Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Vyhlasme konec předsevzetím!

Vyhlasme konec předsevzetím!

Autor Martin Hudos

Zas je to tu. Nový rok a s ním období předsevzetí. Nejspíš to znáte sami – ty každoroční plány, čeho chceme dosáhnout, s čím chceme začít, co naopak omezit a co nechceme dělat vůbec. Ještě před pár lety jsem se vezl na stejné vlně. A každý rok to u mě i u ostatních vypadalo podobně. Něco se možná povedlo, ale i tak u většiny lidí (včetně mě) narůstalo zhruba od února zklamání, když se silvestrovské cíle nedařilo plnit.

Pak ale přišel pro mě osobně zásadní zlom. Jsou to asi dva roky, co jsem zkrátka tak nějak dozrál. Udělal jsem si úklid v profesních cílech i v tom, jak chci práci kloubit s rodinným životem a volným časem. Stanovil jsem si splnitelné(!) a dlouhodobé(!) cíle. Řekl jsem si, kolik času ze svých dnů a týdnů chci trávit prací, kolik sportem a kolik s rodinou. Udělal jsem si z těchto cílů priority. A začal se jich držet.

Už nebylo třeba přemáhat se, něco si odpírat nebo se do něčeho naopak nutit. I taková období jsem dřív pochopitelně zažil, ale člověk se zkrátka v čase vyvíjí a mně se postupně podařilo to vybalancovat. Vedu si statistiky toho, kolik kilometrů hodlám za rok uběhnout nebo ujet na kole. Průběžně podle toho vidím, jestli někde neustřeluji. Ale vlastně to ani není moc potřeba. Všechno si sedlo a já už nemám potřebu něco ve svém životě zásadně předělávat. Přál bych ten svobodný pocit každému!

Byznys podle karmy?

Říká se, že člověku se vrací, co z něj vyzařuje. Nepatřím zrovna k „ezo“ lidem. Naopak celý život se pohybuji v oboru IT a technologií, což se může zdát jako pravý protipól. Nicméně i když se řídím především tvrdými daty a čísly, vnímám energie lidí z mého okolí i to, jak ovlivňují má rozhodnutí. A musím uznat, že na tom vyzařování a jeho „bumerangovém efektu“ asi něco bude.

Ostatně stačí se podívat na uplynulé dva až tři roky. V roce 2021 jsem po mnoha letech opustil Deloitte a vydal jsem se do další konzultační firmy, tentokrát Accenture. Změna prostředí nejspíš přispěla k výše uvedeným změnám ve mně samotném. Našel jsem tehdy spokojenost, ale dnes už vidím, že to nebyl cíl, jen další kus cesty.

Když jsem se před rokem setkal s Dušanem Moskalievem a Honzou Svobodou, kteří v té době zakládali investiční společnost Prime Fund, byl to osudový moment. Vzájemná chemie zafungovala od prvního okamžiku a já jsem cítil, že do projektu s méně obvyklým přístupem k investování chci jít s nimi. Začátkem roku 2023 jsem proto kývl na novou výzvu a stal jsem se CEO investiční skupiny Prime Fund.

Letos na jaře náš fond kvalifikovaných investorů Prime Fund SICAV oslaví první výročí. Logicky tedy bilancujeme.

Jak je dobré míti Svobodu

Když jsme před rokem začínali, stanovili jsme si nemalé cíle. Rozhodli se jet mimo zajeté koleje venture kapitálových nebo nemovitostních fondů a svou strategii jsme postavili na investicích do projektů, které v nejrůznějších oborech přinášejí nějaké zásadní inovace a ideálně jimi přispívají k podpoře ESG.

  • Během 12 měsíců se nám skutečně podařilo založit nejen fond kvalifikovaných investorů, ale v rámci skupiny provozujeme i Prime Fund Lab, což je privátní investiční projekt, kde rozvíjíme začínající projekty.
  • Od kvalifikovaných investorů jsme dokázali získat vytyčených 100 milionů korun, respektive ještě o něco víc.
  • Vyhledali jsme, nakoupili a zasmluvnili několik projektů, kterým se daří a díky kterým dosahujeme předpokládané výnosnosti.

To vše jsme dokázali navzdory překážkám, které jsme museli překonávat. V první řadě trh investic brzdila vysoká úroková sazba. Leckdy nám nenahrávala ani situace uvnitř zainvestovaných firem. Ve jménu dalšího rozvoje jsme mnohdy museli nastavit nebo optimalizovat nejrůznější řídicí procesy, na které v počátečních fázích zakladatelé neměli dostatek kapacity. Nicméně povedlo se. Díky dobře nastavenému vstupnímu sítu se nám podařilo vybrat projekty, u nichž se potvrzuje jejich potenciál.

A tady se dostáváme k výhledu na další rok. První výročí celkem přirozeně vybízí k předsevzetím, tedy změnám. Nicméně nám se podařilo skoro nemožné. Podle všeho jsme si loni nastavili strategii tak prozíravě, že v ní nadále chceme jenom pokračovat. Bez zásadnějších změn ji hodláme ponechat tak, jak je.

Nedává nám smysl tlačit projekty do nesmyslného růstu. Ani se jich v dalších letech výhodně zbavovat. Naopak.

Vsadili jsme na to, že je budeme věrně provázet co nejdelší možnou dobu. A vsadili jsme na to, že vytrvalost má větší sílu než zběsilý sprint. Proto u všech projektů nadále chceme udržovat konstantní růst. Ne žádná startupová exponenciální čísla, ale kontinuální a udržitelný rozvoj, který v dlouhodobém horizontu může přinášet investorům zajímavé výnosy.

Musím říct, že je nesmírně úlevné ohlížet se zpátky a utvrdit se v tom, že naše společná intuice byla správná. Jak jsem zmínil o něco výše: Přál bych každému alespoň v osobním životě tuhle vnitřní svobodu. Být spokojený s tím, co mám, a necítit potřebu nic zásadně měnit.

Jsem nesmírně vděčný, že jsem téhle svobody dosáhl i profesně. S trochou nadsázky by se dalo říct, že karma opravdu zafungovala. Možná to opravdu bylo tak, že jsem vyzařoval vnitřní svobodu, a tak mi osud přihrál do cesty Honzu Svobodu(!). A společně s Dušanem Moskalievem teď zkoušíme svobodně trochu měnit svět k lepšímu. Aniž bychom museli měnit sebe nebo to, co děláme. Případně jak to děláme. Ať se totéž poštěstí i vám!

Autor: Martin Hudos, CEO skupiny Prime Fund

Související články