Home LifestyleŽivotní styl Chcete vlastní letadlo? Zvažte koupi nebo pronájem

Chcete vlastní letadlo? Zvažte koupi nebo pronájem

Autor Redakce

Vlastní letadlo vám může mnohé usnadnit a ušetřit spoustu času, a to ať již v osobním či pracovním životě. Už nikdy žádné čekání na letišti, sdílení letadla s brečícími dětmi či hysterickými pasažéry, být pánem svého času a letět kdykoliv kamkoliv.

Představa vlastního letadla je pro většinu lidí jako sen. Často si toto přání plní osoby s vysokou hodnotou čistého jmění, které často cestují a potřebují snížit časovou zátěž z čekání na letišti. Důvodem pro pořízení vlastního letadla mimo komfortu také je nutnost být připraven kdykoliv odletět na neočekávanou pracovní schůzku, nebo využití každého volného času s rodinou. Přímé vlastnictví je však velkým závazkem. Další možností vlastnictví je pronajmout si letadlo. Oba způsoby mají své výhody i nevýhody. Před takto důležitým rozhodnutím je proto důležitě nejprve zvážit, zda je pro vás více vyhovující si letadlo koupit a být jeho přímým vlastníkem nebo zda je pro vaše potřeby dostačující jeho pronájem.

Nákup letadla

Cena letadla se obvykle pohybuje cca od 60 milionů Kč až k 180 mi. korun. Částka se odvíjí od jeho velikosti, jeho dosahu, vybavení i dle poskytované úrovně pro vaše pohodlí. Je vhodné při nákupu letadla zvážit především jeho dosah, tedy kam až může doletět s plným palivem. Nejmenší letadla jsou schopna dopravit 4 osoby ve vzdálenosti 3.200 – 4.800 km.

Koupí to však nekončí. Přímé vlastnictví letadla s sebou nese i jeho kompletní správu, pravidelné kontroly apod. Cena za naprostou volnost se může vyšplhat velmi vysoko. Existují různé kalkulačky nákladů správy vlastního letadla.

Existuje ale způsob, jak snížit náklady za správu i nákup letadla. Jedná se o jeho částečné vlastnictví. To znamená, že letadlo sdílíte s dalšími majiteli, obvykle správci letadel, kteří mají podíl na jeho vlastnictví. Časový plán tvoří specifikovaní poradce na základě toho, jaký podíl na vlastnictví letadla osoba má. Dle toho získá každý časový úsek odpovídající velikosti jeho „části“. Ta se samozřejmě odvíjí od částky zaplacené za letadlo.

Pronájem letadla

Pronájem letadla je vhodné pro ty osoby, jejichž potřeby vyžadují osobní letadlo, ale chtějí se vyhnout dlouhodobému závazku. Pronájem přináší podobné výhody jako přímé vlastnictví: letadlo máte kdykoliv k dispozici, komfort, ušetřený čas na letišti apod.

Existují dva způsoby pronájmu. Obvykle na dlouhodobý časový úsek se pronajímá samotný prostředek, tedy bez pilota, pojištění, údržby či letušek nebo jiné obsluhy. Na krátkou dobu (např. týdenní dovolenou) je možné si opatřit letadlo se vším, včetně pilota.

Pronájem letadla je také dobrým způsobem, jak otestovat vlastnictví letadla před jeho koupí. Vyzkoušíte si tak, co to obnáší vlastnit letadlo, zda jej využijete natolik, aby se vám nákup a následná správa letadla vyplatila a jestli je vlastnictví letadla opravdu to, co chcete. Následně se můžete rozhodnout.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.Související články