Home WEALTH MANAGEMENTInvestiční strategie Vyšlo druhé číslo speciálu Wealth Magazín – Report: Největší přehled fondů kvalifikovaných investorů v ČR

Vyšlo druhé číslo speciálu Wealth Magazín – Report: Největší přehled fondů kvalifikovaných investorů v ČR

Autor Eva Ulrichová
Největší přehled fondů kvalifikovaných investorů v ČR

A je to konečně tu! Vychází druhé číslo Wealth Magazín – Report „Největší přehled fondů kvalifikovaných investorů v ČR“. Co vše ve speciálu naleznete?

Před třemi měsíci jsme oznámili, že 15. února 2021 vyjde druhé číslo PDF speciálu Wealth Magazín – Report, tentokrát zaměřené na fondy kvalifikovaných investorů. Uteklo to jako voda a datum vydání je tady. Pro účast v reportu jsme oslovili 267 FKI, resp. jejich správce. Jenže to nestačilo, museli jsme se dostat k zakladatelům či jiným osobám přímo figurujících ve fondech. Naše redakce se ale nezalekne kdejaké překážky a tak report je tu! Ve speciálu si přečtete zajímavé informace o 21 vybraných FKI. Nechybí ani rozhovory s osobnostmi nebo názory investorů. Na konci dokumentu naleznete rejstřík těch, které jsou registrovány u ČNB!

WEALTH MAGAZÍN – REPORT KE STAŽENÍ ZDE

Co jsou fondy kvalifikovaných investorů?

Fondy kvalifikovaných investorů jsou investiční instrumenty přesně zakotvené v zákoně č. 240/2013 Sb., o investičních společnostech a investičních fondech. Pro mnohé investory je výhodou, že FKI jsou pod dohledem České národní banky a kontrolou depozitáře. „Pro kvalifikované investory je SICAV transparentní, efektivní a kontrolovatelný nástroj, často i sledující nějaký investiční cíl. Mám za to, že v případě garancí vydávaných majiteli SICAVů i nejbezpečnější, co se týká bezpečnosti a zhodnocení investice.“ Říká Ing Veselovský, CEO EDF Group Ltd.

Kdo je kvalifikovaným investorem? „Kvalifikovaný investor je osoba, která prostřednictvím dotazníku prošla ověřením vhodnosti a investuje alespoň 125.000 €, popř. český ekvivalent, ve výši min. 1.000.000 CZK.“ Odpovídá Pavel Kolář, founder Wealth Magazínu.

Různorodé investice

Při tvorbě druhého čísla Wealth Magazín – Reportu jsme se mnohé naučili o tom, jaké široké možnosti investoři mají v rámci fondů kvalifikovaných investorů. Na výběr máte od nemovitostních fondů (např. BHS Real Estate fond) po energetiku (např. Creditas Energy), společensky odpovědné investování (např. Nova Green Energy) i alternativní investice (např. Pro arte).

Fondy se pokouší své strategie zaměřit na investice, které rostou na oblibě. Příkladem je investice do nájemního bydlení: „Stačí se podívat na záměry velkých developerů, kteří plánují významnou část své produkce vyčleňovat pro nájemní bydlení. To je nový fenomén, který nemá v porevoluční historii ČR obdoby.“ Říká zakladatel Fondu Českého Bydlení, Jakub Kořínek.

Některé fondy se zaměřují na investice do rozvoje malých a středních podniků, start-upů apod. Příkladem FKI pomáhajícího podnikům může být fond alternativních investic Conseq Venture Debt. Venture Debt nejsou příliš známým nástrojem. Lukáš Vácha, člen představentstva a obchodní ředitel pro privátní a institucionální klientelu společnosti Conseq vysvětluje: „Jak už název napovídá, jedná se o dluhové financování firem v rané fázi rozvoje. Potřeba takového financování roste ruku v ruce s postupným dospíváním úspěšných start-upů.

CHCETE VĚDĚT VÍCE? STÁHNĚTE SI WEALTH MAGAZÍN – REPORT

Investiční strategie fondů se různí. Někteří se řídí algoritmem (např. Quant), jiní se drží tradic a potrpí si na sdílení hodnot: „Náš fond oslovuje investory nejen čísly, ale zejména příběhem, vizí a strategií. Navazujeme na kvalitní práci původních vlastníků, klademe důraz na dlouhodobou spolupráci a rozvážné navyšování hodnoty jednotlivých společností skupiny (pozn. redakce: skupiny podniků). A právě sdílení těchto hodnot je velmi často motivací kvalifikovaných investorů k investici do SkyLimit Industry.“ Uvádí Michal Bakajsa, jeden ze zakladatelů FKI SkyLimit Industry

Investiční strategie však může být založena i na zajímavosti a hodnotnosti investičního portfolia. Wealth Magazín – Report vám tak nabídne detaily fondů alternativních investic, jako jsou vína a whisky (fond Wine Management) nebo investice do slavných aut či veteránů. Fond Engine Classic Cars Fund má ve svém portfoliu raritní vozy, legendy a veterány. „Klasické automobily jsou dlouhodobými uchovateli hodnoty a cenové pohyby zde nefungují zdaleka tak kolísavě jako na kapitálových trzích. Navíc se ukazuje, že je u nás mnoho investorů, kteří mají k automobilismu blízko a jsou ochotni si tuto složku portfolia pořídit právě díky tomuto zájmu.“ Popisuje strategii Zdeněk Lepka, ředitel BH Securities.

O jakých fondech si můžete ve speciálu přečíst?

Co je Wealth Magazín – Report?

Wealth Magazín – Report je speciál, který vychází kvartálně formou PDF v sekci Reporty. Wealth Magazín – Report se zaměřuje na poskytovatele Private Wealth. Druhé číslo se zabývá přehledem fondů kvalifikovaných investorů v České republice. PDF speciál je ke stažení zdarma všem registrovaným čtenářům Wealth Magazínu.

Chcete dostávat zdarma kvartální reporty na svůj email? Registrujte se k odběru ZDE.

Související články