Home AKTUALITY Ceny nemovitostí klesají. Co ukazují nejnovější analýzy?

Ceny nemovitostí klesají. Co ukazují nejnovější analýzy?

Autor Dana Halušková

Aktuální vývoj na trhu nemovitostí ovlivňuje hned několik trendů. Ceny bytů a domů klesají a prodeje se protahují, ale o kancelářské budovy je v Evropě stále velký zájem, zejména o ty udržitelné. A výjimkou není ani Česká republika.

Ochlazení na realitním trhu přetrvává, ale stále jsou patrné rozdíly mezi regiony i mezi rezidenčními a komerčními nemovitostmi. Byty v Česku skutečně zlevňují, a i tak se prodávají pomaleji. U komerčních realit se ale pomalu projevuje oživení, a to v českém i evropském měřítku.

Pokles přetrvává, ale není plošný

Snižování cen bytů a prodlužování doby jejich inzerce na prodejních portálech pokračovalo v České republice i ve druhém kvartále. Vyplývá to z analýzy realizované společností Valuo.cz, která se zaměřila na byty v osobním vlastnictví s výměrou 60 až 90 metrů čtverečních v 76 českých a moravských městech.

K nejvýraznějšímu zlevnění naopak došlo v Blansku. Dlouhodobě nejnižší ceny se drží také v Mostě a Karviné. Najdou se ale i města, kde se naopak zdražovalo. Nikoho asi nepřekvapí rostoucí ceny v centru Prahy, ale v Chebu, Vyškově nebo Chomutově jsou poměrně nečekané. Na druhou stranu se jedná o zdražení v řádu jednotek procent.  

Nejvíce si lidé připlatí za bydlení na Praze 1, kde se m2 nabízí za 191.240 Kč, na Praze 2 s cenou 147.994 Kč za m2 a Praze 7 s cenou 134.881 Kč za m2. Naopak nejlevněji se byty inzerují v Karviné s cenou 28.087 Kč za m2 a v Mostě s cenou 27.145 Kč za m2,” komentuje výsledky analýzy zakladatel webu Valuo.cz Radek Šitera.

Celkově pokles dosáhl 6,64 procenta a v 21 ze 76 analyzovaných měst to bylo dokonce přes 10 procent. K největšímu propadu došlo v jihomoravském Blansku, kde se nabídkové ceny snížily o více než 22 procent.

V roce 2022 se 75metrový byt v Blansku nabízel za 5.723.700 Kč, dnes byste stejný byt našli v nabídce za 4.403.625 Kč,” upozorňuje Šitera.

O kanceláře je znovu zájem, jen v hybridním modelu

Komerční nemovitosti do značné míry táhnou kancelářské prostory. České i evropské firmy je i po covidové pauze stále využívají. Pokud má ale každý zaměstnanec několik dnů v týdnu home office, mohou si dovolit je zmenšovat a soustředit se na kvalitu, energetickou účinnost a další faktory.

V celé Evropě je málo důkazů o neplacení nájemného, ačkoli existují známky toho, že měnící se regulace v regionu stále více rozděluje trh, což podporuje poptávku po udržitelnějších budovách,“ říká Aymeric de Sérésin, portfolio manažer Fidelity International.

Na sto zaměstnanců už v evropských byznys centrech běžně připadá jen sedmdesát pracovních míst, nikoli plný počet, jako je tomu v USA. Míra neobsazenosti tedy dlouhodobě zůstává nízká a aktuálně se pohybuje okolo 7,6 procenta. A dobře si Evropa vede i v otázce čisté absorpce, tedy změny v obsazení prostor v průběhu výzkumu, už sedmé čtvrtletí za sebou se drží v kladných číslech.

Problémem by mohla být snad jen valuace, která zatím za americkými hodnotami zaostává. Za poslední rok (od března 2022 do března 2023) klesla hodnota nemovitostí v Evropě o celých 13 procent, zatímco v USA je to pouze 2,4 procenta. Analytici ale předpokládají, že se situace v příštích měsících stabilizuje.


Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.Související články