Celosvětovým finančním trhem nedávno otřásl krach švýcarské banky Credit Suisse. Nešlo o jedinou velkou banku, která měla v posledních měsících problémy. Švýcarský trh je ale v mnohém specifický a odborníci i veřejnost ho považují za stabilní a důvěryhodný. Jak se teď situace změní, popsali redakci čeští experti.
Švýcarské bankovnictví mělo vždy velmi dobrou pověst a vliv sahající daleko za hranice země. Lze říci, že švýcarské banky byly jakýmsi přístavem bezpečí pro majetek jednotlivců a rodin s vysokou hodnotou čistého jmění. Nyní se ale potýká s potenciálním rizikem, kterým je krach jedné z největších světových bank Credit Suisse. Není tedy divu, že obavy z prohlubování globální finanční krize ještě posílily. Proč k pádu došlo a co znamená pro investory, konkurenci i celý trh? Změní krach banky přístup movitých osob ke švýcarskému bankovnictví? Zeptali jsme se na názory českých odborníků.
Hlavním problémem byla nedůvěra klientů
Ikona švýcarského bankovnictví Credit Suisse už několik let čelila výrazné kritice. Důvodem byly zejména skandály spojené s chaosem v managementu a značnými ztrátami. Proběhl tedy takzvaný run na banku, při kterém klienti vybrali většinu úspor.
„Tlak na Credit Suisse byl tak masivní, že by ho neustála ani nejstabilnější banka na světě. Centrální banka Švýcarska byla připravena poskytnout na stabilizaci likvidity 50 miliard švýcarských franků, ale ani to by nepomohlo, protože hlavním důvodem problémů byla ztráta důvěry ze strany většiny klientů,” popsal situaci řídící partner Multi Family Office Radek Šiller s odvoláním na informace od nejmenovaných švýcarských privátních bankéřů, jejichž identitu redakce zná.
„Credit Suissie je ve švýcarském privátním bankovnictví pojem. Banka, která byla založena již v roce 1856 měla pořád ve Švýcarsku a světě zvuk. A to i přes to, že posledních 10 let prošla mnoha skandály a akcie této banky od roku 2008 výrazně oslabovali až k dnešnímu stavu,“ dodal investiční poradce Jan Sušánka s tím, že privátní bankéři ve Švýcarsku praktiky do poslední chvíle doufali, že k takové situaci nedojde. „V žádném případě to privátní bankéři nehodnotí jako skvělou zprávu. Na druhou stranu toto řešení v daný okamžik bylo jediné možné řešení pro uklidnění trhu a bankovního sektoru.“
Situace nahrává menším bankám
Krach Credit Suisse navíc ukázal, že tvrzení too big to fall (příliš velká na krach) pomalu přestává platit. Banka velmi rychle padla i přesto, že byla druhou největší bankou na burze. A její finanční prostředky nyní přebírají mnohem menší finanční instituce, které z toho naopak těží. Zkrátka méně je někdy více. „Střední a menší privátní švýcarské banky držené po mnoho generací rodinami, které většinou obchodované na burze nejsou, se ukazují jako bezpečnější. Jsou totiž konzervativnější, nepracují s tak velkým pákovým efektem a méně riskují,” vysvětlil Šiller a dodal, že klienti světové banky Credit Suisse se právě přesouvají právě k bezpečnějším menším bankám, které jsou v rukou movitých rodin.
Švýcarský bankovní trh se změní, ale může ještě posílit
Odborníci se shodují, že trh privátního švýcarského bankovnictví se bude nyní pročišťovat a zůstanou na něm pouze ti, kteří si dokáží udržet špičkovou kvalitu služeb a nepřijdou o důvěru svých klientů. Výrazné oslabení ale podle nich nehrozí, spíše naopak. Už teď o sobě dávají vědět banky, o kterých v budoucnu nejspíš ještě uslyšíme. Jednou z nich je například Julius Baer.
„Jeden nemocný kůň ještě neznamená, že je špatné celé stádo. Celé švýcarské bankovnictví i jednotlivé banky mohou z této situace naopak vyjít ještě silnější,“ podotkl Jan Sušánka.
A co na to Češi?
Většinu českých a slovenských investorů krach Credit Suisse nijak významně nezasáhl, ačkoliv mohou panovat obavy, že tato událost přispěje ke zhoršování situace na finančních trzích, ale samotný konec této banky je neohrožuje. Proč tomu tak je?
„Čeští a slovenští investoři využívají švýcarské privátní banky výhradně jako správce majetku. Přes banku pouze investují a díky tomu jsou jejich peníze od majetku banky oddělené, Tím zároveň eliminují riziko krachu, který by se jich ani tak víceméně nedotkl,” vysvětlit Sušánka. Švýcarské privátní banky podle něj ale poskytují výhody i investorům, kteří aktuálně prodali firmy či nemovitosti a hotovost jim v bance leží. Investoři přes ně totiž mohou spravovat své vklady u dalších evropských bank a tím riziko krachu ještě snižují.