaném a v našich zeměpisných šířkách neobvyklé tornádo na Moravě. To jsme nevěděli, že o pár měsíců později budeme zaskočeni další nečekanou událostí, a to ruskou invazí na Ukrajinu.

V červenci se ukázala ta senzační vlastnost lidí – solidarita. Snad každý se na události kolem tornáda díval s husí kůží. Nadace hlásily skokové nárůstky finanční pomoci, jiní dobrovolníci jeli pomáhat přímo na místo katastrofy, ať již dovezením oblečení, hraček, jídla, pití nebo opravou střechy. Nyní se tato solidarita ukazuje podobně – každý, kdo může, pomůže. Byť jedinou korunou. Protože i ta se počítá. Chcete také přispět? Podívejte se, kde můžete pomoct.

Pomoc Ukrajině s Pamětí národa – Darujme.cz

Výtěžek sbírky Paměti národa putuje ukrajinské neziskové organizaci Повернись живим / Come Back Alive. Cílem této neziskovky je distribuce ochranných pomůcek a materiálního zabezpečení obránců Ukrajiny. Česká sbírka Pomoc Ukrajiny s Pamětí národa je spuštěna od 22. 2. 2022, již první den se vybralo přes 2.000.000 Kč. V tuto chvíli (den útoku – 24. 2. 2022 15:30) je vybráno více než 8,270 milionů korun. Dosud přispělo 3.723 lidí.

SOS Ukrajina – Člověk v tísni

Podpořit Ukrajinu a její obyvatelé můžete i skrze známou mezinárodní organizaci Člověk v tísni. Na Ukrajině organizace poskytuje humanitární pomoc už od roku 2014. Ve sbírce SOS Ukrajina je dosud vybráno 75 milionů Kč, z toho 10.000.000 je z pražského magistrátu, 1 mil. z fondu rychlé pomoci Klubu přátel Člověka v tísni a 21 mil. Kč od skupiny českých investorů Pale Fire Capital.

Charita pro Ukrajinu – Charita Česká republika

Charita Česká republika v důsledku ruské invaze vyhlásila veřejnou sbírku na podporu lidí dotčených válečným konfliktem. Výtěžek je určen nejen těm, kteří budou na místě postiženi bojem, ale také těm, kteří budou nuceni z bezpečnostních důvodů svou vlast opustit. Na podporu věnuje prostředky samotná organizace z krizového fondu. „Na bezprostřední pomoc uvolnila Charita Česká republika z krizového fondu částku 500 000 Kč,“ oznamuje organizace na svém webu.

Fond Humanity Českého červeného kříže

Sbírku na podporu Ukrajiny vyhlásil také Český červený kříž. Na Ukrajině operuje prozatím Ukrajinský červený kříž, se kterým jsou jeho čeští kolegové v nepřetržitém kontaktu. ČČK se podílí na podpoře a poskytované pomoci lidem dotčených bojem. Především se jedná o zajištění zdravotnického materiálu pro mobilní zdravotnické týmy Červeného kříže na Ukrajině, v druhé fázi se chystá zajištění automobilů pro mobilní ambulanci, zdravotnické stany, zajištění potřeb pro převozy pacientů, chirurgické sety, navigační prostředky. Výtěžek ze sbírky počítá také s podporou uprchlíků do ČR a s financováním pomoci Ukrajině.

POMOC UKRAJINĚ! – Nadační fond pomoci

Sbírka je pod záštitou organizace ADRA, jejíž pobočku můžete nalézt na Ukrajině. Výtěžek půjde na podporu obyvatel Ukrajiny, kteří získají poukazy pro nákup základních potřeb. Dosud se do sbírky zapojilo 260 dárců. Podpořit sbírku můžete finančními prostředky nebo Bitcoinem.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články