Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství 5 otázek pro správce rodinného majetku při plánování transferu majetku

5 otázek pro správce rodinného majetku při plánování transferu majetku

Autor Dana Halušková

Předání majetku budoucím generacím vyžaduje spoustu času, úsilí i formalit. Dobrou zprávou ale je, že na to nejste sami. Poradí vám rodinný právník nebo přímo správce majetku. Víte, na co se ho zeptat, abyste společně co nejlépe naplnili vaše představy?

Úspěšný převod majetku není jen o sepsání závěti nebo využití jiného nástroje pro plánování dědictví. Jde o komplexní proces, který vaše bohatství maximálně ochrání při minimálních nákladech i co nejnižším zdanění. Váš právník nebo Wealth Manager vám s celým procesem pomůže. A vzájemnou spolupráci si ještě usnadníte, pokud mu položíte těchto pět otázek.

1. Co se s mým majetkem stane, až zemřu?

Movití lidé často řeší, jak správně sepsat závěť. Odborníci ale upozorňují, že část majetku (společné jmění manželů, společné bankovní účty apod.) se převádí mimo poslední vůli. Movité věci i finance se v takovém případě většinou dělí na polovinu, ale záleží na více faktorech. Hlavní je zvolit společně s odborníkem správnou strategii a mít v pořádku veškeré dokumenty i daňové záležitosti.

2. Jak chránit sebe i svou rodinu v průběhu života?

Určitě se vyplatí mít nějakého zmocněnce pro zdravotní péči, který by za vás mohl v případě potřeby rozhodovat. Stejně tak doporučujeme pověřit někoho, kdo by vaším jménem činil finanční rozhodnutí, pokud byste toho nebyli ze zdravotních důvodů schopni. Samozřejmě jde o krajní případy, které pravděpodobně nenastanou, ale je lepší se na ně připravit. Zároveň doporučujeme ustanovit zmocněnce pro váš majetkový a dědický plán.

3. Jaké právní dokumenty jsou nutné k bezproblémovému převodu majetku? 

I když jde o složité téma, o kterém mnoho z nás vůbec nechce mluvt, je nutné ho včas řešit. Jedincům s vysokou hodnotou čistého jmění se totiž většinou nevyplatí spoléhat jen na dědění ze zákona, které by mohlo zapříčinit rodinné spory. Experti tedy doporučují sepsat závěť, založit svěřenský fond nebo využít kombinaci obou právních nástrojů

Každý z těchto instrumentů má své výhody i nevýhody. Například závěť představuje jedinou možnost, jak vydědit potomka v první dědické třídě a hodí se i v případě, že je váš potenciální dědic nezletilý. Na druhou stranu má formu veřejné listiny, a tak do ní může nahlížet téměř každý, což může u významných rodin způsobit problémy.

Svěřenský fond funguje trochu jinak. Je autonomním nástrojem, dědickým řízením tedy neprochází. S vloženým majetkem ale nemůže později nakládat ani sám zakladatel. Ten pouze určí obmyšlené (beneficienty) a o plnění se už stará svěřenský správce. 

4. Může moje rodina dlužit po mé smrti na daních? A jak to případně řešit?

I takové problémy bohužel mohou nastat, proto byste se měli vy i vaše rodina seznámit se zákonnými pravidly, které se týkají pozůstalosti jako takové, ale i darovací a dědické daně. Podmínky se často mění a existuje řada výjimek, při kterých se vašich příbuzných ohlašovací povinnost netýká. V rámci České republiky máte například od roku 2015 povinnost oznámit, že jste zdědili, získali darem nebo třeba vyhráli částku v hodnotě nad pět milionů korun. 

5. Došlo k právním změnám, které by mohly plán transferu ovlivnit?

Jak už bylo zmíněno, legislativní změny probíhají poměrně často. A také vaše situace se může vyvinout tak, že bude potřeba dokumenty upravit a aktualizovat. Jinak hrozí, že budete platit příliš vysoké daně, nebo dokonce o část majetku přijdete.


TIP na závěr: Jestli podnikáte a investujete v zahraničí, hlídejte si veškeré právní a daňové záležitosti, popř. mezinárodní smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Ideální je poradit se přímo s místním odborníkem, protože zahraniční zprostředkovatelé nemusí mít přesné informace, jak vám potvrdí například Češi, kteří investují do amerických akcií.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články