Vybudovat bohatství, které přetrvá po celé generace není nemožné. Vyžaduje to ale promyšlenou diverzifikaci majetku mezi různé typy aktiv. Ta zahrnuje samotný podnik i investiční fondy nebo nemovitosti, které mohou doplňovat ještě další typy investic, včetně alternativních. S konkrétním sestavením portfolia vám jistě pomůže váš Wealth Manager. Obecně se však doporučuje rozdělit investice do čtyř segmentů a při plánování generačního bohatství odpovědět na čtyři základní otázky.
Nikdy není dobré dávat všechna vejce do jednoho košíku. Jedině chytře rozdělený majetek totiž odolá případným výkyvům trhu nebo konfliktům v rodině. A zároveň je důležitá i různá míra likvidity, například k nemovitostnímu portfoliu se tedy budou hodit i akcie a investiční fondy.
Zajištěný život pro vás i budoucí generace
Abyste dosáhli generačního bohatství, doporučujeme rozdělit majetek na čtyři různé segmenty. Dva z nich budete primárně využívat už během vašeho života, protože se pojí s likviditou vašich aktiv a také s udržením vašeho životního stylu i na penzi. Naopak další dvě kategorie se týkají především vašich nástupců pro zachování vybudovaného rodinného bohatství dalším generacím. A tak se dostáváme i ke čtyřem zmiňovaným tématům, respektive otázkám, které vás můžou dovést ke generačnímu bohatství:
- Definice účelu – za jakým účelem bude bohatství sloužit?
- Výběr správců majetku – kdo bude monitorovat aktiva po dobu vašeho života?
- Formu – v jaké podobě bude majetek držen?
- Časový horizont – jak dlouho by mělo vaše bohatství růst?
Účel bohatství
Nejprve zvažte, jestli vám jde o zachování vybudovaného rodinného bohatství, zabezpečení potomků, příležitosti pro jejich rozvoj, nebo máte ještě jiné podnikatelské či investorské cíle. Klíčem k úspěchu je zpravidla rodinný podnik nebo správa rodinného majetku se zapojením členů rodiny, které poskytují řadu možností pro vaše nástupce i širší rodinu nebo komunitu. Na ně pak mohou navazovat i systémy vzdělávání nebo například filantropické aktivity.
Správci majetku
Žádný majetek se vám nepodaří zachovat ani rozvíjet, pokud nebude nikdo, kdo by za něj v průběhu času převzal odpovědnost. Jako správce majetku můžete jmenovat někoho z členů rodiny i externího odborníka, to záleží jen na vás. Obě varianty mají svá pro a proti, ale vždy byste se měli domluvit s dalšími aktivně zapojenými členy rodiny a společně si ujasnit úroveň rizika, do jakého chcete jít.
Formální struktura
Třetí otázka se týká podoby majetku a jejích případných změn, které mohou v průběhu let nastat. Některé rodiny volí cestu zejména s cílem zachování majetku, ale stále častěji se setkáváme s rozšiřováním byznysu, inovacemi a hledáním dalších možností ve stejném nebo souvisejícím oboru, například rodina House of Meinl. Roli hraje i aktuální investiční prostředí nebo spotřebitelská poptávka.
Časový horizont
Věčné bohatství je sice krásnou představou, ale nejspíš máte v hlavě konkrétnější časový rámec, během kterého mají vaše aktiva růst. Stejně tak do hry vstupují mezigenerační transfery a další životní situace ovlivňující členy rodiny i spřízněné osoby (např. svatby, narození dětí, adopce, rozvody…). Zkuste je tedy nevnímat jako překážky, ale spíš jako výzvy a příležitosti k možné změně.
Konkrétní oblasti pro zajištění generačního bohatství
Odpovědi na zmiňované otázky nenajdete hned, je to proces, který vyžaduje čas, spolupráci v rámci rodiny a často i rady externích odborníků. Jakmile ale budete mít jasno, příprava na budoucnost pro vás bude jednodušší, a to v oblasti investic, správy nemovitostního portfolia i Family Governance. Lépe tak přijmete i vědomí vlastní konečnosti a dokážete převést vaše plány a vize v realitu.