Home Řízení rodinySpráva rodiny Grand transfer v rodině Soros: Plán nástupnictví u významných rodin

Grand transfer v rodině Soros: Plán nástupnictví u významných rodin

Autor Dana Halušková

Americký miliardář a filantrop George Soros předal své impérium jednomu ze svých synů Alexandrovi. V rozhovoru pro Wall Street Journal doslova řekl, že si to jeho druhý nejmladší potomek vysloužil. Jak nástupnictví u tak významné a movité rodiny vypadá?

Maďarský rodák a progresivní finančník George Soros umí i ve svých 92 letech překvapit. Ještě nedávno tvrdil, že nadaci Open Society Foundation neplánuje předat nikomu ze svých pěti dětí. Jedním z diskutovaných kandidátů byl i přesto dvaapadesátiletý syn Jonathan. Nakonec je ale všechno jinak a předsedou OFS se stal jeho sedmatřicetiletý syn Alexander. 

Dobročinnost nebo daňové úlevy?

Jméno George Sorose se v souvislosti s transferem majetku hodně skloňovalo už v roce 2017. Tehdy totiž převedl většinu svého jmění na mezinárodní nadaci OSF. Konkrétně se jednalo o 18 miliard dolarů, tedy bezmála 393 miliard korun. Nadace zaměřená na péči o demokracii a občanskou společnost se tak stala druhou nejbohatší na světě, hned po nadaci manželů Gatesových. Zatímco majetek ve vlastnictví samotného Sorose se podle magazínu Forbes snížilo na pouhých 6,7 miliardy dolarů (necelých 150 miliard korun).

Navenek takový krok vypadá velmi dobře, může významné rodině vylepšit reputaci a zároveň se vyplatí i finančně, protože přináší daňové úlevy. Americký daňový systém je jiný než ten český a právě hedgeové fondy, ve kterých měl Soros velmi vysoké částky, podlehly od roku 2017 vyššímu zdanění. Nehledě na to, že si miliardář tímto způsobem usnadnil i celkové předání majetku. Nic to ale nemění na tom, že jeho nadace pomáhá šířit demokratické myšlenky obrovskými dary, a to nejen v USA, ale i v evropských zemích včetně České republiky.

Investoři a filantropové, kteří se nebojí riskovat 

Georgův syn Alexandr, známý spíše jako Alex, byl už dříve místopředsedou nadace. Nyní se ale stal předsedou její správní rady a má tedy miliardové impérium ve svých rukou. Už od počátku v něm nastavuje velké změny a do tří let chce propustit až 40 procent zaměstnanců. Jestli se mu bude dařit stejně jako jeho otci, ukáže teprve čas. Je ale poměrně jasné, proč si ho George za nástupce vybral. 

Podle listu Washington Examiner jsou oba Sorosové z podobného těsta, nebojí se riskovat a dokáží hodně překvapit. Alex se ale narozdíl od svého otce více angažuje v politice, lépe přijímá svůj židovský původ a cizí mu není ani svět showbusinessu plný večírků s celebritami, za což ho mnozí kritizují. „Byl bych sice rád, kdyby v politice peníze nebyly, ale dokud to bude dělat druhá strana, budeme to dělat také,” okomentoval svou novou roli Alexander Soros, který se netají podporou prezidenta Bidena i dalších amerických liberálů.

Majetek v nadaci nebo svěřenském fondu – běžná praxe movitých rodin

Nejen zmiňovaní Gatesovi, ale i Michael Bloomberg, Warren Buffett a mnoho dalších dolarových miliardářů má dnes své nadace. Případně pomáhají světu a zároveň chrání svůj majetek a plánují jeho transfer prostřednictvím svěřenských fondů. Tento způsob správy bohatství si vybrali například majitel oděvní značky Patagonia Yvon Chouinard nebo syn Enza Ferrariho Piero Ferrari.




Bezplatně se registrujte a získáte více 9 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články