Home Řízení rodinySpráva rodiny Co je základem čistého jmění nejbohatších rodin světa?

Co je základem čistého jmění nejbohatších rodin světa?

Autor Dana Halušková

Žebříčky nejbohatších lidí na světě se v médiích objevují neustále. Co ale stojí za jejich jměním? Prozradíme, na čem zbohatli i jak s tak obrovským majetkem nakládají.

Movité rodiny mají i jiná poznávací znamení než velký dům a drahé auto. Poznáte je třeba podle toho, že hodnota jejich majetku přesahuje hrubý domácí produkt celých zemí. Nejbohatší rodiny tuto podmínku splňují, ale to není zdaleka všechno, čím vás mohou překvapit a inspirovat. Pojďme si je představit 5 rodin, jejichž hodnota čistého jmění je nejvyšší na světě.

Rodina Walton

Aktuálně nejbohatší rodinou na světě je podle žebříčku GoBankingRates rodina Waltonových. A pokud by vám náhodou nic neříkalo jejich jméno, určitě budete znát jejich společnost Walmart, která provozuje síť diskontních prodejen Walmart. V retailu se tato rodina zkrátka vyzná a už jí to vydělalo jmění v hodnotě 248,5 miliardy dolarů, což je v přepočtu neuvěřitelných 5.5 bilionu. Pokud tedy nedojde k nějaké zásadní události, její příští generace mají o blahobyt postaráno.

Příkladem je tato rodina nejen byznysmenům, ale i filantropům. Dobročinnosti se totiž věnuje ve velkém. Už v roce 1989 založila Walton Family Foundation a od té doby rozdala přes 22 tisíc grantů, jejichž celková hodnota překročila 600 milionů dolarů.

Rodina Mars

Nám jako Evropanům je pak ještě bližší firma Mars, kterou vlastní stejnojmenná rodina. Její výrobky včetně oblíbených tyčinek se vyrábějí od roku 1902 a už desítky let jsou k dostání i v Česku. Co stojí za jejím úspěchem i bohatstvím ve výši 160 miliard dolarů (zhruba 3,5 bilionu korun)? Kromě jiného je to určitě stabilní zázemí, protože firma zůstává v rukou rodiny už po čtyři generace.

I tento rodinný klan má svůj nadační fond a jednotliví členové se věnují charitě i filantropii. Kromě svých podnikatelských a dobročinných aktivit ale nijak veřejně nevystupují a své soukromí si pečlivě chrání. A právě to může být jeden z důvodů, proč se jim tolik daří.

Rodina Koch

V ropě jsou peníze a majitelé firmy Koch Industries to moc dobře věděli. Úspěšné impérium založil Fred C. Koch, otec současného majitele. V podnikání se rodině dlouhodobě dařilo, ale v osobní rovině si prošla náročným obdobím. Dnes zůstal ve firmě jen jeden ze čtyř bratrů Charles Koch, který ji řídí se svými potomky. I tak se jim ale daří. Jejich majetek činí téměř 129 miliard dolarů, tedy bezmála 3 biliony korun.

Rodina Al Saudi

I když nejde o klasické podnikatele, ale o královskou rodinu ze Saúdské Arábie, jejich obchodní dovednosti za zmínku určitě stojí. Kromě zásob ropy totiž zbohatli i na státních zakázkách spojených s prodejem pozemků. Přesnou výši jejich bohatství neznáme, ale odhady se pohybují nad 100 miliardami dolarů (přibližně 2,2 biliony korun). 

Rodina Hermés 

Na luxusních kabelkách se snaží vydělávat spousta lidí, ale nikomu to nejde tak dobře jako členům rodiny Hermés. Jejich ikonická Birkin bag pojmenovaná po nedávno zesnulé herečce se vyrábí už od roku 1985 a dnes je nejdražší kabelkou na světě. Její cena aktuálně činí více než 23 tisíc dolarů (přes půl milionu korun) a roste téměř každým dnem. 

Značka si dává záležet na opravdu vysoké kvalitě kůže i dalších materiálů, a tak se skvěle prodávají i její boty, šátky nebo náramky. A díky tomu se může rodina pochlubit majetkem v hodnotě 94,6 miliard dolarů, tedy více než 2 bilionů korun.
Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články