Home Řízení rodinyRodinné podnikání Nástupnictví ve firmách ukáže rodinné vztahy v úplné nahotě, bolet to ale nemusí

Nástupnictví ve firmách ukáže rodinné vztahy v úplné nahotě, bolet to ale nemusí

Autor Wealth Advisors

„Jsem už unavenej a chci mít klid.“ To je věta, kterou v posledních měsících čím dál častěji slyšíme od podnikatelů, kteří své firmy založili po revoluci a nyní přemítají nad tím, jestli není ten správný čas už dospělou a velkou firmu prodat nebo předat dětem. Článek shrnuje zkušenosti z praxe s předáváním firem.

Myšlenky na předání otěží ve firmě jsou zcela pochopitelnou touhou, protože zakladatelé bojují za svoji firmu často desítky let, prošli si spoustou krizí a denně jsou pod velkým tlakem. Současná pandemie navíc takové uvažování urychlila. Vedle tvrdé konkurence, nutnosti inovací a vysoké efektivity za současného zachování pracovních míst jde totiž o další obrovský tlak, kterému musí zakladatelé čelit.

Jak to mám udělat, abych firmu neprodal špatně nebo za málo? Co udělat s tolika penězi? A co budu vůbec dělat, když nebudu muset ráno vstávat? Jak zařídit, abych spravedlivě podělil aktiva mezi děti? A bude moje dítě schopné vést firmu? Nebudou mi lidé po prodeji závidět? A vydržím to doma se ženou? To je jen několik málo z mnoha myšlenek, které probíhají hlavou zakladatelům firem, pokud se dotknou takového tématu úplně na začátku.

Sice vyčerpávající, ale stále bezpečné

Ačkoliv jsou takové myšlenky pro většinu běžně vydělávajících lidí jako z jiné galaxie, pro zakladatele úspěšných firem jsou to otázky naprosto legitimní. Předání firmy ve věku 55+ je totiž zcela zásadním životním krokem. Směle se dá přirovnat k  situaci, kdy vaše jediné a milované dítě opustí společnou domácnost. Zakladatelům se totiž po předání či prodeji firmy naprosto převrátí životní rytmus, který byl sice často vyčerpávající, nicméně stále šlo o bezpečnou cestu – známou a vlastně i jistou.

Ahoj rodino, jsem doma!

Předání firmy ale nepředstavuje zátěž jen pro zakladatele, ale i pro jeho blízké. Zásadní změna je to pro partnerky zakladatelů, stejně jako pro jejich děti, ať už jsou ve firmě zaangažovaní nebo ne. Proces prodeje či předání tak vrhne světlo na spoustu starých vztahových problémů v rodině. Ať už jde o vztah se ženou, s dětmi, ale také s partnery dětí či o vztahy mezi sourozenci.

Běžně se setkáváme se situacemi, kdy členové rodiny neunesou rozdělení rolí či majetku tak, jak se pro ně rozhodl zakladatel firmy. V ojedinělých případech se dokonce stalo, že to byl důvod, aby spolu členové rodiny několik let nemluvili a podávali na sebe žaloby.

Jak je vidět, téma nástupnictví má mnoho zajímavých zákoutí. Protoje v praxi důležité řešit také například na to, jak se vyhnout těm největším minám v procesu předávání, jak motivovat své dítě, aby zapadlo do firmy před předáním, jak použít firmu jako tmel, který rodinu sbližuje, nebo jak může být zakladatel firmy prospěšný svým dětem po jejím předání.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články