Home LifestyleŽivotní styl Co je finanční nevěra a jak se jí bránit?

Co je finanční nevěra a jak se jí bránit?

Autor Redakce

Otázka peněz není vůbec jednoduchá a zasahuje i do partnerských vztahů. V posledních letech se navíc stále častěji mluví o novém fenoménu, kterým je finanční nevěra. Víte, jak se projevuje?

Věděli jste, že finanční tajemství má před svým partnerem až 20 % českých párů. Začíná to drobnými nákupy dárků nebo dovolených, i když zrovna šetříte např. na koupi nemovitosti, tedy… dárky a dovolené darované sama sobě. Postupně ze společných účtů mizí do neznáma stále větší objemy peněz. Byť sebemenší tajné nákupy ze společných peněz nebo při domluvě, „Teď se šetří, nebudeme utrácet.“ už jsou známkou finanční nevěry. Ta v konečném důsledku nemusí poškodit jen váš účet, ale i celý vztah. Případy rozvodů z důvodu, že jeden z partnerů dokázal „vybílit“ účet i tomu druhému, není ničím neobvyklým. Z prince tak může lehce být chuďas. Movité rodiny proto často preventivně podobné situace řeší efektivním plánováním bohatství a správou rodiny, např. do rodinné ústavy zahrnují, kdo má přístup k rodinnému bohatství, nebo zakládají svěřenské fondy, kdy majetek pak už nepatří nikomu. To ale nepomůže společným účtům a už vůbec ne rozpadu manželství kvůli finanční nevěře. Co proti tomu dělat?

Problém mnoha párů

Peníze jsou ve vztahu citlivým tématem. Pokud s nimi špatně zacházíme, můžeme ublížit partnerovi, rodině i sami sobě. Finanční nevěra je pak spojená i se lží a zatajováním mnohdy důležitých informací, což může vést k celkovému nabourání důvěry ve vztahu. Dnešní nejistá doba bohužel tyto problémy ještě zhoršuje. Mnoho lidí se za svoji finanční situaci stydí, nechce přiznat, že má dluhy. V manželství je pak situace o to horší, že dluhy mohou vážně poškodit i partnera.

Hlavní znaky finanční nevěry

Finanční nevěru naštěstí můžete poměrně snadno odhalit. Podle serveru Investopedia.com jde například o to, že partner od počátku tají svoji celkovou finanční situaci, utrácí peníze, které by měl šetřit pro nějaký ze společných cílů, nebo se snaží vyhýbat rozhovorům na dané téma. Příkladů finanční nevěry je mnoho.

Existuje řešení?

Vše je o vzájemné komunikaci a respektu. Zkuste tedy celou situaci v klidu probrat a nebojte se vzít si na pomoc odborníka, který navrhne konkrétní postup. Hlavní je se navzájem neobviňovat, ale vymyslet konstruktivní řešení, které vyhovuje oběma stranám. V mnohých případech mají tajnosti pochopitelné vysvětlení – např. stud z dluhů nebo naopak, když na počátku vztahu zastíráte vysokou hodnotu svého jmění a po vzájemné sblížení se už nevíte, jak to nyní máte říct. V obou případech nastává finanční nevěra a ve vztahu nepříjemná situace, řešit se to však dá – ideálně dřív, než bude pozdě. Partner ale musí být ochoten spolupracovat. Jako ochranu proti finanční nevěře se doporučuje společný transparentní účet s pravidelnými výpisy, společné plánování rozpočtu i jeho dodržování. Pokud se vám to povede, můžete zachránit nejen svoji finanční situaci, ale také váš vztah.

Dbejte na své duševní zdraví

Mnoho lidí se snaží nadměrným utrácením řešit svoje psychické problémy. Partnerovi se s nimi nechce svěřovat, proto o penězích lže a stává se „finančně nevěrným“. Pokud se vám tedy nepovede vše vyřešit nastavením vhodné finanční strategie, hledejte příčinu zde a pomozte partnerovi vyhledat terapeuta nebo přímo psychologa.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články