Home AKTUALITY Máte vlastní Family Office? Studie uvádí, jaké trendy následovat

Máte vlastní Family Office? Studie uvádí, jaké trendy následovat

Autor Redakce

Právě vyšla nová studie firmy UBS zaměřená na novinky a trendy v oblasti Single Family Office. Tentokrát je obzvlášť zajímavá, protože s transformací trhu přichází i změna strategie rodinných kanceláří. Jak se do jejich fungování promítly předcházející covidové roky i současná geopolitická situace?

Velké změny v byznysu i na finančních trzích probíhají už od minulého roku. Letos se ale ještě zrychlily a přidala se k tomu i nová makroekonomická situace. Family Office – rodinné kanceláře na to samozřejmě reagují, například přímým investováním doplněným o podílové fondy. Kromě toho ale hledají i možnosti dodatečných výnosů a snaží se snížit provozní náklady. Nejnovější zpráva UBS Global Family Office Report uvádí, jaké trendy Single-Family Office následují.

Alokace aktiv a diverzifikace portfolia

Rodinné kanceláře se v dnešní nejisté době poohlížejí po nových možnostech a přizpůsobují tomu svoji dlouhodobou strategii. Počítají s tím, že bude nutné pracovat aktivněji než v minulých letech. Jen tak brzy najdou nové zdroje příjmů, které mohou plynout například z investic do soukromého kapitálu nebo do nemovitostí. Ve velkém se například začaly orientovat na Private Equity fondy, které jsou zaměřené na etablované společnosti s jasnou historií. Vykazují tedy nižší míru rizika než veřejné akciové trhy. Dobrovolně tak upřednostňují vyšší výnosy před likviditou.

Udržitelné a odpovědné investování

Tento trend částečně pokračuje, a nejen v rámci Family Office. Studie Global Wealth 2022 od společnosti Boston Consulting Group z minulého týdne prokázala, že Wealth Manageři by neměli trend udržitelnosti opomíjet. Family Offices se v mnoha případech s takzvaným greenwashingem, tedy lživou informací o pozitivním environmentálním dopadu společnosti. Investice tohoto typu proto raději na čas zastavily, aby dokázaly lépe změřit jejich dopady. Při výběru nových investic jsou obezřetnější a dané firmy i instituce si více prověřují.

Zkušenost s digitálními aktivy

Dále se ukazuje. že spousta rodinných kanceláří si v poslední době oblíbila nové technologie, jako je blockchain. Samotný bitcoin a další kryptoměny jsou podle nich ale stále velmi rizikové. S těmito digitálními aktivy pouze experimentují. Chtějí se naučit, jak fungují, ale neberou je nijak závazně. Na svoje poměry do nich tedy investují jen nízké částky. 

Zvyšování nákladů

Kvůli inflaci a napětí na geopolitické scéně rostou ceny nevídaným tempem. Velké rodinné kanceláře tedy hledají další cesty, jak ušetřit na provozních i personálních nákladech. Malé Single-Family Offices ale většinou takovou možnost nemají. Snaží se tak věnovat činnostem s přidanou hodnotou, ve kterých vidí největší potenciál. Zároveň si vybírají oblasti, s nimiž mají dlouhodobou zkušenost a považují se v nich za odborníky.

Samozřejmě se jedná pouze o obecné trendy, které se mohou v různých regionech lišit. Vzhledem k množství zapojených rodinných kanceláří napříč celým světem bychom je ale neměli přehlížet. Celou studii si můžete stáhnout zde.
Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články