Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Global Investment Returns Yearbook 2024: Historickými zkušenostmi k budoucí perspektivě

Global Investment Returns Yearbook 2024: Historickými zkušenostmi k budoucí perspektivě

Autor Dana Halušková

Nejnovější vydání investiční ročenky Global Investment Returns Yearbook 2024 hledá odpovědi na otázky dnešních investorů v minulosti, především v posledním čtvrtstoletí. A přichází se zajímavými závěry, které se týkají korporátních a státních dluhopisů i akcií. S jakou návratností můžeme u jednotlivých produktů počítat?

Aktuální Global Investment Returns Yearbook neboli Světová ročenka návratnosti investic od společnosti UBS mapuje celkem 35 trhů. Kromě Spojených států, Evropy a Velké Británie se zaměřuje i na další rozvinuté a rozvíjející se trhy, které za sebou mají dlouhou investiční historii. V průběhu let tedy mapuje jejich výkonnost s ohledem na akcie, dluhopisy, směnky, měny i inflaci.

Řešení aktuálních problémů pomocí finanční historie

Velmi zajímavé je pozorovat například výjimečnou pozici USA, které už od 70. let ovládají akciový trh a určují jeho další vývoj. Dostupná data sice nasvědčují tomu, že tento trend bude pokračovat i nadále, ale vše je samozřejmě závislé na ekonomické transformaci, která probíhá i v dalších světových velmocích, a hodnoty akcií tak významně ovlivňuje.

Poměrně důrazně pak studie varuje před nadšením z investic na trzích s vysokým růstem v minulosti. Často se totiž jednalo o rozvojové země. Navíc je vždy důležitá dlouhodobá perspektiva, protože krátkodobé výkyvy nikdy přesně nereflekují míru rizika a návratnosti, což už také známe z dřívějška. A jak řekl loni zesnulý investor a podnikatel Charlie Munger: „Není lepšího učitele, který by určoval budoucnost, než je historie. V historické knize za 30 dolarů jsou odpovědi v hodnotě miliard.“

Význam korporátních dluhopisů

V hlavní kapitole tentokrát ročenka zdůrazňuje význam korporátních dluhopisů. V globálním měřítku mají obrovskou hodnotu, přibližně ve výši 44 bilionů dolarů, což je téměř polovina celosvětové hodnoty akcií. A ukazuje se, že z dlouhodobého hlediska mohou nabídnout výrazně vyšší výnosy než státní dluhopisy. Přičemž aktuální výše úrokových sazeb nehraje tak zásadní roli.

Úrokové sazby, inflace a výhled do budoucna

Jak trhy přecházejí na ‚normálnější úrokové sazby‘ a průměrnou inflaci, je čas zamyslet se nad tím, co očekávat do budoucna. Ročenka poskytuje historické důkazy a perspektivu potřebnou k podpoře budoucí investiční strategie,“ říká jeden z odborníků oslovených UBS Paul Marsh, který je profesorem na London Business School. 

A pokud jde o prognózy na příští roky, podle analytiků musíme počítat s nižšími výnosy než dříve. Dobrou zprávou ale je, že odhad se oproti roku 2022 přece jen zvýšil, a to o 200 bazických bodů. Držme si tedy palce, aby příští výhled byl zase o něco lepší.

Celou ročenku si můžete stáhnout zde.
Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články