Home Řízení rodinyFamily office Family Offices nejsou pouze investory. Jaký význam mají pro správu vašeho bohatství?

Family Offices nejsou pouze investory. Jaký význam mají pro správu vašeho bohatství?

Autor Dana Halušková

Zatímco v USA nebo v západní Evropě vznikly první rodinné kanceláře už na začátku 20. století, u nás i v celém CEE regionu jsou stále novinkou. S nárůstem globalizace a kumulací bohatství ve společnosti ale nabývají na významu a spousta rodin s vysokými příjmy si bez nich neumí představit každodenní fungování. Často přitom dochází k mylnému vnímání Family Officů pouze jako správců investičního portfolia, popř. investorů rodiny. V čem jim tedy pomáhají a jaké mají výhody?

Jednotná definice Family Office – rodinné kanceláře v podstatě neexistuje a naopak se říká, že je tolik různých Family Officů, kolik je různých rodin. Odborníci se ale shodují na tom, že převažují dva názory. V prvním případě vnímáme rodinnou kancelář jako investora a ve druhém jako správce rodiny a bohatství rodiny s vysokou nebo ultravysokou hodnotou čistého jmění (HNWI a UHNWI). V ideálním případě se však jedná o kombinaci obou funkcí a většina rodinných kanceláří tak obě funkce plní. Jak to vypadá v praxi?

Správce bohatství nebo investor?

Od dob první Rockefellerovy Family Office uplynulo více než sto let. Už tehdy ale movití lidé řešili podobné problémy jako dnes. Zajímalo je mimo jiné i to, jak efektivně spravovat nemovitosti nebo jak ušetřit na daních. Jen s investicemi to tehdy bylo trochu jinak a ani např. digitální bezpečnost nikdo řešit nemusel. Za to však byly jiné výzvy.

Nejčastěji se na rodinné kanceláře s myšlenkou správy bohatství, investory pro konkrétní rodinu nebo správce rodiny. Pravda je ale někde mezi tím. Samozřejmě, že v rodinných kancelářích je investiční poradce s další finanční odborníky nezbytností, ale ti nikdy nepracují samostatně. Vždy kooperují s dalšími specialisty tzv. in house tak, aby co nejlépe vyhověli požadavkům dané rodiny (Single Family Office) nebo několika rodin (Multi Family Office) ve všech oblastech finančního i nefinančního života. Dále se můžete setkat i s virtuální rodinnou kanceláří, ve které působí jen externí specialisté (Virtual Family Office), případně s Embedded Family Office, tedy vloženou rodinnou kanceláří, která je součástí firmy.

Různorodé aktivity

K hlavním výhodám patří komplexnost služeb, které rodinné kanceláře nabízejí. Vše je dostupné in-house, a klienti si tak ušetří spoustu času i starostí. Vedle správy investic jim profesionálové z Family Office zajišťují Wealth Management a Wealth Planning, podílejí se na řízení rodiny, podniku i životního stylu. A v současnosti dokonce v mnohém nahrazují privátní bankéře a bankovní poradce. Zároveň přibývá i filantropických a charitativních projektů, do kterých se aktivně zapojují. Spousta služeb ale s financemi primárně nesouvisí, může jít třeba o  poradenství v oblasti životního stylu, řízení osobní a kybernetické bezpečnosti, concierge atd. Zjednodušeně lze říci, že Family Office může zastupovat konkrétní rodinu/rodiny ve všech oblastech správy a plánování bohatství.

Tento výčet dokazuje, že služby rodinných kanceláří jsou opravdu velmi rozmanité a jejich cílem je naplnit individuální potřeby každého klienta. Ne nadarmo se říká, že je tolik různých rodinných kanceláří, kolik je na světě bohatých rodin.

První rodinné kanceláře podle západního konceptu – tedy pro zajištění finančních i nefinančních služeb – už fungují i v České republice. Mezi prvními byla založena Multi Family Office, dále pak PKF Family Office nebo ROSE Family Office. Postupně ale vzniká spousta dalších, což dokazuje, že segment správy bohatství je na vzestupu. Podrobnější informace k tématu najdete v našem Kompletním průvodci Family Office.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články