Home AKTUALITY Depozitář umění Artex má výjimku pro bezcelní zónu

Depozitář umění Artex má výjimku pro bezcelní zónu

Autor Redakce

Depozitář Artex, který najdete jen kousek za Prahou, nově disponuje celním skladem pro uložení uměleckých děl – tedy bezcelní zónou. Sběratelé a art manageři získávají příležitost pro zjednodušení obchodu s uměním i jeho transportem, např. na mezinárodní výstavy nebo přeshraničním obchodu.

V depozitáři Artex je v naprosté anonymitě a bezpečí uloženo mnoho uměleckých sbírek. Je proto potřeba vybudovat také prostředí se zajištěnou bezpečnostní infrastrukturou, adekvátní vlhkostí vzduchu, světlem, čistotou a dalšími aspekty, které drahé obrazy vyžadují. Nyní v depozitáři můžete nalézt také bezcelní zónu pro transport sbírek.

K čemu je „umělecká“ bezcelní zóna?

Veřejný celní sklad – tzv. bezcelní zóna, umožňuje klientům uskladnit umělecká díla přivezená ze zemí mimo EU v režimu plně osvobozeném od DPH. Umění je osvobozeno od cla, po dobu uskladnění v celním skladu tudíž není potřeba hradit v ČR ani DPH ani clo,“ stojí v materiálech depozitáře ARTEX. Podobný celní sklad nalezneme například i ve Švýcarsku, v postkomunistických zemích je však Česká republika první zemí disponující výjimkou pro bezcelní zónu určenou k transportu umění.

Sběratelům, galeriím, aukčním domům a dalším obchodníkům s uměním umožňují celní sklady zejména uskladnit zboží na neomezeně dlouhou dobu, a to v režimu tranzitu, daňové i legislativní výhody.

Daňová (ne)povinnost

V tranzitním režimu, tedy v bezcelním skladu, nevzniká daňová povinnost. Je to tak jednou z největších výhod uložení uměleckého díla v bezcelním skladu v případě, že jej z jakéhokoliv důvodu zrovna nepotřebujete. Sazba DPH pro vývoz uměleckých děl mimo EU ve výši 15 % je v České republice navíc dvakrát vyšší než v sousedním Německu a třikrát vyšší než ve Velké Británii. Pro spoustu obchodníků tak bylo doteď výhodnější umělecké předměty proclít a uložit v zahraničí. Což jistě neprospívalo českému uměleckému prostředí.

Kulturní památka? To (už) nevadí

Zároveň bezcelní zóna umožňuje transport uměleckých děl, které jsou např. národní památkou, čímž je definitivně znemožněn trvalý vývoz a prodej díla za české hranice. U jiných děl zase bývají úředníci velmi striktní při povolování vývozu. Celní sklady toho mohou být řešením, proto majitelé depozitáře Artex dlouhé roky jednaly o důležité výjimce. Její dojednání a povolení bezcelní zóny pro umění pomůže mimo jiné také nabývání děl na hodnotě (když nemůžete dílo vyvézt, svou hodnotu investice pochopitelně ztrácí) i obchodu s uměním z/do zahraničí.

Bezcelní zóna je výhodná zejména pro obchodníky s uměním, jednotlivce, sběratele, i galerie nebo aukční domy. Podle spolumajitele Artexu Reného Rohana ale pomohou nové podmínky i společnostem, které jsou na umělecký sektor navázané. Jedná se především o logistické firmy, pojišťovny, expertní pracoviště nebo restaurátory. Sníží se totiž náklady spojené s celní jistinou a DPH, nejistý prodej nebude tak problematický a navíc budou díla i ve větším bezpečí.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články