Home AKTUALITY Čeští investoři a startupy. Zapojte se do průzkumu angel investování v ČR

Čeští investoři a startupy. Zapojte se do průzkumu angel investování v ČR

Autor Redakce

Jaký je pohled českých investorů na investice do rizikového kapitálu? To zjišťuje aktuálně probíhající průzkum společnosti Depo Ventures.

Společnost Depo Ventures spustila nejnovější průzkum na téma, jak Češi investují do startupů a rizikového kapitálu. Výsledky budou zároveň mapovat vývoj angel investování v našem regionu i ochotu movitých investorů podpořit nově začínající, ale velmi rizikové, odvětví.

Dotazník je zcela anonymní a jeho vyplnění trvá cca 3 – 4 minuty. Průzkum je určen i pro investory, kteří do venture capitalu nebo startupů neinvestují.


Výsledky průzkumu angelského investování v roce 2021

Průzkum mapující angel investice v roce 2021 probíhal počátkem roku 2022. Dokazuje, že vývoj angel investic se příliš nelišil od pandemického roku. Průzkum zároveň odhalil, že více než 25 % respondentů chce v roce 2022 výrazně navýšit své investice do oblasti startupů. Výsledky také dokazují, že polovina dotázaných bude investovat stejné množství prostředků do rizikového kapitálu jako dosud.

V České republice se angel investoři věnují své podpoře startupů v průměru 4 roky. 1,2 % dotázaných přiznalo, že angel investice jsou součástí jejich portfolia 40 a více let. U rizikových investic je ještě více než jinde kladen důraz na diverzifikaci. Zároveň je však známé, že výnos je několikanásobně vyšší než u jiného typu investic. Výsledky to potvrzují, že čeští angel investoři si to uvědomují. Průměrně tak připadá 6 investic na jednoho investora. Nejvíce jsou investice zaměřené na oblast AI (53,6 %), Fintech (48,8 %) či Blockchain (47,6 %).

Ačkoliv v České republice existuje několik venture capital fondů či syndikátů, naprostá většina investorů volila v roce 2021 formu přímé investice, což přiznalo více než 77 % dotázaných, přičemž pětina respondentů svou průměrnou investici zarámovala v mezích 50 – 100 tis. eur. Výsledky též ukázaly, že téměř třetina investorů se zaměřuje na podporu tuzemských společností a mladých talentů.

Výsledky celého průzkumu o angel investování v roce 2021 si zobrazíte zde.

Jak se v roce 2022 změnil přístup angel investorů k investování? Vyplňte, prosím, krátký dotazník a zúčastněte se průzkumu k mapování postoje českých investorů k investicím do rizikového kapitálu.
Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články