Home AKTUALITY Krize a válka na Ukrajině: Odborníci radí, jak chránit své bohatství

Krize a válka na Ukrajině: Odborníci radí, jak chránit své bohatství

Autor Eva Ulrichová

Už několik let je vztah mezi Ruskem a Ukrajinou na tenkém ledě. Svět ale věřil, že v dnešní moderní době se vše vyřeší domluvou. Od čeho máme diplomaty. Svět se mýlil. Vše se jako mávnutím proutku změnilo během noci z 23. na 24. 2. 2022, kdy ruská vojska zaútočila na Ukrajinu.

Asi každý si všimnul, že atmosféra mezi Ruskem a Ukrajinou houstla v poslední době víc než obvykle. Nečekaný obrat přišel v uplynulých dnech, kdy řada západních státníků prohlásila, že Evropa je krok od války. Mezi nimi tato slova zazněla i od českého premiéra.

Pf, k tomu nedojde. Jde jen o výhružky ze strany Ruska. Nejsme přece ve středověku,“ pomysleli si mnozí. Patřím k nim. Přiznávám, byla jsem naivní a v hlavě si držela utopickou myšlenku světového míru. Platnou alespoň v Evropě. O iluze jsem v noci přišla. Ale jak ví každý úspěšný investor a radí každý správce cizího majetku či profesionální poradce, nesmíme se nechat ovlivnit emocemi, zvláště pak strachem a panikou. Důležité je efektivně a s rozmyslem spravovat, plánovat a chránit vybudované bohatství.

Protože už předcházející události znamenaly významný vliv na naše bohatství, začali jsme chystat dnes již snad neplatný text. Přinášíme vám proto pohled několika českých expertů z řad expertů, ekonomů, Wealth Managerů a dalších odborníků, jak může válečný stav, který novodobá historie nezná, ovlivnit vaše bohatství. A jak jej můžete dále chránit.

ČTĚTE TAKÉ: ČESKÉ NADACE SPOUŠTĚJÍ SBÍRKY PRO UKRAJINU. JAK MŮŽETE POMOCT?

Pavel Kolář, Senior Trust Advisor ve společnosti Svěřenská správa s.r.o.

Základem Wealth Protection Strategy je diverzifikace. Ale nejedná se pouze o diverzifikaci na úrovni jednotlivých tříd aktiv a investic, ale i jurisdikční. Alokace majetku v různých státních jurisdikcích je sice jedním z nejnákladovějších řešení, ale na příkladu konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou vidíme, že je efektivní. Mít majetek, což se týká i businessu, rozložený v jediném státě přináší velká rizika ze strany politických, ekonomických i válečných hrozeb.“

Ing. Radek Šiller, Wealth Manager ve společnosti Multi Family Office

Jak aktuální situace na Ukrajině může ovlivnit bohatství Čechů? Jedna z prvních reakcí bude na celosvětových kapitálových trzích. Každý takovýto konflikt s sebou nese strach a obavy o dalším vývoji a to se přenáší právě i na kapitálové trhy v podobě jejich poklesů a většího kolísání. Z tohoto důvodu všem Čechům, kteří mají část svého investičního majetku v nástrojích na těchto trzích, dojde k poklesu hodnoty jejich portfolií a nejlepší ochranou v tomto případě je toto období „vysedět“ a nedělat nic. Historie jasně ukazuje, že i po takovýchto situacích, se trhy po nějaké době opět vrátí do menšího kolísání hodnoty a k růstu.“

Ing. Štěpán Křeček, MBA, Hlavní ekonom ve společnosti BH Securities a.s.

Cena ropy překonala úroveň 100 dolarů za barel a dál narůstá. Prudce stoupá i cena zemního plynu, elektřiny, uhlí a dalších komodit, kterých by mohlo být nedostatek kvůli případnému narušení dodávek z Ruska do Evropy. Rovněž narůstají ceny zemědělských komodit, jako jsou pšenice, kukuřice, rýže či sója. Akciové trhy zažívají výplach a dochází k poklesu indexů. Nejvíce jsou zasaženy evropské akcie. Mimořádně hluboký propad pozorujeme na ruském akciovém indexu RTS, který za posledních 5 dní ztratil více než 40 procent své hodnoty. Aktuálně se obchoduje na podobné úrovni jako v nejhlubším propadu po příchodu koronavirové krize. Zatímco většina akciových titulů klesá, některým společnostem by současná napjatá situace kolem Ukrajiny mohla prospět. Například výrobci zbraní či firmy zaměřené na kybernetickou bezpečnost zřejmě budou evidovat zvýšenou poptávku po svých produktech. Situace může hrát do karet i některým ropným a energetickým společnostem či producentům potravin. Investoři se začínají z rizikových aktiv stahovat do bezpečných přístavů. Mezi které patří drahé kovy, jako jsou zlato, stříbro či v letošním roce populární palladium. Bouřlivá situace může uškodit menším měnám na rozvíjejících se trzích. Do tohoto ranku patří i naše koruna. Hlavní pohyb na měnovém trhu se však zatím odehrává na rublu, který výrazně oslabuje vůči dolaru.

