Home Řízení rodinySpráva rodiny Britská královská rodina jako úspěšná značka. Kolik monarchie vydělává?

Britská královská rodina jako úspěšná značka. Kolik monarchie vydělává?

Autor Dana Halušková

Britská královská rodina patří k nejdéle vládnoucím šlechtickým rodům v Evropě. Měla tedy dostatek času, aby nashromáždila a zhodnotila obrovské bohatství. Tušíte, odkud její jmění pochází a jak je aktuálně rozdělené?

Přesnou výši majetku britské královské rodiny není podle Investopedia.com snadné dohledat, protože mnoho aktiv i nemovitostí jí patří po celá staletí. Přesto je jasné, že nejde zrovna o malé částky. Stačí se podívat na množství aktiv a nemovitostí, které náleží jednotlivým členům a především na hodnotu jejich značky. Tu nám mimo jiné připomněl obrovský zájem o letošní korunovaci Karla III., která probíhala začátkem května po celé tři dny a přilákala miliony Britů i turistů z celého světa. 

Není majetek jako majetek

Velkou zásluhu na tvorbě a zhodnocování bohatství měla v posledních desetiletích Alžběta II. Její „Firma“, jak se královskému majetku přezdívá, dosáhla hodnoty 28 miliard dolarů (v přepočtu zhruba 616 miliard korun). Čisté jmění bývalé panovnice pak vyčíslil magazín Forbes přibližně na 500 milionů dolarů. Její nejstarší syn a nástupce Karel III. je na tom ale ještě lépe. Kromě tohoto dědictví mu totiž náleží další miliarda a půl, celkově tedy disponuje majetkem v hodnotě dvě miliardy dolarů.

Nutno ale dodat, že do veřejného majetku se neřadí soukromé rodinné sbírky. Ať už jde o šperky a umělecká díla po královně Alžbětě nebo auta či známky, ve kterých našel zálibu Karel III. A pak je tu ještě společnost The Crown Estate. 

Propracovaná správa majetku 

Velkou část jmění spravuje královské rodině samostatná společnost The Crown Estate, a to prostřednictvím nezávislé správní rady. Patří pod ni jak sídla a pozemky jak v Británii, tak daleko za jejími hranicemi. I zde se tedy bavíme o obrovských sumách, přibližně v hodnotě 450 miliard korun. Zajímavé jsou ale i zisky, které jen za loňský rok činily více než devět miliard korun.

Všechny výdělky ale ve Windsoru nezůstávají. Část totiž putuje britské vládě výměnou za grant od daňových poplatníků, který zajišťuje její suverenitu. Aktuálně dosahuje 25 procent zisku The Crown Estate.

Kontroverzní původ bohatství

Vysoké zisky z rozsáhlého jmění samozřejmě poutají pozornost veřejnosti. Média tedy po jejich původu intenzivně pátrají a například deník The Guardian letos v dubnu zveřejnil dokument, ve kterém popisuje nekalé praktiky, kterými britští monarchové v historii prostředky získávali. Výjimkou nejsou ani zmínky o profitování z otroctví a možných krádežích.

Korunovační klenoty včetně vzácného diamantu

Historické nesrovnalosti se pojí také s korunovačními klenoty, především se vzácným diamantem Koh-i-noor, který má 105,6 karátů a pravděpodobně ho získala královna Viktorie v 17. století. Možné je ale i to, že ho Britové ukradli v polovině 19. století. S jistotou každopádně víme, že dnes je jeho hodnota téměř nevyčíslitelná a jeho prestiž výrazně zvyšuje spojitost s královskou rodinou.






Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.



Související články