Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Social styles model: Co označuje a jak pomáhá při řízení podniku?

Social styles model: Co označuje a jak pomáhá při řízení podniku?

Autor Dana Halušková

Pro správné vedení firmy musíte být nejen dobrým byznysmenem, ale i jakýmsi psychologem. Behaviorální Social Styles model to jen potvrzuje. V čem spočívá a jak vám může pomoct v konkurenceschopnosti i řízení rodiny?

Každý z nás funguje jinak a má předpoklady pro různá povolání nebo pozice. Podle modelu Social Styles přesto existují pouhé čtyři osobnostní typy, které o našich návycích mnoho napoví. Ovlivňují zejména to, jak komunikujeme a vycházíme se svým okolím v podniku – tedy zaměstnanci, podřízenými, kolegy z týmu nebo obchodními partnery.

Co je Social Styles model?

Model známý jako Social Styles vychází z behaviorální teorie a pomáhá zlepšovat osobní i pracovní vztahy. Kategorizuje lidi podle jejich osobnostních rysů i interakcí s ostatními. Nejrůznější společnosti a organizace ho tedy využívají ke zlepšení komunikace a spolupráce s dalšími členy týmu i s klienty.

Čtyři osobnostní (komunikační) typy

Model rozlišuje čtyři základní osobnostní charakteristiky. Patří k nim:

  • Analytik má ideální předpoklady pro práci IT specialisty nebo ekonoma. Vše musí mít přesně spočítané, je dochvilný a organizovaný. Lépe mu jde samostatná práce, je introvert a může působit až příliš rezervovaně.
  • Řídící typ je extrovert, často a rád se ujímá vedení a má vše pod kontrolou. Nechybí mu sebevědomí ani vůdčí schopnosti, ale problém nastává, když nemá pochopení pro ostatní.
  • Emocionálně založený typ se skvěle hodí pro zaměstnání či podnikání v oblasti kultury nebo umění. Je empatický a neskrývá své city, občas situaci zbytečně dramatizuje.
  • Týmový hráč se chová přátelsky a rád pomáhá ostatním. Někdy je ale příliš bezstarostný, což vede až k nedodržování termínů apod.

Zlepšení pracovních vztahů

Social style model pomáhá zlepšit vztahy i komunikaci, což je základem úspěchu v movité rodině i v podniku. Jde o princip, který vám může významně pomoci chápat nejen vaše příbuzné a přátele, ale také vaše podřízené, obchodní partnery, dodavatele… Budete jim blíž a snadněji se přizpůsobíte, a tak se rychle stanete v kolektivu oblíbeným. Zvládnou to i introverti a lidé, na které byly mezilidské vztahy vždy příliš složité. Social Style model tak může významně pomoct s řízením vašeho podniku pomocí zlepšení komunikace a vztahů se všemi zainteresovanými osobami ve firmě. Nehledě na to, že může být významným pomocníkem v rodinném podnikání nebo v rodinných debatách, kdy tento model může vést ke zlepšení komunikace mezi členy movité rodiny i k rodinné harmonii. Komunikace je jedním ze základních klíčů k úspěšnému zachování rodinného bohatství po generace. Social Style model proto doporučujeme zavést i v případě řešení mezigeneračního převodu majetku.

Konkurenční výhoda

Adaptovat se a naslouchat není jednoduché, ale když se vám to povede, získáte velkou konkurenční výhodu. Neznamená to, že musíte svoji osobnost od základů změnit. Naopak, vaše hodnoty, názory nebo přesvědčení nikdo nezpochybňuje. Vše se odvíjí především od toho, jak se dané aspekty komunikují. Někdy tak stačí pouze změnit styl našeho jednání s lidmi. Lepší komunikace a lepší vztahy pak často lidi ve firmě stmelí. Vzniká tak velká konkurenční výhoda.

Profitujete ze silných stránek ostatních

Váš způsob chování má spoustu výhod, ale i nevýhod a limitů. Vyplatí se tedy vzít si příklad i od podřízených nebo kolegů, kteří patří do jiné kategorie. Například jako řídící typ se často rozhodujete příliš rychle, aniž byste brali do úvahy dostupná data nebo výsledky průzkumů. S tím vám rád pomůže každý analytik, který si vše nejprve ověří a pracuje s rozvahou. Zkrátka jak se říká, čeho je moc, toho je příliš.
Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články