Home Řízení rodinyFamily office Rodinné kanceláře v postpandemické době: Aktuální trendy i srovnání Evropy a USA

Rodinné kanceláře v postpandemické době: Aktuální trendy i srovnání Evropy a USA

Autor Dana Halušková

I v nejistém roce 2023 zůstávají rodinné kanceláře stabilním prvkem globální ekonomiky. Úspěchů dosahují hlavně díky dlouhodobému plánování aktivit, motivačnímu systému odměňování zaměstnanců a umístění ve finančních centrech. A to v rámci Evropy, Spojených států i Asie.

První rodinné kanceláře vznikly ve Spojených státech už na přelomu 20. století, ale v Evropě jsou stále novinkou. Téměř polovina z nich byla vytvořena až po roce 2010 a jen po pár letech fungování musela čelit pandemickým omezením, po kterých následovala energetická krize a vysoká inflace. Jak se jim daří dnes? Podle výsledků Family Office Report 2023 zpracovaného KPMG se snaží hlavně o oživení trhu a rozumné investování. Nejnovější Global Family Office Report 2023 společnosti UBS o Single Family Office pak zmiňuje, že po období hospodářské krize a vysokých úrokových sazeb Single Family Offices po celém světě očekávají změny v alokaci jejich aktiv. Každá krize je totiž příležitostí.

Strukturalizace a upevnění pozic

Zatímco rok 2022 se nesl ve znamení návratu do normálního režimu a pro Family Offices byl hlavně o obnově veškerých aktivit, letos ustupují makroekonomické faktory do pozadí. Za důležitější Family Offices považují strukturalizaci procesů a tvorbu nástupnických plánů. Tedy zaměření se na aktivity související s mezigeneračním transferem majetku a připravit se na tzv. Great Wealth Transfer. Shodne se na tom jak report společnosti KPMG, tak zpráva o Single Family Offices od UBS. Report švýcarské bankovní společnosti UBS pak upozorňuje i na kybernetickou bezpečnost, kterou by rodinné kanceláře rozhodně neměly podceňovat. K útokům hackerů totiž dochází stále častěji, jsou promyšlenější a komplexnější. Tomu tedy musí odpovídat i ochrana dat

Nejnovější studie potvrzují, že v době turbulentní ekonomiky a legislativních změn je pro Family Offices velmi důležitá pevná pozice na trhu. Stejný trend můžeme pozorovat po celém světě, přesto se evropské prostředí od toho amerického částečně liší. Jak zmiňuje studie UBS, v USA je aktuálně největším strašákem inflace, kdežto Evropa a asijsko-pacifická oblast se v první řadě obávají geopolitického napětí.

Family Offices jsou prozaměstnanecké

Family Offices ve většině případů pravidelně navyšují platy a nabízejí zajímavé zaměstnanecké benefity, mohou si tak budovat stabilní tým poradců a pracovníků. U 68 procent respondentů z Evropy probíhá podle Family Office Report společnosti KMPG přezkoumání mezd každý rok, u 22 procent je interval pravidelný, ale ne blíže určený. K hlavním důvodům patří inflace, ale i vývoj trhu a celkový růst byznysu. Naproti tomu ve Spojených státech se klade větší důraz na osobní úspěchy.

Vyššího ohodnocení se v roce 2023 dočkalo 62 procent zaměstnanců evropských rodinných kanceláří. Nejčastěji jejich plat vzrostl o 6 až 10 procent. Zde se výsledky víceméně shodují s americkým prostředím, kde stoupl plat 63 % pracovníků a i tentokrát se rozdíl většinou pohyboval mezi 6 až 10 procenty. 

Na různé bonusy má nárok 83 procent zaměstnanců evropských rodinných kancelářích a 87 procent zaměstnanců v USA. Počty jsou tedy opět velmi podobné, stejně jako podíl diskrečních bonusů. Výrazněji se liší snad jen nabídka v rámci přednostních investic do společnosti nebo i Family Office, kde sami zaměstnanci pracují. V USA tuto možnost nabízí jen 5 procent rodinných kanceláří, ale v Evropě je to až 24 procent společností.

Kdo je CEO a kde najdete sídlo?

Zásadní je i role generálního ředitele, kterou v Evropě ze 77 procent zastávají muži a pouze ve 23 procentech ženy. V USA je ale počet žen na této pozici nižší (13 procent), což potvrzuje, že Evropa patří spolu s Británií v této oblasti k lídrům. A pokud jde o věk, v Evropě jsou generální ředitelé průměrně mladší, většině z nich je 45 až 49 let. Naproti tomu v USA řídí rodinné kanceláře nejčastěji padesátníci.

Zajímavé je také platové ohodnocení. V evropských Family Office se průměrný plat CEO rodinné kanceláře pohybuje okolo 200 tisíc eur, tedy asi 5 milionů korun ročně. V Americe si pak generální ředitel vydělá až o 100 tisíc eur více. 

Vysoké částky jsou dané i tím, že evropské rodinné kanceláře sídlí v zemích s nejvyšší životní úrovní, například Švýcarsku nebo Německu. A podobné je to i v rámci USA, kde jako sídlo uvádějí nejčastěji New York nebo některé z měst v Kalifornii. Nejspíš ale ještě hodně uslyšíme i o Dubaji a Singapuru, kde vznikají asijská Family Office centra.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články