Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Je sběratelství novým trendem movitých Čechů?

Je sběratelství novým trendem movitých Čechů?

Autor Dana Halušková

Sběratelů umění v České republice přibývá a stále častěji se tento trend objevuje i mezi mladší generací. Pro dnešní třicátníky a čtyřicátníky to není jen pouhá investice, ale součást životního stylu, potvrzuje projekt EduArt. Jak umělce movití Češi podporují? A kde mají zakoupená díla uložená?

Movití Češi chtějí mít ve svém portfoliu i alternativní investice. Stávají se tedy sběrateli umění, patrony a mecenáši, a to nejen proto, aby zhodnotili svůj majetek. Baví je obklopovat se krásnými věcmi a podporovat tvůrce, které osobně znají. Růst obliby umění u movitých Čechů potvrzuje z praxe Ing. Radek Šiller, řídící partner společnosti Multi Family Office: „V posledních několika měsících vidíme vzrůstající zájem o alternativní investiční příležitosti. Často dotazovaná je oblast umění. A to, jak z pohledu zajímavého dlouhodobého investičního potenciálu, tak z vnímání emocí a energie, které s sebou kvalitní umění přináší.“

Propojení světa umění a byznysu

Investovat do umění bez předchozích zkušeností nebo kvalifikovaného poradce se ne vždy vyplatí. Doporučujeme se obrátit na svého Wealth Managera nebo experty z Family Offices, kteří obvykle ve svém týmu mají odborníky, tzv. art managery, pro poradenství s investicemi do umění. Např. ve zmíněné Multi Family Office se můžete setkat s expertem a kunsthistorikem Patrikem Šimonem.

V roli edukativní jsou pro české investory k dispozici další možnosti, např. projekty typu EduArt, které propojují umělce s investory. V poslední době tento typ projektů slaví velké úspěchy, kladné ohlasy jsou slyšet z obou stran. Tvůrci mohou absolvovat mentoringový program a Art market vedený předními kurátory a poradci, zatímco investoři mají možnost se osobně podílet na rozvoji jejich kariéry.

Náš zájem motivuje umělce k tvorbě a jejich díla zase stimulují nás. Takhle podle nás funguje zdravý umělecký ekosystém. Vlastnit umělecké dílo je nejen finanční, ale zejména emocionální a společenská investice,“ říká zakladatelka projektu EduArt Experience Barbora Půlpánová.

Sběratelské kluby

Pokud i vy chcete několik procent vašich aktiv investovat do umění, máte několik možností. Jednou z nich je přizvání art managera či jiného odborníka. Další možností je obrátit se na depozitář umění, se kterými často bývají spojené i poradenské služby. Oblíbenou volbou je také členství v některém ze sběratelských klubů. Zapojit se můžete do různých programů, díky kterým budete nejen sponzorovat umělce, ale také získáte přednostní právo na jejich díla. Zároveň lépe proniknete do uměleckého světa, získáte spoustu nových znalostí.

Například v rámci projektu EduArt nyní fungují tři programy – EduArt Start, EduArt Roadshow a EduArt Trips. Od ledna 2023 pak přibude ještě Edu Art Experience ve třech úrovních – Sběratel, Patron a Mecenáš. Už podle názvů je tedy jasné, že si každý milovník umění může vybrat program přesně na míru. Záleží na jeho zkušenostech, preferencích i rozpočtu i časové kapacitě. Někdo se chce podívat na sbírky umění po celé Evropě, někdo už má oblíbeného tvůrce, období či styl a dá přednost individuálním konzultacím s odborníkem.

Kde díla skladovat? Podívejte se na depozitáře s unikátním zabezpečením

Kam byste uložili poklad, o který rozhodně nechcete přijít? Velký potenciál mají depozitáře s moderním zabezpečením na nejvyšší úrovni. Jedním z nich je například Artex, který najdete nedaleko od Prahy. Svým klientům nabízí mnohem více než jen pancéřové dveře a moderní kamerový systém.

Pro umělecká díla je velmi důležité prostředí, ve kterém jsou skladována. Doma by se vám působením prachu a vlhkosti mohly rychle poškodit. V Artexu jsou ale připraveni na vše a kromě trestných činů chrání obrazy i další vzácné předměty také před působením vody, požárem nebo mechanickým poškozením.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články