Home AKTUALITY Identifikace kvalitních startupů i nedostatek informací. Průzkum ukázal, jak Češi (ne)investují do venture kapitálu

Identifikace kvalitních startupů i nedostatek informací. Průzkum ukázal, jak Češi (ne)investují do venture kapitálu

Autor Eva Ulrichová

Česká startupová scéna má letos velkou šanci posílit, investice do technologických firem patrně po hubenějším loňsku významně stoupnou, vyplynulo to z výsledků průzkumu investiční skupiny DEPO Ventures. Obava však plyne z investic soukromých investorů. 30 % z investorů do VC oblasti přiznalo, že bude v investicích pokračovat, ale v menší míře. Na lepší časy se příliš neblýská ani u nových investorů. Ti by naopak rádi zainvestovali a podpořili nadějné talenty, nemají však dostatek informací a zkušeností.

Rozsáhlý průzkum provedený mezi investory v České republice odhalil, jak Češi investují do startupů i důvody, proč investice směřují nebo naopak nesměřují do venture capitalu. Průzkumu se účastnili angel investoři, investoři do VC fondů i ti, kteří jsou více konzervativní nebo se z jiných důvodů rizikovému kapitálu vyhýbají. Jako mediální partner průzkumu vám přinášíme čerstvé výsledky.

Kdo nejvíce investuje do venture kapitálu?

Největší zájem o investice projevují generální partneři (GP) venture kapitálových fondů. Jen pětina z nich bude investovat méně než loni a pouhých 7 % nebude letos investovat vůbec. Pokračovat v investování chtějí i tzv. „LP“ – investoři do fondů. 86 % z nich potvrdilo, že letos budou investovat do technologických firem. Pokles byl však zaznamenán u angel investorů a investorů do syndikátů. Naopak mezi andělskými investory a investory do syndikátů je vysoký podíl těch, kteří nebudou letos investovat nebo zatím nemají jasno. Čtvrtina z nich neplánuje v tomto roce investovat do rizikového kapitálu, 28 % z nich se pak o letošní investici do startupů rozmýšlí.

Startupovými investory pak bývají zejména muži (90,5 %). Z průzkumu také vyplynulo, že téměř čtvrtina startupových investorů jsou sami majitelé podniku.

Zdroj: Depo Ventures, Report

Je dostatek kvalitních startupů?

Startupoví investoři mají největší obavy z toho, aby se jim podařilo najít dostatek kvalitních startupů. Trápí to 43 % respondentů. Podle nedávno publikovaného průzkumu počet startupů v ČR stále roste. 40 % investorů se pak obává, že jejich investice ztroskotají ještě před zahájením kvůli nedostatku potřebného kapitálu. Investory rovněž znepokojuje ekonomická situace či globální události. Generální partneři i investoři do fondů se v největších výzvách shodují, přiřazují jim však rozdílnou prioritu. Zatímco pro GP je největší výzvou získání kapitálu od investorů, u LP jsou prioritou exity a likvidita. V závěsu je výkonnost fondu, investoři hledají fondy s dobrými výsledky a schopností generovat návratnost.

„Dává to smysl. Pro investory je důležité, aby během smysluplného časového horizontu dokázali realizovat zisky ze své investice. Kvůli pádu valuací a růstu úrokových sazeb v posledním období se však exity zadrhly. Pokud se trh letos rozhýbe, znamená to pro investory větší vidinu likvidity, a tedy i větší ochoty investovat. Celé to může znamenat, že jsme v přirozené fázi cyklu, trh může být vyčerpaný. Je malý a kapacita investorů je omezená,“ říká Michal Ciffra, generální partner DEPO Ventures.

Vedou startupy zaměřené na AI a fintech

Oblasti zájmu se v posledních letech příliš nemění. Mezi investory přetrvává sázka na technologie umělé inteligence, fintechy neboli finančně-technologické startupy a projekty spojené se zdravotnictvím a duševní péčí. Následuje analytika a zpracování velkých dat, pokročilé průmyslové strategie či startupy zaměřené na vzdělávání. Pořadí prvních tří oblastí je stejné jako v loňském průzkumu. Startupy zaměřující se na péči o tělo i duši tehdy z třetího místa sesadily technologie blockchainu, která je nyní až na sedmé příčce. „Zájem o blockchain loni opadl kvůli propadům kryptoměn v předchozím období. Osobně bych však tuhle technologii neodepisoval, nyní jsou kryptoměny opět na vlně zájmu a u blockchainu teď vidím velký potenciál ve spojení s umělou inteligencí,“ říká Petr Šíma. 

Zdroj: Depo Ventures, Report

Chybí na trhu informace?

Startupové prostředí nemusí být pro každého investora. Záleží na jeho investičním horizontu, cíli, rizikové toleranci a dalších aspektech. Přesto se však najdou někteří, kteří by rádi do portfolia zapojili podporu začínajících inovativních podnikatelů a jejich firem. Překážkou však podle průzkumu bývá zejména nedostatek znalostí o investování do rizikového kapitálu. V průzkumu to potvrdilo 47 % dotázaných investorů, kteří do startupů nikdy neinvestovali. Investoři však mají mnoho zkušeností s investicemi do jiných aktiv, např. nemovitosti, dluhopisy nebo akcie.

