Předat dětem fungující byznys a udržet tak kontinuitu rodinného podnikání je sen většiny zakladatelů firem. Právě nástupnictví je jedním z hlavních témat, které v kurzech nebo individuálních konzultacích Centra pro rodinné firmy VŠE podnikající rodiny řeší. Představujeme vám proto těchto 15 zásad úspěšného nástupnictví podle The Family Business Consulting Group. A doporučujeme se jich držet i na vaší cestě.
Nástupnictví je proces, nikoliv událost
Místo toho, abyste o nástupnictví uvažovali jako o jednorázové akci, která má své místo, den a čas, přemýšlejte o něm jako o dlouhodobém procesu. Čím dříve s tím začnete, tím lépe. Ideálně v okamžiku, kdy se vám narodí první dítě.
Pokračování v rodinné firmě dětem představte jako příležitost, ne jako povinnost
Pro svůj zdravý vývoj by teenageři o své budoucnosti měli přemýšlet jako o jakési škále různých možností, ze kterých si mohou vybrat dle svého uvážení. Řekněte svým dětem, že je budete podporovat v tom, co si vybraly. A zároveň jim otevřeně řekněte, že když je rodinný podnik začne zajímat, budou v něm vítání.
Nástupci by měli získat zkušenosti mimo rodinnou firmu
Je vhodné, aby potenciální nástupci nejdřív pracovali pro jiného zaměstnavatele, než je vaše rodinná firma. A to tři až pět let. Pokud to z různých důvodů není možné, nástupci by se měli zapojit alespoň do profesních asociací, neziskových projektů firmy nebo do klubu nástupců v rodinných firmách.
Dejte svým dětem jasně definované pracovní místo
Vy možná v rodinné firmě sedíte na více židlích, ale váš syn nebo dcera potřebují na začátek jasně definovanou náplň práce. Ostatní zaměstnanci tak budou vědět, jak vaše dítě zapadá do struktury firmy a jak se k němu mají chovat.
Podporujte u nástupců rozvoj dovedností, které vám samotným chybí
Vaše vlastní dovednosti jsou již pravděpodobně ve firmě za ta léta dobře zakořeněny. Pokud jste dobří obchodníci, vaši nástupci by mohli firmu zase obohatit skvělým nastavením procesů nebo informačních systémů. Vaše děti nemusí vynikat ve stejné dovednosti jako vy, aby byla firma úspěšná.
Vyprávějte dětem příběh vaší firmy
Jednou z nejcennějších věcí, které může generace rodičů předat další generaci, je pochopení historických, kulturních a strategických souvislostí vzniku a vývoje firmy. Pokud jste v tom příliš ponořeni, můžete o vyprávění tohoto příběhu požádat vám blízkého klíčového zaměstnance.
Propojte své nástupce s vhodnými mentory
Když už jsme u těch klíčových zaměstnanců, najděte mezi nimi vašemu synovi nebo dceři vhodného mentora. Je to lepší, než abyste jím byli vy jako rodiče. Na začátku si s ním také vyjasněte všechna pravidla mentoringu a to, jaké máte se zapojením dětí do firmy plány.
Dejte vašim dětem konkrétní oblast, za kterou budou ve firmě zodpovědní
Po nějakém čase, kdy nástupce ve firmě pracuje, mu dejte zodpovědnost za určitou pracovní oblast: HR, marketing, logistiku nebo další. Jak bude získávat zkušenosti a kompetence, navyšujte počet oblastí, za které ponese odpovědnost. Tímto můžete úspěšně docílit hladkého nástupnictví.
Sepište si racionální důvody, proč tohle všechno děláte. Pomůže vám to překonat těžká období nástupnického procesu
Zdá se vám, že to v bodu 8 jde až příliš hladce? Ano, jde o ideální stav. Ve skutečnosti může vaše nástupnictví připomínat spíše jízdu na horské dráze. Jak to zvládnout? Upřímně si napište, proč to všechno děláte. Utřídění vašich pocitů vám vždy pomůže.
Uvědomte si, že v tom nejste sami
Podnikajícím rodinám často pomáhá, když si uvědomí, že nejsou jediné, kdo tyto citlivé problémy řeší. Je dobré setkávat se i s jinými podnikajícími rodiny na nejrůznějších fórech a vzdělávacích akcích.
Pořádejte pravidelná rodinná setkání
Dobrá komunikace mezi členy vaší rodiny je samozřejmě nezbytná. Někdy produktivní komunikace probíhá spontánně, jindy je třeba ji naplánovat. Zjistěte více o tom, jak funguje „rodinná rada“.
Plánujte, plánujte, plánujte.
Hodně dopředu si sepište plán pro každý okruh, který do rodinného podnikání patří:
- Rodina – nástupnický plán
- Podnikání – předání managementu firmy
- Majetek – rozdělení podílů
Plán pro všechny tři okruhy si sepište najednou, protože se navzájem ovlivňují. A přizvěte k tomu plánování i vašeho právníka, účetního a další důležité osoby, které mají do vaší situace vhled.
Vytvořte si poradní sbor
I malé firmy by měli mít svoji dozorčí či správní radu. Máme na mysli neformální varianty těchto správních orgánů. Přizvěte do nich vašeho hlavního účetního, právníka, někoho s dobrou znalostí fungování firmy a alespoň jednu další osobu, která je pro vás v podnikání vzorem.
Stanovte datum dne D
V průběhu plánování budete schopni stanovit realistický termín předání firmy další generaci. Je nezbytné, abyste se k tomuto datu plně zavázali, abyste s vaším plánem seznámili i zaměstnance a aby se váš nástupce mohl spolehnout na to, že jej dodržíte.
Ujistěte se, že zvládnete odejít
Opustit určitou věc je velmi složitý a obtížný proces. V takovou chvíli člověk může prožívat nepříjemný pocit ztráty identity, která ho definovala celá léta. Vytvořte si pro toto období nejistoty pevné body: plán na využití volného času, udržujte vztahy s blízkými lidmi, a především mějte dostatečné finanční zajištění. Jen díky tomu odoláte pokušení se do podnikání vracet.
Závěr
Udržení rodinné firmy v další generaci je největší manažerskou výzvou. Své šance na úspěch můžete zvýšit tím, že o nástupnictví začnete přemýšlet včas. Přijměte myšlenku, že je to proces, který může trvat 15 i 20 let. Zní to jako náročná cesta, ale uvědomte si, že po ní nejdete sami. Dnes existuje celá řada podpůrných platforem pro podnikající rodiny, jsou tady knihy, podcasty, specializované vzdělávací programy pro majitele a nástupce v rodinných firmách. Jeden z nich nabízíme i v Centru pro rodinné firmy VŠE a má již více než 100 spokojených absolventů. Doufáme, že veškerou dostupnou podporu využijete a úspěšně předáte svůj podnik další generaci. Hodně štěstí!
Autorka: Julie Hambergerová – Centrum pro rodinné firmy při VŠE