Jaký byl z hlediska štědrosti rok 2022? Na základě dat platformy Giving Tuesday Data Commons jsme zjišťovali, kdo daroval nejvíce a kde naopak došlo k poklesu. Dobrou zprávou je, že 84 procent lidí nějakou formou přispělo, ať už to bylo finančně, materiálně nebo třeba svým časem.
Iniciativa Giving Tuesday vznikla v roce 2012 a od té doby inspirovala stovky milionů lidí, kteří patří do její komunity pravidelných dárců. Dnes funguje po celém světě včetně České republiky a společně s Data Commons pravidelně přináší celosvětové analýzy z oblasti dárcovství. Pojďme se podívat na data za loňský rok, která ukazují na několik zajímavých trendů.
Záleží na věku i na lokalitě
Studie Giving Tuesday potvrzuje, že dárců je mezi námi stále dost. Minimálně jednou darovalo v roce 2022 celých 84 procent lidí a 56 procent z nich využilo dokonce tři ze čtyř možností pomoci, kterými jsou finance, materiální věci, čas nebo například právní zastoupení. Dále je zajímavé i to, komu lidé dané prostředky darovali. Více než 57 procent respondentů si vybralo hned tři adresáty, tedy oficiální charitu, neformální skupinu i jednotlivce.
Studie dále dokazuje, že v dárcovství hraje roli nejen země, ze které dárce pochází, ale i na kulturních a rodinných předpokladech. Nejštědřejší tentokrát byli lidé v Keni, kteří nejčastěji pomáhali přímo penězi. Velkou popularitu si tam ale získává také dobrovolnictví, tedy darování toho nejcennějšího, co máme – našeho času.
Naproti tomu Spojené státy se propadly, a to v počtu dárců i objemu darů. Jde o první pokles od roku 2010, který ukazuje, jak důležité je základnu donorů diverzifikovat. Velkým překvapením se stali nejmladší respondenti z řad mileniálů a generace Z. V mnoha zemích totiž darovali častěji a v součtu i vyšší částky než jejich generační předchůdci, neměli přitom strach ani z online dárcovství nebo individuální pomoci.
Příklady mladých filantropů můžeme zaznamenat i v České republice. Velmi známými jsou třeba Jan Sláma s jeho společníky, kteří založili Nadační fond Nenech to být a stejnojmenný start-up, a další.
Keňa a Ukrajina na vrcholu žebříčku
Dárcovství v roce 2022 ovlivňovala také geopolitická situace. Velkou vlnu solidarity zvedla především válka na Ukrajině, na kterou jen loni přispěli Češi rekordní částkou ve výši čtyř miliard korun. Další tisíce lidí v Polsku, Česku nebo na Slovensku poskytly své domovy uprchlíkům.
Poněkud jiná situace byla v Keni, kde se naopak po bouřlivých letech systém stabilizuje. A právě z místní střední vrstvy pochází řada mladých filantropů. Nejde o to, že by darovali obrovské částky peněz. Mnohdy stačí, že se zapojují do menších sbírek, na které přispívají především pomocí svého mobilního telefonu. Až 60 procent z nich využívá dárcovské SMS nebo aplikace ve svém smartphonu. A podobný trend můžeme vidět i v dalších afrických zemích nebo v Indii.
Celou studii si můžete stáhnou zde.