Obnovitelné zdroje táhnou a investuje do nich i řada českých firem. Nechybí velké holdingy, ale ani ambiciózní rodinné podniky. Pro koho je zelená energie důležitá a v jaké podobě?
Ve světě se čím dál více klade důraz na využití obnovitelných zdrojů. Podle odborníků jsou zelené investice i obnovitelné zdroje i jedním z témat pro zahájení komunikace o předání majetku. Jedná se nejen o vzrůstající trend, ale také o jednu z hodnot nastupující generace. Pomalu, ale jistě se obnovitelným zdrojům otevírá také Evropa a čeští podnikatelé tento trend následují. V obrovském měřítku se do udržitelných projektů pouští například průmyslová skupina MTX, ale také rodinné firmy, jako například Satturn Holešov nebo LIKO-S. Na tento trend reagují i investoři, proto nalezneme i fondy kvalifikovaných investorů zaměřené na tento segment.
ČTĚTE TAKÉ: ESG JAKO TÉMA PRO ÚSPĚŠNÝ TRANSFER BOHATSTVÍ
Satturn Holešov jako globální inovátor
V případě rodinného podniku Satturn Holešov jsou obnovitelné zdroje přímou součástí podnikatelských aktivit. Firma se totiž kromě vývoje bezpečnostního softwaru zaměřuje i na fotovoltaické elektrárny či novodobé hospodaření s vodou. Svým přístupem k čištění odpadních vod předběhli dobu o několik let. Dnes, v době, kdy voda je jedním z nejvážnějších témat, ohromují svět v globálním měřítku. Např. za to získali cenu Magalhãesova průlivu za Inovace a objevy s globálním dopadem. A to vše se snaží dělat v souladu se svými hodnotami, které nám před časem popsal přímo zakladatel a majitel firmy.
„Kritériem je dělat věci, které mají smysl, jsou společensky prospěšné a nejsou primárně orientovány na zisk, “ řekl v rozhovoru pro Wealth Magazín Ing. Jaromír Tomšů, a dodal, „Základem je to, že nepodnikáme primárně proto, abychom vydělali peníze, ale proto, aby za námi zůstalo něco dlouhodobě hmatatelného, aby po nás zůstala nějaká stopa. Konkrétně to znamená, že to, co se snažíme dlouhodobě prosadit, je hospodaření s vodou. Už 14 let doslova bojujeme s větrnými mlýny.“
LIKO-S spojuje nejnovější technologie s ekologií
Firma LIKO-S sídlí ve Slavkově u Brna, ale její projekty výrazně přesahují hranice Moravy i celého Česka. Vyvíjí především na interiérové příčky, posuvné dveře, akustické budky, halové vestavky a související systémy, ale rozhodně ne ledajaké. V posledních letech se zaměřuje na stavby „zelených“ produktů. Její specializací jsou chytré technologie, které využívají energii z obnovitelných zdrojů. V nabídce firmy tak naleznete zelené stěny, „živé“ stavby i celoskleněné zasedací místnosti, za kterou firma i získala cenu Red Dot Design Award. Vrcholným úspěchem je také budova vývojového centra LIKO-NOE z roku 2015, která hospodaří výhradně s přírodními zdroji a vznikla za rekordně krátkou dobu – její stavba trvala pouhých 27 dní.
ČTĚTE TAKÉ: OTEC A SYN
MEZIGENERAČNÍ PŘEDÁNÍ RODINNÉHO PODNIKU LIKO-S OČIMA DVOU GENERACÍ
MTX a udržitelnost v průmyslu
Skupina MTX miliardáře Petra Otavy dokazuje, že i průmyslový holding zaměřený na strojírenství a hutnictví může být udržitelný. Cílem skupiny je být energeticky soběstačným a ekologickým podnikem. Už v roce 2022 zakladatel skupiny, Petr Otava, řekl, že „Navzdory nervozitě, která panuje na trzích, půjdeme cestou snížení energetické náročnosti našich provozů a budeme pokračovat v jejich ekologizaci tak, aby byly i nadále konkurenceschopné, šetrné k životnímu prostředí a bezpečné.“ V úvodním slově prosincového vydání magazínu MTX pak podotkl: „Chceme významně investovat do zvýšení vlastní energetické soběstačnosti prostřednictvím obnovitelných zdrojů, investujeme do nových technologií pro využití druhotných surovin a alternativních zdrojů sloužících pro výrobu plynu a vodíku…“
Na začátku srpna pak server Seznamzprávy.cz informoval, že skupina investuje více než 7,5 miliard korun do ekologizace a modernizace. V tuto chvíli se tedy kompletně mění „na zeleno“ a investuje například více než miliardu korun do fotovoltaických a větrných elektráren. Vedle toho má ale ještě jeden ambicióznější plán, a to získávat vodík z průmyslového a komunálního odpadu. Pokud se povede, půjde o unikátní projekt nejen v rámci České republiky, ale celého světa.
Fondy kvalifikovaných investorů zaměřené na fotovoltaiku i společenskou odpovědnost
Na rostoucí trend i politické aspekty „net zero“ dohody reagují také investoři. V souvislosti s přechodem na zelenou energii se tak fondy kvalifikovaných investorů stále častěji zaměřují právě na tento segment. Jako příklad můžeme uvést fond Arete Industrial orientovaný mimo jiné na obnovitelné zdroje energie a snižování uhlíkové stopy nebo MW investiční fond SICAV s podobnými cíli. Clean Energy Fund pak prosazuje přímo vlastní energetickou nezávislost. To ale není zdaleka všechno, trend udržitelnosti se prosazuje i v realitách, a tak fond Trikaya investuje především do moderních energeticky úsporných objektů. Další fondy zase kombinují environmentální hledisko se sociální odpovědností a investují i do vzdělávání nebo důstojného stáří. Příkladem druhého typu fondu je třeba ESG Senior Care.
Jak k investicím do obnovitelných zdrojů fondy kvalifikovaných investorů přistupují a které se zaměřují na tuto oblast, se dočtete v nejnovějším vydání Wealth Magazín – Reportu.