Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Ceny nemovitostí klesají. Co ukazují nejnovější analýzy?

Ceny nemovitostí klesají. Co ukazují nejnovější analýzy?

Autor Dana Halušková

Aktuální vývoj na trhu nemovitostí ovlivňuje hned několik trendů. Ceny bytů a domů klesají a prodeje se protahují, ale o kancelářské budovy je v Evropě stále velký zájem, zejména o ty udržitelné. A výjimkou není ani Česká republika.

Ochlazení na realitním trhu přetrvává, ale stále jsou patrné rozdíly mezi regiony i mezi rezidenčními a komerčními nemovitostmi. Byty v Česku skutečně zlevňují, a i tak se prodávají pomaleji. U komerčních realit se ale pomalu projevuje oživení, a to v českém i evropském měřítku.

Pokles přetrvává, ale není plošný

Snižování cen bytů a prodlužování doby jejich inzerce na prodejních portálech pokračovalo v České republice i ve druhém kvartále. Vyplývá to z analýzy realizované společností Valuo.cz, která se zaměřila na byty v osobním vlastnictví s výměrou 60 až 90 metrů čtverečních v 76 českých a moravských městech.

K nejvýraznějšímu zlevnění naopak došlo v Blansku. Dlouhodobě nejnižší ceny se drží také v Mostě a Karviné. Najdou se ale i města, kde se naopak zdražovalo. Nikoho asi nepřekvapí rostoucí ceny v centru Prahy, ale v Chebu, Vyškově nebo Chomutově jsou poměrně nečekané. Na druhou stranu se jedná o zdražení v řádu jednotek procent.  

Nejvíce si lidé připlatí za bydlení na Praze 1, kde se m2 nabízí za 191.240 Kč, na Praze 2 s cenou 147.994 Kč za m2 a Praze 7 s cenou 134.881 Kč za m2. Naopak nejlevněji se byty inzerují v Karviné s cenou 28.087 Kč za m2 a v Mostě s cenou 27.145 Kč za m2,” komentuje výsledky analýzy zakladatel webu Valuo.cz Radek Šitera.

Celkově pokles dosáhl 6,64 procenta a v 21 ze 76 analyzovaných měst to bylo dokonce přes 10 procent. K největšímu propadu došlo v jihomoravském Blansku, kde se nabídkové ceny snížily o více než 22 procent.

V roce 2022 se 75metrový byt v Blansku nabízel za 5.723.700 Kč, dnes byste stejný byt našli v nabídce za 4.403.625 Kč,” upozorňuje Šitera.

O kanceláře je znovu zájem, jen v hybridním modelu

Komerční nemovitosti do značné míry táhnou kancelářské prostory. České i evropské firmy je i po covidové pauze stále využívají. Pokud má ale každý zaměstnanec několik dnů v týdnu home office, mohou si dovolit je zmenšovat a soustředit se na kvalitu, energetickou účinnost a další faktory.

V celé Evropě je málo důkazů o neplacení nájemného, ačkoli existují známky toho, že měnící se regulace v regionu stále více rozděluje trh, což podporuje poptávku po udržitelnějších budovách,“ říká Aymeric de Sérésin, portfolio manažer Fidelity International.

Na sto zaměstnanců už v evropských byznys centrech běžně připadá jen sedmdesát pracovních míst, nikoli plný počet, jako je tomu v USA. Míra neobsazenosti tedy dlouhodobě zůstává nízká a aktuálně se pohybuje okolo 7,6 procenta. A dobře si Evropa vede i v otázce čisté absorpce, tedy změny v obsazení prostor v průběhu výzkumu, už sedmé čtvrtletí za sebou se drží v kladných číslech.

Problémem by mohla být snad jen valuace, která zatím za americkými hodnotami zaostává. Za poslední rok (od března 2022 do března 2023) klesla hodnota nemovitostí v Evropě o celých 13 procent, zatímco v USA je to pouze 2,4 procenta. Analytici ale předpokládají, že se situace v příštích měsících stabilizuje.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články