Home WEALTH PLANNINGOchrana majetku Jak ochránit své investice v době války na Ukrajině?

Jak ochránit své investice v době války na Ukrajině?

Autor Laura Nováková

Investoři by měli být připraveni na propady trhů a různé druhy krizí, na válečný konflikt v Evropě se ale připravoval jen málokdo. Po pandemii covidu je to pro trhy další „černá labuť“ neboli nečekaný šok. S dobrou investiční strategií lze ale i z této situace vyjít bez velkých ztrát a nacházet zajímavé investiční příležitosti.

Asi nejdůležitější rada, kterou v krizi dostanete od expertů na investice, je nepodléhat panice, která by vás přiměla co nejrychleji se všeho zbavit a realizovat tak třeba i značnou ztrátu. Vzpomeňte si, jakou péči jste se svým privátním bankéřem věnovali nastavení nejvhodnější strategie s tím, že jde o dlouhodobé plány. Zachování a další zhodnocování majetku je vždy během na dlouhou trať, je proto důležité nastavit se mentálně na to, že dlouhodobý investor vyhrává války, nikoli bitvy. (Oblíbená analogie je v současné době bohužel přiléhavější než jindy.) „Situace na Ukrajině může mít dlouhodobější vliv spíše na ceny některých komodit a na hladké fungování dodavatelského řetězce. Dobře diverzifikovaná portfolia jsou ale i při vyšším zastoupení rizikových aktiv relativně odolná i v dobách zvýšené geopolitické nejistoty,“ říká Jan Rozmajzl, seniorní privátní bankéř služby Erste Private Banking – Wealth Management

Historie nás poučila o velké „regenerační“ schopnosti trhů. Například klíčový burzovní index S&P 500, který reprezentuje hodnotu akcií 500 nejvýznamnějších amerických společností, během finanční krize v letech 2008–2009 odepsal skoro 50 procent své hodnoty, v průběhu dalších cca čtyř let se ale dokázal vrátit na předkrizovou úroveň. V roce 2020 se následkem koronavirové pandemie propadl o 20 %, krátce nato však začal opět růst a už následujícího roku několikrát dosáhl rekordních hodnot.

Nepodceňujte diverzifikaci a zvažte navýšení složky hodnotových akcií

Ochrana investic prostřednictvím větší diverzifikace zní jako samozřejmost, i zkušenější investoři ale mívají nezřídka sklon soustředit se až příliš na své preferované investiční nástroje, či dokonce jedno konkrétní aktivum. Diverzifikace se samozřejmě týká nejen sektorů a tříd aktiv, ale také regionů (například zmiňovaný index S&P 500 má v Rusku a na Ukrajině prakticky zanedbatelnou expozici a některé americké firmy navíc už ohlásily prodej svých podílů ve společnostech pod ruskou kontrolou).

Indexové fondy samy o sobě riziko svým širokým záběrem částečně omezují, avšak ty, které obsahují převážně akcie růstových společností, mohou čelit v době krize větší volatilitě. Ta samozřejmě může pracovat oběma směry, tedy i ve váš prospěch. Je-li ale vaší prioritou omezení rizika a ochrana majetku, pak jsou hodnotové akcie bezpečnějším hracím hřištěm. Jde obecně o stabilní, silné společnosti leckdy s velmi dlouhou historií a podíl v nich vám může zajistit pravidelné dividendy. Podobně fungují také dluhopisy, které vám vynesou každý rok do splatnosti určitý výnos. Ten je navíc na rozdíl od dividend garantovaný. 

„Klient privátního bankovnictví ale určitě nemusí řešit vliv současného konfliktu na Ukrajině či inflaci sám. Velkou část práce za něj sám od sebe udělá správce portfolia – například průběžně přizpůsobuje citlivost úrokové složky, aby dopad na portfolia byl co nejmenší,“ připomíná Jan Rozmajzl.

Zlato znovu obhajuje svou reputaci pojistky v nejistých dobách

Válčený konflikt výrazně zvýšil ceny mnoha komodit, ať už jde o zemědělské plodiny (Ukrajina například patří mezi největší vývozce pšenice a slunečnice), energie nebo třeba kovy vzácných zemin, které jsou důležité pro výrobu plochých obrazovek, akumulátorů apod. Zvýšila se také cena zlata, jež se v současnosti přiblížila až k úrovni 2000 dolarů za trojskou unci. Zlato je tradičně vnímáno jako stabilní aktivum, jež má zároveň vysokou likviditu (se zlatem se obchoduje 24 hodin denně po celém světě). Je oblíbené zejména mezi investory, kteří do něj chtějí bezpečně uložit část svých prostředků – zejména v době vysoké inflace a stagnace ekonomiky.

„Zlato je pro investory typickým bezpečným přístavem a jeho cena vzrostla za posledních šest měsíců cca o 10 procent. Loni si naši klienti v pobočkách koupili zlaté slitky o celkové hmotnosti 551 kilogramů. Vzhledem k charakteru uchovatele hodnoty může v současné napjaté geopolitické situaci představovat zajímavou nákupní příležitost,“ říká Roman Choc, šéf tribu Wealth Management v České spořitelně. Ta jako první banka na českém trhu začala v březnu svým klientům umožňovat nákup zlatých slitků přímo ve svém mobilním bankovnictví. V této souvislosti očekává až dvacetiprocentní nárůst zájmu investorů o zlaté slitky Münze Österreich, které nabízí.

Autor: Laura Nováková – Erste Private Banking

Související články