Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku ​“Net-zero“ ve správě majetku. Jak na to?

​“Net-zero“ ve správě majetku. Jak na to?

Autor Dana Halušková

Udržitelnost se dotýká všech oborů a investování není výjimkou. Stále častěji se mluví o zodpovědných, ale také o net-zero investicích. Co přesně si pod tím představit? A má smysl mít už nyní takové projekty v portfoliu?

Výraz net-zero už jste nejspíš slyšeli. Do češtiny se dá přeložit jako “čistá nula”, ale více vám asi řekne uhlíková neutralita, která má podobný význam. Jak ale souvisí s investováním? Více, než byste čekali. Mnoho investorů myslí na budoucnost a zaměřuje se právě na dekarbonizovanou ekonomiku. Možnosti a formy těchto investic jsou různé a postupně by jich mělo přibývat. 

Význam pojmu net-zero

Zjednodušeně můžeme tento termín chápat jako synonymum slova carbon neutral (uhlíkově neutrální). Správci cizího majetku, investoři i finanční odborníci si ale oblíbili právě net-zero. V některých případech je to navíc označení pro nulovou emisi všech skleníkových plynů, ne pouze oxidu uhličitého. Firma nebo stát tuto podmínku splní, pokud nebude skleníkové plyny produkovat vůbec nebo jich z atmosféry odstraní minimálně tolik, kolik vytvořila.

Proč zařadit net-zero do správy majetku?

Nejedná se o žádný krátkodobý trend. Naopak, už v roce 2026 by tato aktiva měla tvořit až 17 % z celkového majetku pod správou. V roce 2050 pak Evropská unie plánuje dosáhnout úplné uhlíkové neutrality, a to pochopitelně povede k mnohem většímu rozvoji net-zero investic. Už nyní ale jejich popularita roste, zejména v zahraničí. Pokud se na ně tedy  v blízké budoucnosti zaměříte, máte velkou šanci uspět. 

Čtyři přístupy k udržitelnému portfoliu

Podle loňského reportu americké finanční společnosti MSCI se v současnosti můžeme setkat se čtyřmi nejčastějšími přístupy k net-zero investicím. První možností je celkový posun k dekarbonizované ekonomice, v druhém případě se mluví o výběru konkrétních emitentů. Jindy zase investoři cílí přímo na inovativní nízkouhlíkové technologie. A čtvrtou možností je pak nepřímé ovlivňování trhu. 

Všechny přístupy se samozřejmě dají kombinovat a jako nejzajímavější se pro net-zero investice ukazuje právě komplexní dekarbonizace ekonomiky. Mnoho příležitostí pak vytvářejí i odvětví, která jsou na uhlíkovou neutralitu navázána. Z toho plyne velká obliba investic do elektromobilů, obnovitelných zdrojů energie nebo bateriových úložišť.

Prostor pro zlepšení

Analýza MSCI dále ukázala, jaké strategické páky mají investoři k dispozici pro urychlení dekarbonizace společností. Patří k nim přesun kapitálu do net-zero oblasti, aktivní správa, financování nízkouhlíkových řešení a prosazování politiky, která motivuje ke snižování uhlíkové stopy. Ani jedna z těchto strategií se ale dosud nepoužívá v dostatečném měřítku. Do budoucna by je tedy investoři i Wealth Manageři měli prosazovat důsledněji.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články