Anglický výraz Family Limited Partnership můžeme do češtiny přeložit jako rodinnou komanditní společnost. U nás zatím není tento způsob rodinného podnikání příliš obvyklý, ale v USA funguje zcela běžně a rozšiřuje se už i v západní Evropě. Jaké má výhody a nevýhody?
Family Limited Partnership (FLP) neboli rodinná komanditní společnost má znaky obchodní či holdingové společnosti a vlastní ji minimálně dva nebo více členů rodiny. Každý z nich si přitom může koupit svůj podíl za potenciální zisk. Její konkrétní podoba ale záleží na oboru podnikání a dalších faktorech.
České právo zmiňuje pouze komanditní společnost, která má ale podobný účel a může sloužit k podnikání nebo správě vlastního majetku. Vzniká přitom vždy na základě smlouvy, kterou musí podepsat oba, respektive všichni zakládající členové, a poté musí být zapsána do obchodního rejstříku. Jejím nejvyšším orgánem jsou všichni společníci a statutární orgán představují komplementáři. Případně je možné z nich vybrat pouze jednoho.
Dva typy partnerství
Rodinná komanditní společnost se v mnohém podobá obchodní společnosti. Společníci se tedy nazývají komplementáři nebo komandisté a každý z nich má jiná práva a povinnosti. Zisk a ztráta se dělí mezi společnost a komplementáře.
Komplementáři jsou zodpovědní za každodenní manažerské úkoly, a dohlížejí tedy například na hotovostní vklady a investiční transakce. Za dluhy společnosti ručí neomezeně, celým svým majetkem. Naproti tomu komandisté tyto povinnosti nemají, pouze nakupují akcie podniku výměnou za případné dividendy, úroky a zisky a ručení za dluhy se jich týká jen částečně.
Daňové zvýhodnění a zajištění do budoucna
Ve Spojených státech zakládají rodiny rodinnou komanditní společnost zejména kvůli nižší majetkové a darovací dani, což platí pro movitý i nemovitý majetek. Často například tímto způsobem kupují byty, které následně pronajímají a příjmy si pak rozdělují. Možností ale existuje mnohem víc. Důležité je, že pokud se FLP daří, všichni členové rodiny bohatnou. Dětem nebo vnoučatům tak mohou předat majetek a zároveň si zajistí daňovou ochranu, minimálně do doby, než se daňové podmínky změní.
Rizika se podobají ostatním formám rodinného podnikání, kdy se někteří členové mohou dostat do finančních potíží, které ovlivní celou společnost. Další nevýhodou je poměrně složitá struktura, která se pojí s komplikovaným nastavováním procesů a časově náročnou administrativou. Tyto činnosti je tedy lepší svěřit profesionálům, jako jsou právníci nebo finanční a daňoví poradci. Pochopitelně se to ale projeví na růstu nákladů, proto si raději dopředu spočítejte, jestli se vám rodinná komanditní společnost i tak vyplatí. Případně se poraďte se svým wealth manažerem.