Souhrn: Vyhrocení bezpečnostní situace ve východní Evropě má hmatatelné dopady na trhy. Vydělat se dá na energetických a zemědělských komoditách či drahých kovech. Naopak riziková aktiva, jako akcie či kryptoměny, zažívají masivní výprodej.

Ing. Tomáš Tyl, EFP, EFA, Šéf analytického oddělení Fichtner Wealth Managers

Investor by se neměl snažit tuto situaci nějak zobchodovat, ale držet se své dlouhodobé strategie. Nejvíce se o bohatství přichází impulzivním chováním a sázkou na to, že vím víc než jiní. Současná situace již má velmi negativní dopad na ruské akcie. Ve čtvrtek ráno pokles o 50 %. I kvůli mezinárodním sankcím. Podobně může mít vliv i na akcie na Pražské burze a dalších trzích ve střední a východní Evropě. Důvodem je například to, že ve světě jsme často spolu s Ruskem, Tureckem, Polskem, Slovenskem a Maďarskem vnímáni jako jeden region – východní Evropa. Když investoři z tohoto regionu začnou utíkat, nebudou příliš rozlišovat mezi jednotlivými trhy. 

My našim klientům akcie střední a východní Evropy nedoporučujeme, mimo jiné kvůli politickým rizikům, což se teď plně ukazuje. Na akcie vyspělého světa bude mít konflikt jen krátkodobý vliv, protože ani na tržby a zisky velkých světových firem nebude velký. Podobně jako v roce 2014, kdy probíhala válka na Ukrajině, světové trhy ovlivňovaly jiné události (tehdy trhy silně rostly). Podobně to bude teď, například pro americké akcie bude v důsledku mnohem důležitější chování FEDu, než konflikt na Ukrajině. My proto našim klientům doporučujeme držet se předem stanovené strategie. Z akciových investic převažují akcie USA, a pokud by došlo k dalšímu propadu, využijeme ho k nákupům (teď jsou ale ještě trhy blízko hodnot, kde jsme již v lednu 2022 nakupovali). Prudké posílení koruny může mít vliv na inflaci, kvůli které ČNB v posledních měsících dramaticky zvyšovala úrokové sazby. Vzhledem k tomu, že hotovost mají naši klienti převážně v proti-inflačních dluhopisech, jsme na případnou dlouhotrvající inflaci připraveni.“

ING. PAVEL HOFFMAN, MÍSTOPŘEDSEDA PŘEDSTAVENSTVA A INVESTIČNÍ ŘEDITEL v AVANT investiční společnost, a. s.

Pár hodin po zahájení ostřelování je příliš brzy na fundovanou odpověď, protože nevíme, jak moc se rozroste konflikt a jaké bude mít globální a lokální následky. I pokud vycházíme z předpokladu, že konflikt zůstane lokální na území Ukrajiny, omezený časově a na konvenční zbraně, nikoho dalšího to nevyprovokuje k akci někde jinde apod., tak vzhledem ke globalizaci a provázanosti obchodu a investic a vzhledem k tomu, že ČR je pro svět východní Evropou a je v deklarované zóně zájmu Ruska, tak můžeme čekat spíše negativní dopady na bohatství lidí v ČR.  Nejen přímé přes pokles akcií, dluhopisů, kurzu české koruny aj. na straně jedné nebo přes růst ceny ropy, energií a dalších surovin se silným exportem z Ruska na straně druhé. Dlouhodobě můžeme čelit i nepřímým dopadům, jako je např. odložení nebo snížení zahraničních investic v ČR kvůli růstu rizika naší lokace nebo růst výdajů na obranu s dopadem na nutnost zvýšit daně nebo snížit jiné výdaje silně deficitního státního rozpočtu.

Byť jedna z investičních pouček říká, že nejlepší investice jsou v době krize a razantního propadu trhů, tak bych čekal určitý pokles ochoty investovat, zejména do aktiv, která jsou likvidní, tržně oceňovaná a vykáží pokles. Je to přirozená lidská reakce vyčkat s novými investicemi, až se situace vyjasní a investor bude moci lépe analyzovat dopady. Jinak toto je přesně situace, kdy se ukazují výhody dlouhodobého pravidelného investování a diversifikace investic, které poskytují například fondy kvalifikovaných investorů. “







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články