Zkušení investoři vědí, že největší novinky, kterých dosáhla věda a výzkum, se dříve či později přetaví do trendů, na něž zareaguje trh. Vzniknou tak nové investiční příležitosti. Technologický pokrok je proto se světem investování pevně spjatý: investoři mohou prostřednictvím svých investic podpořit konkrétní inovace a podílet se tak na jejich dalším rozvoji. Možnost investovat v souladu se svými zájmy a do odvětví, která jsou jim osobně blízká, je pro mnoho klientů privátního bankovnictví velmi důležitá. A privátní bankéři vycházejí tomuto požadavku vstříc – je to věc, kterou spolu pravděpodobně budete probírat už na první schůzce.
Řada klientů privátního bankovnictví má za sebou i několik desítek let podnikání v konkrétním oboru. Je proto přirozené, že nabyté znalosti chtějí využít také v oblasti investování – a sice do odvětví, která dobře znají. Vedle této motivace je tu ale ještě další, která s jejich předchozími zkušenostmi nemusí nijak souviset: možnost podílet se na prosazování nových myšlenek a trendů, z nichž mnohé posouvají lidský pokrok mílovými kroky vpřed. Podívejme se krátce alespoň na některé z nejvýraznějších trendů, jež ovlivnily investování v posledních několika letech.
Investice s přesahem
Mezi silné trendy posledních let patří tzv. ESG investice, tedy investice do firem, které podnikají udržitelně z hlediska dopadů na životní prostředí i z hlediska sociálního, a zároveň jsou odpovědně a transparentně spravované. Napomáhá tomu mimo jiné i zpřísňující se legislativa, požadující například po firmách každoroční reporting ohledně ekologických dopadů jejich činnosti a zabraňující bankám financovat ekologicky nedostatečně šetrné provozy. Není výjimkou, že se někteří klienti rozhodnou jít výhradně cestou udržitelných investic. A že jich každým rokem přibývá, potvrzují i data: podle investiční výzkumné společnosti Morningstar dosáhl celosvětový objem udržitelných investic v ESG fondech ke konci minulého roku 2,74 bilionu dolarů.
Dalším trendem, který už nyní ovlivňuje naše životy v mnoha ohledech, je bezpochyby umělá inteligence (AI). Setkáváme se s ní prostřednictvím různých virtuálních asistentů, hraje zásadní roli při vývoji autonomních vozidel a ve zdravotnictví může třeba pomáhat s určováním přesné diagnózy. S posledně jmenovaným využitím AI ve spojení s vědeckým výzkumem úzce souvisí i další trend, který patří mezi megatrendy poslední doby: zdravý životní styl a dlouhověkost. Vznikají tak například fondy zaměřené pouze na společnosti zabývající se výzkumem v této oblasti a vývojem nových preparátů a léčebných metod. Do firem specializujících se na prevenci, diagnostiku či zvrácení procesu stárnutí pomocí buněčného omlazení investují ve stále větší míře i nejznámější světoví byznysmeni, jako je například zakladatel Amazonu Jeff Bezos či spoluzakladatel společnosti Oracle Larry Ellison.
Inovativní versus „tradiční“ investice
Velkým „disruptorem“ ve světě klasických investičních produktů byl před více než 10 lety bitcoin, na který postupně navázaly další kryptoměny. Řada investičních společností s nimi však z důvodu poměrně vysoké rizikovosti neobchoduje. „Na kryptoměny se nás ptají především klienti, kteří už s investováním mají zkušenosti a sami se mu aktivně věnují. Zatím umožňujeme investování do kryptoměn prostřednictvím veřejně obchodovaných fondů (ETF),“ říká k tomu Jan Rozmajzl, seniorní privátní bankéř služby Erste Private Banking – Wealth Management.
Z „tradičnějších“ druhů investic zaznamenaly v posledních letech značný růst investice do realit. Spolu se zlatem jsou považovány za relativně bezpečný přístav, kde by neměl hrozit výraznější pokles hodnoty. Vedle rezidenčních nemovitostí a retailových či průmyslových parků to platí i pro kancelářské budovy, a to navzdory určitému odlivu pracovníků z kanceláří v souvislosti s pandemií koronaviru. Musí však jít o prémiovou nemovitost v perfektním stavu a v atraktivní lokalitě. „O takové budovy bude zájem vždy. Mnoho z nich je navíc multifunkčních a mohou sloužit různým účelům, takže se bez problému adaptují na nové podmínky,“ vysvětluje Jan Rozmajzl s tím, že Česká spořitelna, poskytovatel služby Erste Private Banking na českém trhu, vlastní největší a nejstarší nemovitostní fond v republice – REICO ČS NEMOVITOSTNÍ, jehož prostřednictvím se klienti mohou podílet se na růstu hodnoty prémiových nemovitostí u nás i v zahraničí. (V portfoliu fondu jsou například pražské budovy Melantrich na Václavském náměstí a City Tower na Pankráci či Forum Nová Karolina v Ostravě.)
Špičkové investiční poradenství se neobejde bez neustálé edukace
Individuální přístup, který službu privátního bankovnictví definuje, se samozřejmě vedle stálého rozšiřování produktů a služeb promítá i do důrazu na kvalitu poradenství. Schopnost privátního bankéře poskytnout klientovi fundované investiční poradenství je jedním z klíčových předpokladů úspěšné dlouhodobé spolupráce. Renomované bankovní domy proto pečlivě dbají na kontinuální vzdělávání svých bankéřů. „Odborné konference, investiční semináře, e-learningové programy a další platformy jsou současně prostorem pro setkávání profesionálů napříč institucemi, což mimo jiné přináší možnost vyslechnout si různé názory na určitou situaci a tříbit si tak svůj pohled na věc,“ vyzdvihuje Jan Rozmajzl jeden z mnoha přínosů těchto vzdělávacích aktivit.
Autor: Laura Nováková – Erste Private Banking