Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Plánujete dvojí občanství? Zvažte tyto státy

Plánujete dvojí občanství? Zvažte tyto státy

Autor Dana Halušková

Finanční společnosti každoročně zveřejňují žebříček nejsilnějších pasů, se kterými můžete nejen svobodně cestovat. Usnadní vám i práci nebo daňové záležitosti a vašim dětem zase mohou přinést výhody při studiu. V jakých zemích se tedy vyplatí zažádat o občanství v roce 2025 s ohledem na globální svět?

Index společnosti Henkel & Partners hodnotí státní občanství na základě toho, jak díky nim budete mít otevřené dveře v rámci vašich cest po světě. A to je v dnešní globální době nesmírně důležité. Podle žebříčku si české pasy nevedou vůbec špatně a letos jim celosvětově patří dokonce osmé místo. Pokud ale přemýšlíte o druhém občanství, stále existují země, ze kterých se vám bude cestovat ještě snadněji. A to nejen z osobních, ale i pracovních důvodů. Nejlépe je na tom i letos Singapur a v první desítce se umístila také řada států Evropské unie.

Singapur a Japonsko na vrcholu

Největší možnosti z hlediska mobility nabízí Singapur, jehož občané mohou bez omezení navštěvovat 195 z 227 destinací a nepotřebují k tomu žádné vízum ani jiné povolení. To se vyplatí jak dobrodružným povahám, tak movitým jednotlivcům a rodinám, pro které je druhé občanství jedním z nástrojů správy majetku. Velmi podobně jsou na tom ale i další asijské země, konkrétně Japonsko se 193 státy a teritorii na druhém místě. Trojici uzavírá Jižní Korea, která umožňuje vstup do 192 destinací stejně jako spousta evropských států. 

Třetí a čtvrtá příčka patří zemím EU

Stejné skóre jako Jižní Korea, tedy 192 volně přístupných zemí, zaručuje svým občanům i pět evropských zemí. Konkrétně to jsou Francie, Německo, Itálie, Španělsko a Finsko. Na čtvrtém místě jsou pak Rakousko, Dánsko, Irsko, Norsko, Lucembursko, Nizozemsko a Švédsko. Je tedy vidět, že Schengenský prostor s volným pohybem více než 425 milionů obyvatel EU má smysl. Naopak Velké Británii nebo Švýcarsku spolu s Novým Zélandem, Belgií a Portugalskem patří až páté místo.

Rozdíly v mobilitě se zvyšují 

Londýnská poradenská firma Henley & Partners sestavuje žebříček už 20 let a nikdy nebyly rozdíly tak velké jako dnes. A zatímco ze zemí na prvních místech můžete překračovat hranice téměř dvou set států, ze 106. Afghánistánu se bez víza dostanete jen do 26 destinací. V případě Sýrie na 105. místě je to 27 zemí a s občanstvím Iráku máte povolený vstup do 31 destinací.

Skokani roku

Pokud se podíváme na státy, kterým se podařilo hodnotu svého pasu za poslední roky výrazně zvýšit, vedou Spojené arabské emiráty. Z pouhých 72 destinací v roce 2015 se letos dostaly na 185 a patří jim desátá příčka. A podobně dobře je na tom i Čína, která se z 94. místa v roce 2015 letos vyšplhala na 60. příčku. Naopak nejvíce si pohoršila Venezuela následovaná Spojenými státy, které byly ještě nedávno druhé a nyní skončily až na deváté pozici.

Podobných indexů ale samozřejmě existuje celá řada. Dalším je například Arton Capital Index, podle kterého mají letos nejlepší skóre Spojené arabské emiráty a Španělsko. Při plánování druhého občanství tedy doporučujeme udělat si komplexní rešerši nebo se rovnou poradit s profesionálním Wealth Managerem.







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články