Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Co je finanční terapie a komu pomáhá?

Co je finanční terapie a komu pomáhá?

Autor Redakce

Chodit na terapie už dávno není ostuda. Naopak, péče o psychické zdraví by měla být běžnou součástí našeho života. A pokud na to nestačíme sami, měli bychom se obrátit na odborníka. Jak ale funguje finanční terapie a kdy ji vyhledat?

Podle nejnovější studie organizace FINRA (Financial Industry Regulatory Authority) cítí až 60 % dospělých Američanů finanční úzkost. Konkrétní čísla z Evropy sice neznáme, ale zřejmě budou podobná. Vzhledem k aktuální inflaci a nejistotě na trzích se jen tak nesníží. Finanční terapie tedy dává mnohem větší smysl než dříve a dochází na ni stále více lidí.

Pro zdravější vztah k financím

Ať už řešíte konkrétní trauma z minulosti nebo máte s penězi dlouhodobé potíže, řešením může být právě finanční terapie. Díky konzultaci s profesionálem se naučíte s penězi lépe zacházet a pochopíte, jak je vnímat v souvislosti s hojností a spokojeným životem. Nejspíš byste to časem zvládli i sami, ale s terapeutem se proces zjednoduší a urychlí. Stejně tak řeší finanční terapie partnerské problémy s penězi. A týká se i finanční nevěry, na kterou jsme se zaměřili v jednom z předchozích článků.

Nová finanční kultura

Tento typ terapie nevyhledává jen mladá generace. Využijí ji také lidé středního věku, kteří si pamatují na dobu, kdy šlo o naprosto tabuizované téma. Dodnes je pro ně tedy složité vytvořit si správné finanční návyky. A terapie jim pomáhá zbavit se stresu spojeného s penězi. Získávají k nim úplně nový vztah, který je zdravý a pozitivní v duchu well-being. Méně se obávají konfrontací v osobním i pracovním životě a lépe se adaptují na na novou finanční kulturu.    

Vyhledejte certifikované odborníky 

Finanční terapie se v mnohém podobá jiným typům psychologické pomoci. V českém prostředí ale nenajdete mnoho finančních terapeutů v jedné osobě. Mohlo by to působit jako střet zájmů a vyvolávat etické problémy. Nejvíce se tedy osvědčila společná sezení s profesionálním terapeutem a finančním poradcem. První z nich s vámi rozebere celou záležitost do hloubky a druhý vás navede, kam aktuálně směřovat. Oba musí mít potřebné vzdělání, ale každý z nich vyniká v jiném oboru, a tak bude mít částečně odlišný náhled na situaci. 

Co od finanční terapie nečekat?

Účelem finanční terapie je změna celkového přístupu k financím. Konkrétní rady, jak nakládat s penězi, vám ale terapeut neposkytne. Pro ty musíte za vaším Wealth Managerem nebo jiným profesionálním poradcem. Jedině ten má přehled o vašich příjmech i výdajích a přesně ví, kde můžete vaše aktiva nejlépe zhodnotit.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články