Home Řízení rodinyRodinné podnikání Krach světových bank jako příležitost pro rodinné firmy

Krach světových bank jako příležitost pro rodinné firmy

Autor Dana Halušková

Credit Suisse nebo Silicon Valley Bank (SVB) bývaly jedny z největších bank na světě. Své vklady v nich měli i lídři technologického trhu a movití jednotlivci napříč světem. V posledních týdnech však nastal pád obou bank, a to velmi rychle po sobě. To však nese příklady pro rodinné podniky. Jaké?

Staré známé přísloví, že sázet všechno na jednu kartu se nevyplácí, nyní získalo úplně nový rozměr. Druhý největší bankovní krach v historii Spojených států totiž způsobila především obrovská koncentrace rizika na jednom místě. A jinak tomu nebylo ani se švýcarskou finanční skupinou Credit Suisse. Poučení si z toho mohou vzít nejen ekonomové, ale také majitelé a jejich nástupci v rodinných firmách.

Diverzifikace rizika je základ

Mnoho movitých rodin přiznává, že většinu majetku mají uložené v jejich rodinném podnikání, což potvrzují také rozhovory pro Wealth Magazín – Premium se zástupci rodinných podniků. Zástupci rodinných firem také v častých případech dodávají, že firma pro ně má významnou hodnotu nejen z ekonomického hlediska, ale také v rodině. Např. Jaromír Tomšů (nástupník v rodinném podniku) na konferenci Private Family Wealth 2022 prozradil, že rodinná firma pro něj již od dětství byla jako další sourozenec.

Movité podnikatelské rodiny tak často mají své investice vložené zejména v jejich firmě. Je potřeba si uvědomit, že koncentrace investic může sice představovat základ vašeho bohatství, ale i nástroj k jeho zničení. Možná vás napadá, že váš byznys není založen v rámci rizikového oboru (např. technologický startup a jedná se o zavedený dlouholetý podnik. Ano, ale o samotný obor ani tolik nejde a téměř každému se osvědčilo diverzifikovat jak investiční portfolio, tak klientskou základnu a zdroje příjmů. Je tak vhodné krom podnikání jako „hlavního zdroje“ příjmů své investice směřovat také do jiných segmentů a investičních aktiv. Zároveň doporučením může být diverzifikovat podnik do různých segmentů. Příklad můžeme vidět ve známé rodině duPont, jejíž bohatství vzniklo – a bylo i ochráněno – právě díky diverzifikaci podniku do různých segmentů. V českém prostředí je možné podobný princip diverzifikace podniku do oboru vidět např. u skupiny PPF.

Silné vedení, které jde příkladem

Bez kvalitního managementu se neobejde žádný byznys, ani ten rodinný. Proč? Přítomnost a včasná reakce hlavních manažerů může někdy podnik zachránit. Udejme si příklad z padlé Silicon Valley Bank. Podle serveru Mercercapital.com tamější CRO (Chief Risk Officer) nedorazil do práce celých osm měsíců. Samozřejmě netvrdíme, že by jeho přítomnost banku zachránila, a ani se to již nyní nedozvíme. Každopádně nám asi dáte za pravdu, že se nejedná o profesionální jednání , které jistě nepomohlo tvorbě krizových řešení. A co z toho plyne pro vás? Až budete svým dětem předávat pomyslnou štafetu, nezapomeňte jim zdůraznit, že právě krizová období prověří kvalitu vedení lépe než jakýkoliv audit. Zároveň si pamatujte, že pokud vaši potomci nemají dostatečné kvalifikace, předpoklady nebo jen prostě nechtějí manažersky vést rodinný podnik, zvažte najmutí profesionálního managementu. Mohlo by se to vyplatit.

V České republice je profesionální management již v některých rodinných firmách a dle jejich vlastníků to podniku prospívá. Např. Jaroslav Smetana (Albixon) redakci Wealth Magazínu sdělil: „O firmu se stará najatý management a nikdo z rodinných příslušníků není přítomný v představenstvu. Důvěřujeme jim, jsme s jejich prací spokojení. V jejich rukou se rodí vynikající výsledky. Byli bychom pošetilí, kdybychom jim stáli v cestě. Ještě vycházíme z toho principu, že pracovní trh nabízí obrovskou škálu a možnosti kvalifikací a managementu, zatímco rodina produkuje jen omezený počet lidí.

Příští čtvrtletí nebo příští generace?

K pádu SVB zřejmě prospěla i rychlá honba za co nejvyššími výnosy. Co z toho ale vyplývá? Shrňme to do příslový: Kdo si počká, ten se dočká. Dlouhodobé plánování a konzervativní přístup z vás možná neudělají nového Warrena Buffetta, ale mohou zabránit výraznému propadu vašich zisků, nebo dokonce i krachu celé firmy. A právě v rodinném byznysu se už mnohokrát osvědčilo myslet spíše v horizontu let nebo celých generací, než jen pouhých měsíců.

Mít jasnou strategii, diverzifikovat a umět řídit rizika, to je základ úspěchu i v současné složité době. Úkol to ale není lehký. Doporučujeme proto se obrátit na svého Wealth Managera nebo experty z Family Office s žádostío pomoc s ochranou vašeho majetku a vaší firmy.







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články