„Je zřejmé, že investice do startupů nejsou úplně pro všechny. Startupy se nejspíš nikdy nestanou součástí portfolia každého investora. Chce-li však někdo investovat do vznikajícího projektu a jen neví, jak na to, může se spojit třeba s fondy, které ročně procházejí stovky až tisíce projektů a vybírají ty s největším potenciálem uspět. Další možností jsou andělské syndikáty nebo vstup do asociace, která otevře dveře do prostředí rizikového kapitálu,“ doplňuje Petr Šíma, generální partner DEPO Ventures.

Průzkum pak ukázal, že mezi nestartupovými investory opět převažují muži (94 %). Podíl žen je zde tedy ještě nižší než u rizikového kapitálu. Nejčastěji své investice směřují jinam zaměstnanci a řadoví pracovníci.

Zdroj: Depo Ventures, Report

Zhruba 62 % respondentů však také doplnilo, že by investovali do rizikového kapitálu, pokud by jim někdo pomohl identifikovat potenciálně úspěšné startupy pro investici. Dále by ocenili také možnost spoluinvestování s ostatními (43 %) a edukaci investorů (36 %). Zatímco akcí zaměřených na zakladatele startupů a jejich týmy rychle přibývá, vznikají akcelerátory, kde se jim věnují zkušení experti z byznysu, s edukací investorů je to v Česku slabé. Akcí nebo workshopů určených výhradně pro investory je jen pár – patří k nim například Investiční akademie pod patronací agentury pro rozvoj podnikání CzechInvest či konference Engaged Investments, kterou každoročně pořádá DEPO Ventures.

Poznat „to pravé“ je výzvou i pro zkušeného VC investora

Jen pětina investorů do startupového systému má správně rozložené portfolio. Andělští investoři, podobně jako GP či LP, nemají problém s nedostatkem startupů, ale nedaří se jim identifikovat ty kvalitní. Právě tato skutečnost představuje nejčastější problém pro 39 % respondentů. Často si stěžují také na vysokou valuaci startupu (34 %) či na značné požadavky ohledně minimální investované částky (25 %). Žádným problémům nečelilo loni 13 % andělských investorů. Andělští investoři podle průzkumu investují nejčastěji v rozmezí mezi 10 000 a 25 000 eury přímým způsobem, tedy výměnou za podíl ve firmě. A 64 % investorů, kteří investují přímým způsobem, se řadí mezi investory na plný úvazek. Nicméně pouze 20 % andělských investorů má správně diverzifikované portfolio s více než deseti investicemi. Více než polovina investorů má nejvýše pět investic.

Vzdělání přinese další kapitál

Vzdělání investorů by rozhodně nebylo samoúčelné. Takřka polovina investorů totiž v průzkumu uvedla, že by do startupů investovali, pokud by se dozvěděli více o tom, jak vše probíhá a jaká rizika to skýtá. A jen pouhých 15 procent respondentů tvrdí, že o investování do startupů by nestáli, ani kdyby měli více informací. Vyšší povědomí a širší znalosti o investování do startupů mezi širokou veřejností by mohly napomoci dalšímu rozvoji startupového ekosystému v Česku. S bohatšími vědomostmi by si investoři poradili i s kapitálovou náročností investic, mohli by se dozvědět o možnostech, kde je případně možné investovat i v nižších částkách. Rozvoji ekosystému pomáhají i zprávy o úspěšných investicích. Například poskytovatel systému pro správu ubytovacích zařízení Mews nedávno ohlásil investici 110 milionů dolarů, tedy zhruba 2,5 miliardy korun. Firma s českými kořeny se díky tomu posunula mezi jednorožce, startupy s hodnotou přes miliardu dolarů.

Průzkum ukázal, že startupová scéna má letos velkou šanci posílit. Při chuti jsou hlavně generální partneři venture kapitálových fondů, třetina z nich hodlá výrazně navýšit počet investic do startupů. Mají však částečně obavy, zda se jim podaří získat dostatek kapitálu od soukromých investorů. Ti sice chtějí v drtivé většině s investicemi pokračovat, takřka 30 procent však jen v nižší míře než loni.

Jaký další vývoj trh očekává?

Český startupový trh zaznamenal v roce 2023 propad, zejména během prvního a druhého čtvrtletí nastal pokles valuací doprovázený menší investiční aktivitou. „Ve druhé polovině roku se investiční apetit vrátil na úroveň roku 2022, k posunu u valuací a výše investic však v raných fázích financování startupů nedošlo. Do roku 2024 nicméně vstupujeme s optimismem. V naší transakční praxi se už nyní ukazuje, že loňský scénář se opakovat nebude. Uplynulý rok potvrdil, že české startupové prostředí si v posledních letech vybudovalo pevné základy, díky kterým dokáže přečkat i krizová období,“ říká Tomáš Ditrych, řídící partner advokátní kanceláře Mavericks.

Výsledky celého průzkumu si můžete prohlédnout zde.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články