Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Jak připravit rodinnou firmu na váš odchod do penze?

Jak připravit rodinnou firmu na váš odchod do penze?

Autor Dana Halušková

Odchod do penze je velkou změnou pro každého, tím spíš pro majitele rodinné firmy, který podnikání věnoval velkou část svého života. Rodinný podnik založil, vybudoval, rozvinul a náhle přišla chvíle, kdy ji má vložit do rukou jiné osoby. Není to jednoduché. I tak ale může vše proběhnout hladce ku spokojenosti celé rodiny a firmy. Jaký postup tedy radí zkušení wealth manageři? 

Mnoho bývalých majitelů rodinných firem se shoduje, že těžší než budování byznysu pro ně bylo jeho opuštění. Většina z nich přitom řešila, jestli podnik předat vlastním potomkům nebo prodat. Podle Wells Fargo Wealth & Investment Management survey je prodej firmy častějším případem. Až 52 procent vlastníků totiž nechce, aby firmu zdědily a vedly jejich děti – a to z jakéhokoliv důvodu, od nedostatku kompetencí po zájem potomků o jiné oblasti. V obou případech je však odchod majitele firmy do penze náročnou záležitostí jak pro něho, tak pro podnik samotný. Je tak důležité, aby na tento proces byla firma i její vlastník náležitě připraveni.

Svůj odchod včas komunikujte

Opustit vlastní a dlouhé roky budovanou firmu může být velmi nepříjemné. Pokud ale budete tento krok oddalovat a téma s nikým neřešit, ničemu tím nepomůžete. Snažte se tedy o upřímnost, a to jak k sobě, tak ke členům rodiny i zaměstnancům. A pokud chcete do podnikání zapojit své potomky, udělejte to včas, ještě v době vašeho vedení. Jen tak může firma prosperovat i v rukou dalších generací. To nejsou pouze teoretické principy, které fungují podle odborníků, ale i postupy ověřené spoustou úspěšných podnikatelských rodin. A pamatujte, že na tyto náročné kroky nejste sami, ale kdykoliv můžete požádat o pomoc zkušené wealth managery.

Vytvořte si časový plán

Ať už se rozhodnete pro kteroukoli z možností, měli byste vše dobře načasovat. Můžete tak postupně předávat jak vaši agendu, tak kompetence. Vyhnete se tak předání veškerých aktivit naráz, což může být pro nástupce velmi náročné pro hladké převzetí firmy. Zároveň můžete působit jako kouč a mentorem, čímž přispějete k rozvoji dovedností vašich nástupců i celého byznysu. A pokud nevíte, jak začít, v první fázi vám s tím může pomoci profesionální firemní kouč.

Prodat nebo předat? Promyslete všechny možnosti

Často se stává, že potomci o podnik nejeví zájem, nebo jim ho současný majitel z nějakého důvodu nechce předat. Může se jednat o nepřipravenost vlastníka na odchod z firmy, nekompetence dětí pro vedení firmy nebo rizikové rodinné vztahy. Pokud nenajdete společnou řeč, je na čase zvážit prodej. A to nejen soukromým osobám, ale i dalším firmám nebo investičním společnostem se zaměřením na private equity, kterých v posledních letech výrazně přibylo. Hlavní je zajistit kontinuitu firmy a nenarušit rodinnou dynamiku. A pokud se nakonec transfer přece jen podaří, alespoň během přípravy zlepšíte interní procesy a zapracujete na celkové výkonnosti podniku.

Nezapomínejte sami na sebe

Kromě budoucnosti firmy byste měli myslet i na svoje vlastní plány. A to nejen na investiční strategie, ale také na celkové náklady na život. Doporučujeme tak mít vytvořený úspěšný investiční plán s cílem dostatku financí na život v penzi. Zároveň je velmi důležité být sám emocionálně připraven na odchod z firmy. Osvědčeným způsobem je být zapojen jako externí mentor, který je připraven vždy pomoct v důležitém rozhodování, pokud to bude potřeba. Střet názorů odcházející a přicházející generace může být pro firmu přínosem.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články