Home LifestyleŽivotní styl Spojené arabské emiráty zavádějí korporátní daň: Co se změní?

Spojené arabské emiráty zavádějí korporátní daň: Co se změní?

Autor Dana Halušková

Spojené arabské emiráty se už nechtějí spoléhat jen na příjmy z ropy a turismu. Zavádějí korporátní daň. Její výše je sice velmi nízká, ale platit ji bude většina nadnárodních firem. Je to rozumný a nevyhnutelný krok nebo se začátek konce jednoho z daňových rájů?

Povinnost odvádět korporátní daň ve Spojených arabských emirátech platí od 1. 7. 2023. Činí 9 % a týká se nadnárodních společností s příjmem do 375 tisíc dirhamů (zhruba 2,2 milionu korun). Start-upy a malé firmy s nižšími zisky mají výjimku stejně jako ty, které sídlí v bezcelních zónách. I pro korporace ale zůstane země atraktivní, protože daň stále patří k nejnižším na světě.

Snaha o diverzifikaci příjmů není v zemi novinkou

Spojené arabské emiráty vydělávají hlavně na ropě a turismu, v dnešní nejisté době ale hledají stabilnější příjmy. Zavádějí tedy korporátní daň, díky které budou mít zajištěný stabilní přísun financí do státní kasy. Hromadný odchod firem ale určitě nečekají, protože daň ve výši 9 % je velmi nízká a navíc se netýká podniků se sídlem v bezcelních zónách ani start-upů nebo malých a středních podnikatelů. 

Dotčené korporace stále mají rok na to, aby se na změnu připravily. Vedení mnoha z nich sice krok překvapil, ale ve skutečnosti nejde o žádné náhlé rozhodnutí. Novou daň z příjmů pro právnické osoby plánovala země už několik let, a to v souvislosti s mezinárodními úmluvami i obranou proti daňovým únikům. Vyplývá to i z vyjádření státní zpravodajské agentury WAT: „Model daně z příjmu právnických osob ve Spojených arabských emirátech byl navržen tak, aby zahrnoval postupy osvědčené po celém světě a minimalizoval zátěž podniků.

V minulém roce například země podepsala globální pakt, který nadnárodní firmy zavazuje k několika povinnostem. Zejména stanovuje minimální daňovou sazbu a požaduje od nich odvádět daně ve všech státech, kde působí.

Výjimky pro bezcelní zóny a fyzické osoby

Velká část společností se daním i tentokrát vyhne. Buď totiž nedosahuje na stanovenou příjmovou hranici nebo sídlí v některé z bezcelních zón, kterých jsou v zemi tisíce. Investoři, kteří projekty v SAE pouze financují, daně neplatí vůbec a ani v příštím roce se pro ně nic nemění. Stejně tak není v plánu osobní zdanění obyvatel země, a to hlavně kvůli velkému podílu expatů v Dubaji. 

Nová daň v SAE v porovnání se světem

Pověst daňového ráje Spojeným arabským emirátům zřejmě ještě nějakou dobu zůstane. V porovnání se světem je devítiprocentní korporátní daň stále jedna z nejnižších. Podobně výhodné je mít sídlo jen v Hongkongu nebo Singapuru a z Evropy přichází v úvahu Irsko, Lichtenštejnsko či Černá Hora. Otázkou ale zůstává, jestli i tyto státy nebudou brzy daně zvyšovat.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články