Rok 2023 byl nejen ve finančním světě plný změn a nečekaných zvratů. Kromě masivního nástupu umělé inteligence došlo i ke krachům bank, u kterých to nikdo nečekal. O jakých dalších tématech se mluvilo nejčastěji?
Ať chceme nebo ne, rok 2023 přinesl řadu novinek a změn, a to u nás i ve světě. Velkým trendem se stala umělá inteligence, ale v oblasti financí a rodinného bohatství nebyla zdaleka jediným diskutovaným tématem. Čím dál větší pozornost si získávalo i nástupnictví a řešily se také daňové změny nebo problémy známých bankovních institucí.
Umělá inteligence
O umělé inteligenci (AI) by se dala napsat celá kniha a stejně bychom téma zcela neobsáhli. Zmiňme tedy snad jen to, že aktuálně jde o jeden z největších trendů nejen v oblasti správy majetku a zároveň i nejkontroverznější technologii, s jakou jsme se kdy setkali. Doslova během pár týdnů se stala dominantou mnoha odvětví a začala přinášet nové příležitosti, ale také úskalí, a stejně jako všechny výrazné trendy si získala spoustu příznivců i odpůrců. Většina rodinných firem i obchodních společností si ale uvědomuje, že se bez tohoto nástroje do budoucna neobejde.
Problémy bank
Rok 2023 byl náročný pro kapitálové trhy, kterými otřáslo hned několik událostí. Už na jaře došlo ke krachu Silicon Valley Bank, ke kterému podle analytiků přispěla napjatá ekonomická situace v USA. Za hlavní problémy jsou ale označovány nedostatečné řízení rizik a ztráta likvidity. Nejistota se projevila i v evropském prostředí, kde letos vygradovaly problémy Credit Suisse. Tato švýcarská banka se v posledních dvaceti letech zapletla do několika skandálů a musela zaplatit desítky miliard eur na pokutách. Dostala se tedy do obrovské ztráty a letos v březnu výrazně poklesla i hodnota jejích akcií. Od krachu ji dočasně zachránila Švýcarská národní banka.
Private equity a venture capital
Pokud jde o investice, nejen v rámci rodinných kanceláří slyšíme stále častěji o private equity a venture capital. Investoři z řad firem i jednotlivců totiž v dnešní turbulentní době hledají možnosti, které jim mohou přinést vyšší zhodnocení. A právě soukromý trh tento potenciál má, proto jeho popularita stoupá. V případě private equity jde obecně o společnosti, které nejsou veřejně obchodované, zatímco venture capital označuje rizikový kapitál, tedy nové a rychle rostoucí firmy, ke kterým patří například technologické startupy.
Nástupnictví a prodej
Mnoho českých rodinných firem řeší v současné době nástupnictví, protože první generace majitelů z 90. let už pomalu odchází do důchodu. A ukazuje se, že úspěch přeje připraveným, tedy rodinám, které své nástupce na jejich novou roli dlouhodobě připravují. Z českého prostředí můžeme jmenovat například rodinu Tomšů, která vlastní firmu Satturn Holešov, nebo Jahodovi, kteří ve druhé generaci úspěšně vedou rodinnou firmu Emco.
Mezigenerační výměna se ale v poslední době nevyhnula ani několika největším podnikatelským rodinám v USA. Svoje impérium předal synu Alexandrovi i americký miliardář a filantrop George Soros. A zároveň se o moc bojovalo v rodině mediálního magnáta Ruperta Murdocha, kde už je oficiálně potvrzeno, že vyhrál syn Lachlan. A zároveň jsme byli i svědkem prodeje původně rodinného řetězce rychlého občerstvení Subway, který od Freda DeLucy a Petera Bucka získala investiční společnost Roark Capital.
Řízení komunikace v rodině
Naplno se letos projevila i nutnost správné komunikace v rodině, která je základem kvalitních vztahů. Movité rodiny přistupují k jejímu řízení různě, ale většině z nich se osvědčilo ustanovení rodinné rady a také pořádání pravidelných rodinných shromáždění, na kterých se jednotliví členové setkávají nad rámec běžných schůzek. Fungují zde jako organizace (rodinné společenství) a lépe se tak dokážou domluvit na společných cílech a snadněji si nastaví i role v rámci rodinného podniku.
Jurisdikční diverzifikace
Diverzifikace má mnoho podob a jednou z nich je i ta jurisdikční, o které se mluví stále častěji. Její význam významně vzrostl zejména po začátku válečného konfliktu na Ukrajině, kdy bylo zřejmé, že nikdy není bezpečné alokovat aktivat na jednom místě. Nynější konflikt na Blízkém východě toto jen umocnil. Jurisdikční diverzifikace se ale netýká jen investic, ale i většiny rodinných firem a obchodních společností, které podnikají a drží aktiva i za hranicemi své domovské země. Aby tedy v jejich případě nedocházelo k jurisdikční diverzifikaci nahodile, musí ji předem plánovat a řídit v rámci své komplexní správy majetku, nejlépe s pomocí zkušených oborníků.
Impaktové investování
ESG investice letos prošly menší krizí, které způsobila především příliš široká definice spojená s minimem relevantních dat. Impaktovému investování se ale dařilo. Právě ekonomicky náročné období totiž investicím s potenciálem pro zlepšení našeho života přeje. Z celosvětového hlediska byl na vzestupu především environmentální faktor, kterému v poslední době nahrává i legislativa (například cíl nulových emisí).
Interim management
I malé firmy a rodinné podniky si začínají uvědomovat, že na některé problémy je lepší se podívat zvenku. Stále častěji tedy využívají interim manažery – externí specialisty, kteří dočasně převezmou klíčové role ve společnosti. Nezachraňují krachující firmy, ale dokážou přenastavit špatně fungující procesy. Podniky tak mohou úspěšně ozdravit, stabilizovat a dovést k dalšímu rozvoji.