Globální trh asset managementu vstupuje do nové fáze. Po letech obnovy přichází čas transformace. Správci majetku musí přehodnotit své produkty, nákladové struktury i vztahy s klienty. Úspěšní budou ti, kdo dokážou inovovat, ať už v oblasti ETF, privátních aktiv nebo v technologickém zázemí. Podle BCG má budoucnost v rukou ten, kdo dokáže propojit strategii s odvahou dělat věci jinak.
Správa majetku globálně překročila v roce 2024 rekordních 128 bilionů dolarů. Za růstem jsou však skryté hrozby, jako tlak na marže, změny v preferencích investorů a nutnost zásadní inovace. Podle letošního reportu Boston Consulting Group je zřejmé, že éra „post-recovery“ končí. Asset manageři musejí začít myslet jinak, a to ve způsobu tvorby produktů, ve struktuře nákladů i v přístupu ke klientům.
Za rekordními čísly se skrývá tlak na poplatky i volatilita
V roce 2024 vzrostla globální aktiva pod správou (AUM) o 12 % na rekordních 128 bilionů dolarů. Přes pozitivní vývoj je ale struktura růstu znepokojivá. Více než 70 % výnosů šlo na vrub tržní výkonnosti, nikoliv novým kapitálovým tokům. Tedy kapitálové zisky tvořily pouze 30 %. Polovina celkového nárůstu příjmů byla současně oslabena tlakem na poplatky a přesunem k levnějším produktům, jako jsou pasivní fondy a ETF. Zatímco podle reportu do ETF investují spíše retailoví investoři, ti institucionální se začali zajímat o pasivní fondy.
Nová fronta boje o investora
Správci majetku se snaží zachytit posun investorů. Aktivní ETF jsou rychle rostoucím segmentem. V roce 2024 tvořily 44 % všech nově spuštěných ETF a zaznamenaly roční tempo růstu 39 %. Nabízejí srovnatelný výnos jako aktivní fondy, ale s poplatkem nižším o 41 %. Zároveň se formuje trh privátních aktiv pro retail – zejména prostřednictvím tzv. semi-liquid fondů, které kombinují dlouhodobost private equity se snahou o vyšší likviditu. Tento trh překonal hodnotu 300 miliard USD a je považován za hlavní příležitost pro inovace ve správě majetku.
Vstup Wealth Managerů do retailového segmentu privátních aktiv naráží na řadu překážek, od přísných regulatorních a likviditních požadavků až po potřebu komplexní distribuce. Asset manageři musí zvládnout edukaci investorů i poradců, přizpůsobit onboardingové procesy a zajistit dodržování pravidel KYC a AML. Zatím se prosazují dvě hlavní struktury: technologicky podporované feeder fondy a tzv. semi-liquid fondy, které kombinují dlouhodobost s částečnou likviditou.
Trh se konsoliduje. Kdo není velký, musí být chytrý
Asset management prochází vlnou fúzí a akvizic. Mezi pět hlavních strategických cílů těchto transakcí patří: rozšíření alternativních investic, vstup na nové trhy, technologická akcelerace, získání stabilního kapitálu (zejména od pojišťoven) a přiblížení se koncovým klientům.
Například pojišťovny ve stále větší míře vnímají přidanou hodnotu privátních aktiv. Dle průzkumu společnosti BlackRock (2024 Global Insurance Report) plánuje 91 % pojišťoven v letech 2025 až 2026 zvýšit své investice do privátních aktiv. To představuje stabilní kapitálovou základnu pro asset managery, kteří se snaží rozšířit nabídku a škálovat produkty.
Pět strategických M&A cílů
Za rostoucí konsolidací v odvětví asset managementu nestojí jen tlak na velikost, ale především pět konkrétních strategických motivací, které určují, jaké typy partnerství nebo akvizic mají smysl.
Rozšíření nabídky alternativních investic
Spolupráce s poskytovateli alternativních investic umožňuje diverzifikaci výnosů a přístup k širší kapitálové základně. Vedle institucionálních investorů a jednotlivců s vysokou hodnotou čistého jmění (HNWI) se poskytovatelé tohoto typu aktiv nově zaměřují i na retailový segment.
Expanze na nové trhy
Rozvíjející se trhy nabízejí šanci oslovit stále silnější střední třídu. Pokud tam správci majetku vstoupí ve spolupráci s místními partnery, snáze se vyrovnají s místními pravidly a zároveň si rychleji získají důvěru místních investorů.
Technologický a datový posun
Spolupráce s technologickými firmami, které se zaměřují na data nebo umělou inteligenci, pomáhá správcům majetku zefektivnit a rozšířit jejich provoz. V některých případech jim navíc tyto partnerství přinášejí i nové zdroje příjmů.
Zajištění stabilního kapitálu
Spolupráce s pojišťovnami a firmami nabízejícími anuitní produkty přináší správcům majetku stabilní, dlouhodobý kapitál. Díky tomu nejsou tolik závislí na pravidelném získávání nových investic a zároveň získávají přístup k novým skupinám klientů prostřednictvím partnerských distribučních sítí.
Sblížení s klientem
Spolupráce s poradenskými firmami, digitálními platformami nebo poskytovateli služeb Wealth Management zajišťuje asset managerům bližší a osobnější vztah s klientem. Díky tomu jsou méně závislí na tradičních poskytovatelích, jako jsou například banky.
Radikální zeštíhlení je cestou k odolnosti
Ačkoliv dochází k růstu majetku pod správou do rekordních hodnot, stále se potýkáme s hrozbami skrytými za ekonomickým úspěchem. Celkové náklady v odvětví rostly tempem 6 % ročně, zatímco marže jsou ale pod tlakem. Výsledkem je postupný přechod ke třem rozdílným modelům nákladových struktur:
- Alpha shops, které investují do výzkumu a investičního řízení
- Beta factories, které staví na automatizaci a škálování IT
- Distribuční platformy, které sází na marketing, zákaznický servis a poradenské modely
Klíčovým trendem je „zero-based“ přístup ke všem nákladům – tedy zpochybnění každé výdajové položky a hledání úspor pomocí AI, outsourcingu a integrace funkcí napříč firmou.
Celý report si můžete přečíst pod tímto odkazem.