Zatímco loni probíhaly v mnoha rodinných kancelářích po celém světě rozsáhlé změny, letos je situace stabilnější. Vyplývá to z dat švýcarské privátní banky UBS, která už 15. rokem vydává analýzu Global Family Office Report. Jaké je tedy aktuální směřování rodinných kanceláří? A co považují za největší výzvy?
Global Family Office Report 2024 připravuje finanční společnost UBS, a to na základě poznatků 320 rodinných kanceláří v sedmi regionech světa. Na základě toho identifikuje aktuální trendy, mezi které i letos patří důraz na udržitelnost nebo hledání vhodných příležitostí k investování a následnou správu portfolia.
Rostoucí hodnota bohatství i stabilní alokace aktiv
Průměrné čisté jmění rodin, které UBS zastupuje, aktuálně činí 2,6 miliardy dolarů, tedy přibližně 60 miliard korun. Jejich celkově bohatství dosahuje 600 miliard USD (necelých 14 bilionů korun) a jeho hodnota stále stoupá. Alokace aktiv přitom ze 45 procent zůstává v Severní Americe a celkově vítězí domácí trhy.
Do budoucna to ale vypadá, že bude mít velké slovo i Asie a Tichomoří (kromě Číny), protože až třetina rodinných kanceláří se chystá v příštích pěti letech zvýšit investice do těchto regionů. Změny ale zřejmě nebudou tak velké jako v roce 2023, kdy došlo k velkým posunům a rebalancování portfolií. Dále se zvyšuje zájem o rozvinuté trhy s pevným výnosem, a to o největší částku za posledních pět let. Je tak vidět vliv vyšších výnosů z dluhopisů a aktivního rozhodování. Komerční nemovitosti naopak mírně ustoupily do pozadí a jejich ceny v některých regionech klesly.
Aktivní správa majetku a specializace na investice
Rodinné kanceláře napříč celým světě se snaží o diverzifikaci portfolií a aktivní správu svého majetku, přičemž si dávají pozor na správný výběr manažerů. Reagují tak mimo jiné na zvýšení divergence výkonnosti akcií. Zároveň dávají přednost krátkodobým fixním příjmům, minimálně ve Spojených státech.
Do značné míry se zájem rodinných kanceláří soustředí na vlastní investice. S pomocí investičních specialistů se tedy rozhodují, do čeho budou investovat a také se aktivně zapojují do správy portfolia. Finanční rizika jsou pro ně většinou výzvou, zatímco nefinančním rizikům se snaží předcházet.
Klimatická změna a obavy z dluhů jako střednědobá rizika
V horizontu příštích pěti let mají rodinné kanceláře největší obavy z hrozby velkého geopolitického konfliktu, klimatické změny a také z vysoké úrovně zadlužení. V současnosti se k tomu přidává i riziko inflace a vysokých úrokových sazeb, ale to je spíše otázka následujících 12 měsíců. Ze střednědobého hlediska jiné problémy neočekávají.
Snaha o udržitelná řešení
Proti klimatické změně bojují rodinné kanceláře pomocí udržitelných řešení, na která si čím dál častěji najímají odborníky. Vnímají je jako hnací riziko a zároveň i příležitost, a to jak pro vedení podniků, tak řízení portfolií. Specifické požadavky na udržitelnost ale souvisí také s mnoha specifiky a regulacemi, které se týkají především realitního trhu.