Home Řízení rodinyRodinné podnikání Nástupnictví v movitých rodinách: Dramata i úspěchy

Nástupnictví v movitých rodinách: Dramata i úspěchy

Autor Dana Halušková

Ani slavným a bohatým rodinám se nevyhýbají problémy spojené s nástupnictvím. Některé je zvládnou s přehledem, jiné provází řada nepříjemností. A výjimkou není ani narušení vztahů, které vede až k prodeji firmy.

Recept na dokonalé nástupnictví nemají ani ti nejbohatší. Některým movitým rodinám se daří předat firmu bez problému, u jiných se celý proces blíží divadelnímu dramatu nebo situacím podobným ze seriálu Succession. Podívejme se na příklady nástupnictví ve významných movitých rodinách, jako je LVMH Bernarda Arnaulta nebo mediálního impérium Ruperta Murdocha.

Otázky kolem chrámu luxusu LVMH

Potomci druhého nejbohatšího muže světa Bernarda Arnaulta zatím nemají nic jisté. Ve svých 74 letech totiž stále stojí v čele skupiny LVMH a věkový limit posunul tak, aby ji mohl vést minimálně dalších šest let. Na předání majetku přitom čekají všechny jeho dospělé děti, kteří ve firmě pracují. 

Nejpravděpodobněji by se Bernardovým nástupcem mohl stát jeho nejstarší syn Antoine, který v LVMH zastává několik důležitých funkcí. Je například předsedou v holdingové společnosti Christian Dior SE a společnosti Loro Piana zaměřené na kašmír. Nedávno se ale vzdal postu generálního ředitele značky Berluti a přenechal ho zaměstnanci, který z rodiny nepochází. Boj o moc zde tedy může být ještě hodně zajímavý. Více o tom se můžete dočíst zde.

CEO PRADA předání společnosti teprve chystá

Nástupnictví v současnosti řeší i další luxusní značky. Jednou z nich je například italská Prada, kterou aktuálně vede Patrizio Bertelli, manžel Miuccie Prady, vnučky zakladatele značky. Do tří let plánuje předat celé impérium svému synu Lorenzovi, který se na svoji budoucí roli připravuje už dlouhé roky. Potvrzují se tedy domněnky, že firma zůstane v rukou rodiny a obejde se bez vstupu investora. Jen tak si totiž může zachovat tvůrčí svobodu a nezávislost. Stejně tak počítá se zachováním výroby v Itálii, kde aktuálně sídlí 20 z jejích 23 závodů.

Lachlan Murdoch jako dědic mediálního impéria?

Naopak Lachlan Murdoch se už od září 2023 může radovat, protože jeho otec a mediální magnát Rupert Murdoch mu přenechal vedení společností Fox News i Corporation News. O tomto kroku se dlouho spekulovalo, ale Rupert je známý svou nevyzpytatelností, která inspirovala i tvůrce seriálového hitu Succession. Ve hře tedy byla i další jména, a to jak z rodiny, tak mimo ni.

Ve svých 92 letech nakonec mediální magnát potvrdil, že se stahuje do ústraní a na chod firem bude dohlížet z pozice emeritního předsedy, zatímco Lachlan se stane jejich ředitelem. Jak uspěje zatím není jisté, ale víme, že se na svoji novou roli intenzivně připravoval minimálně rok. A teprve loni v listopadu byl proces předání oficiálně dokončen.

Jak zachovat majetek dalším generacím?

Aktuální nástupnické plány či prognózy nejsou jedinými, o kterých můžeme slyšet. Předání podniku a majetku má za sebou na západě již mnoho movitých rodiny a z jejich příběhů se můžeme inspirovat.

du Pontových Du Pont

Pierre du Pont je partnerem společnosti Cerity Partners a členem 8. generace rodiny du Pont, která přišla z Francie do USA už kolem roku 1800. Hned po dvou letech založila firmu na výrobu střelného prachu a dodnes rodina patří mezi nejmovitější v Americe. Klíčem k úspěchu byla vždy spolupráce celé rodiny a předávání nikoliv majetku, ale odkazu. Dnes však podnik rodině nepatří, stále se však pyšní voským čistým jměním a úspěchem v předávání rodinného dědictví po generace. Samotného Pierra jeho otec učil, jak pečovat o rodinné bohatství. On je tak nejen zkušeným podnikatelem, ale i profesionálním Wealth Managerem.

Rodinná firma Crescent Electric v rukou páté generace

V českém prostředí není firma Crescent Electric příliš známá, ale v USA patří mezi největší dodavatele energií. Rodina Schmidtových je navíc zdárným příkladem, jak přistupovat k nástupnictví. Už více než 100 let se totiž úspěšně vyhýbá konfliktům a dál úspěšně předává nejen firemní know-how, ale také rodinné hodnoty. Pomáhá jim zejména to, že znají historii a celý příběh rodinné firmy, který sepsal zakladatel Titus Schmidt . Vyšel dokonce i knižně pod názvem 1919 to 1964: The History of Crescent Electric Supply Co., a tak může být inspirací nejen páté generaci Schmidtových, která nyní podnik úspěšně vede, ale také všem ostatním.







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články