Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Nová doba – nové možnosti

Nová doba – nové možnosti

Autor Isabel Melahn

Investování peněz nikdy nebylo bez rizika. Finanční sektor se však již nějakou dobu potýká s problémy nového rozměru. Pandemie koronaviru paralyzovala globální ekonomiku, následovala ruská invaze na Ukrajinu a nejvyšší inflace za posledních 40 let.

Geopolitika a změna klimatu stále více určují globální události. Tím se otřásají staré investiční jistoty. Údajně bezpečné investice krachují, osvědčené diverzifikační strategie selhávají. „Nic z toho však není důvod strkat hlavu do písku,“ říká Jan Zendulka, CEO Moventum a.s. Zejména bohatí investoři mají k dispozici celou škálu investic k ochraně, zachování a zvýšení svého majetku. „Potřebují však podporu globálně umístěného, zkušeného a nezávislého partnera.“

Z ekonomické stránky se situace v tuto chvíli zdá nejasná. Světová ekonomika „pokulhává“, informuje Mezinárodní měnový fond. V USA vykazuje ekonomika překvapivou sílu i přes všechna zvýšení úrokových sazeb a negativní prognózy. Zpomalení se ale dalo jen odložit. Podobná situace je v Číně, která za svůj hospodářský růst v poslední době vděčí z velké části státní podpoře. A v Evropě ekonomika šlape vodu, brzděna výrazným růstem úrokových sazeb. „Z makroekonomické situace v tuto chvíli trhy nemají zadní vítr, který by je poháněl,“ říká Jan Zendulka.

Kromě těchto cyklických rizik existují strukturální rizika, která mají trvalý dopad na investiční svět. Na jedné straně je to změna klimatu. Sucha, záplavy a bouře mají nyní znatelný dopad na hospodářský růst mnoha zemí. Klimatické změny se tak stávají rizikem pro firmy i finanční hráče – ostatně Světové ekonomické fórum v Davosu odhaduje, že 44 bilionů dolarů v globální tvorbě hodnoty je středně nebo silně závislé na přírodě a jejích službách.

K tomu se přidalo geopolitické napětí jako válka na Ukrajině nebo rivalita mezi USA a Čínou. To ohrožuje dodavatelské řetězce a dostupnost surovin – Evropa stále trpí zvýšenými cenami energií v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. Eskalace na Blízkém východě přidala další faktor nejistoty.

Boj proti změně klimatu si vyžádá biliony investic. Zároveň se však v minulosti nahromadila velká hora dluhu, která stále roste: ve velkých průmyslových zemích – zejména v USA – se na několik příštích let plánují velké rozpočtové deficity. „Otázkou je, jak dlouho může tento trend pokračovat,“ říká Jan Zendulka, „i proto, že kvůli rostoucím úrokovým sazbám zdražují úvěry.

Výnosy státních dluhopisů v posledních týdnech prakticky explodovaly a ceny pevných výnosů se zrcadlově propadly. Americké státní dluhopisy šly strmě dolů: podle poskytovatele finančních služeb Bloomberg utrpěly 10ti a 30ti leté cenné papíry od března 2020 ztrátu až 50 procent. „Dokonce ani prvotřídní státní dluhopisy již nezaručují bezpečnost,“ vysvětluje Jan Zendulka. Další výzvou pro investory je to, že akcie a dluhopisy v poslední době kráčí v těsném závěsu. V minulosti akcie rostly, když dluhopisy klesaly, a naopak. Mix akcií a dluhopisů – portfolio 60/40, tedy 60 procent akcií a 40 procent dluhopisů – byl klasickou strategií řízení rizik. Ale 60/40 už v posledních měsících nefungovalo, protože klesly akcie i dluhopisy.

Ačkoli lze některé osvědčené strategie nyní označit jako sporné, investiční svět se zásadně nezměnil,“ analyzuje Zendulka. „Staré pravdy stále platí a jedna z nich je: ekonomika bude nadále růst a poskytne investorům příležitosti k přidané hodnotě.“ Globálně probíhá reindustrializace, mobilizují se velké sumy peněz na infrastrukturu, dodavatelské řetězce a ekologickou transformaci. Ochrana klimatu a umělá inteligence se z dlouhodobého hlediska ukáží jako hnací síly růstu a již tak činí.

V tomto měnícím se světě je důležité chránit majetek před novými riziky a využít nové příležitosti. To však vyžaduje zkušenosti, neustálé sledování, globální perspektivu a nezávislý pohled na investiční svět. „Vzhledem ke stávajícím a vznikajícím výzvám nabízejí nezávislí poradci, kteří jsou na trhu dlouhodobě, skutečnou přidanou hodnotu, zejména při správě větších aktiv,“ říká Jan Zendulka.

Moventum přináší všechny tyto aspekty. Ze svého evropského finančního centra v Lucembursku spravuje depozitní účty pro zhruba 40 000 klientů z více než 140 zemí. Investiční portfolia nabízejí maximální flexibilitu. Klienti si mohou vybrat z více než 10 000 produktů od 400 investičních společností. Moventum je nezávislé na poskytovatelích produktů a jako doplněk spustilo vlastní aktivně spravovaný fond a správu aktiv založenou na ETF a fondy fondů s různými rizikovými profily ze kterých si vybere každý investor. „U nás se spojuje všechno dohromady. Mezinárodní zkušenosti, nezávislost, monitoring  a tradice,“ říká Jan Zendulka

Autor: Isabel Melahn – Moventum a.s.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články