Home Řízení rodinySpráva rodiny Ochrana rodinného majetku jako priorita: NextGen je otevřenější předmanželským smlouvám

Ochrana rodinného majetku jako priorita: NextGen je otevřenější předmanželským smlouvám

Autor Dana Halušková

Jak lépe ochránit rodinný majetek? Jednou z cest je určitě podepsání předmanželské smlouvy, která se pomalu zbavuje své negativní pověsti. A to hlavně díky mileniálům a jejich otevřenému postoji.

Předmanželská smlouva už není tabu. Její podepsání v současnosti schvaluje až polovina mladých Američanů. Vyplývá to z průzkumu Harris Poll, který každoročně provádí mediální společnost Axios. Ještě loni přitom bylo číslo o osm procent nižší.

Romantické představy versus realita

Podle aktuálních dat nemají Američané z řad NexGen tak romantické představy jako jejich rodiče. Naopak, k manželského svazku se staví prakticky a až 50 procent z nich podporuje předmanželské smlouvy. V praxi sice tento dokument podepsal jen jeden z pěti manželských párů v USA, ale rostoucí ochota o něm přemýšlet má pro ochranu majetku velký význam. 

Navíc je vidět, že mladí lidé tento krok řeší opravdu s předstihem, protože ještě vyšší čísla zaznamenal průzkum na seznamovací aplikaci The League, konkrétně to bylo 66 procent respondentů. Mezi zasnoubenými páry pak s předmanželskou smlouvou souhlasilo 41 procent dotázaných a 47 procent lidí už potvrdilo reálnou zkušenost s jejím uzavřením.

Faktem je, že 40 procent manželství končí ve Spojených státech rozvodem, a tak je potřeba dívat se na předmanželskou smlouvu především prakticky. A mileniálové to dovedou rozhodně lépe než jejich rodiče, kteří ho chápali spíš jako signál blízkého rozvodu. Naproti tomu dnes se stává běžnou součástí svatebních příprav.

Moji rodiče se rozvedli, když mi byly 3 roky, a peníze pro ně byly opravdu sporné téma. Proto bylo důležité, abychom s partnerem komunikovali o penězích otevřeně,“ říká 34letá Beth Williams, která je zároveň zakladatelkou a generální ředitelkou společnosti Future Wallet zaměřené na finanční vzdělávání.

Nejen pro ultrabohaté

Dále se ukazuje, že předmanželské smlouvy už nejsou jen výsadou jednotlivců a rodin s vysokou hodnotou čistého jmění (HNWI). Důležitý je pro všechny, kdo chtějí svůj majetek přehledně rozdělit a chránit ho před případnými dluhy partnera. Právě z tohoto důvodu volí smluvní rozdělení 65 procent dotázaných. Dalších 87 procent respondentů pak uvádí, že potřebují jasně oddělit majetek vlastní a společný. A pohledy se mění i z hlediska genderu. Například dvě Američanky z generace mileniálů v roce 2021 založily platformu HelloPrenup, která tuto záležitost pomáhá aktivně řešit a podle dosavadních výsledků se jí to celkem úspěšně daří.

Přestože předmanželské smlouvy byly dlouho považovány za právní nástroj, který přinášel prospěch bohatým ženichům, nyní ho ženy začínají vnímat jako účinný způsob finanční ochrany,“ uzavírá Williams.

Svěřenský fond jako předmanželská smlouva?

Nástrojem, který může mimo jiné řešit i předmanželské rozdělení majetku, může být svěřenský fond. Vyplatí se zejména v případě, kdy chcete uspořádat majetkové vztahy ještě za života v prevenci vůči různým životním situacím – včetně rizika plynoucích z konfliktního rozvodového řízení. Na rozdíl od předmanželské smlouvy, která je v některých ohledech limitována, svěřenský fond umožňuje rozdělení majetku přesně podle vůle zůstavitele.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články