Home AKTUALITY Facebooková filantropie: Chan Zuckerberg Initiative buduje výzkumné centrum léčby

Facebooková filantropie: Chan Zuckerberg Initiative buduje výzkumné centrum léčby

Autor Dana Halušková

Marku Zuckerbergovi nestačí, že svět propojil pomocí sociálních síti. Nyní ho chce i léčit, respektive chránit před nemocemi ještě dříve, než naplno propuknou. Spoléhá přitom na nejmodernější technologie i zkušené vědce.

Filantropická nadace zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga a jeho manželky Chan hledá lék na rakovinu, mozkovou mrtvici a další vážná onemocnění.  Klíčem k úspěchu je podle nich najít problém v úplném zárodku a co nejdříve ho léčit. Využijí přitom systém napojený na umělou inteligenci, do kterého investují stamiliony dolarů.

Umělá inteligence není v medicíně novinkou

Umělá inteligence se v biologii a lékařství úspěšně uplatňuje už několik let. Známá je například platforma AlphaFold od Google DeepMind, která dokáže předvídat podobu proteinových struktur. Dále se s ní můžete setkat i v radiologii, kde se zatím uplatňuje především model RadImageGAN od společnost Nvidia. Ten pro změnu umí zachytit různé patologické změny v těle, jako je například probíhající rakovina nebo infarkt.

Výzkumné centrum spojuje vědu a technologie

Zuckerbergova iniciativa chce ale obor dále rozvíjet, a to za pomoci moderních technologií a vědců z předních amerických univerzit, jako je Yale, Kolumbijská univerzita nebo Rockefellerova univerzita. Plánuje tedy vybudovat systém na principu umělé inteligence, který výzkumným pracovníkům výrazně pomůže se studiem lidských buněk a onemocnění. Už nyní vložil do výzkumného centra v New Yorku 250 milionů dolarů a celková investice bude zřejmě ještě vyšší.

Větší zapojení umělé inteligence do biologie umožní vědcům začlenit tyto technologie do běžných pracovních postupů. Zefektivní se tak prevence i léčba mnoha vážných onemocnění,“ řekla pro agenturu Reuters spoluzakladatelka filantropické iniciativy Priscilla Chan s tím, že systém má být trénován hned několika způsoby. Pracovat bude s veřejně dostupnými daty, ale i sadami softwarového nástroje CZ Cell x Gene, který využívá nástroje z webového vývoje k prozkoumávání buněk. A další zdroje pak vytváří jejich vlastní institut (Chan Zuckerberg Institute for Advanced Biological Imaging).

Maximální využití AI

Děje se tak v době, kdy Meta zavádí velké jazykové modely známé také pod zkratkou LLM (large language models) pro firmy. Jedná se o algoritmické modely AI vycvičené na obrovském množství dat, které díky tomu dokážou vytvořit text velmi podobný lidskému. Pomáhat by tedy mohly i při biologických výzkumech, kterými chce Zuckerberg dosáhnout inkluzivní zdravotní péče a zdravější budoucnosti pro všechny.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články