Home WEALTH MANAGEMENTSpráva majetku Bohatství v rukou žen? Světový trend se dostává i do Česka

Bohatství v rukou žen? Světový trend se dostává i do Česka

Autor Dana Halušková

V České republice i na Slovensku přibývá stále více movitých žen. Jaký je jejich podíl mezi nejbohatšími Čechy? Jak se jejich přístup ke správě majetku liší od toho mužského? Zajímavé výsledky přináší unikátní studie projektu Next ženy.

Už nyní ovládají ženy 30 % světového majetku a bohatnou výrazně rychleji než muži. Zmiňovaná studie Next ženy potvrzuje, že tento trend nemine ani československé prostředí. Už nyní se setkáváme se stále více ženami ve vedení podniku či mezi movitými jedinci. Např. nejbohatším Čechem je Češka – Renáta Kellnerová. Kdy a jak se projeví velkým boom movitých žen v ČR?

Proč ženy tak rychle bohatnou? 

Důvodů je hned několik. Nejčastěji ženy bohatnou z vlastního podnikání, díky dědictví nebo rozvodovému řízení. Navíc dosahují stále vyšší úrovně vzdělání a průměrně se dožívají o šest let více než muži. To všechno jim při rozdělování bohatství přináší velké výhody. Podle studie společnosti McKinsey stojí za rostoucí hodnotou čistého jmění žen také jejich stále významnější finanční vliv. Tentýž výzkum navíc odhalil, že v průběhu 5 let ženy ovládnout nejbohatší vrstvu Ameriky, a dá se předpokládat, že v dalších letech se trend dostane za hranice kontinentu. V dnešní době ženy tvoří zhruba třetinu dolarových miliardářů. Trend se v současnosti dostal i do ČR.

Něžné pohlaví ve světě byznysu

Velmi důležitou roli hraje už samotné vzdělání, což potvrzuje rostoucí počet absolventek vysokých škol. Podle studie Next ženy jich už od roku 2014 každoročně přibývá více než mužů. Například loni činil rozdíl 15 procent a v příštích letech by měl být ještě větší, protože počet mužů – vysokoškoláků se bude naopak snižovat.

Výrazný je i nárůst počtu českých podnikatelek, který se za posledních 5 let zvýšil o 7 % na zhruba 750 tisíc. V byznysu se ženy méně soustředí na výkon a naopak jsou pro ně zásadní environmentální, etické a sociální hodnoty. To ale neznamená, že by nebyly schopné založit a vést úspěšné firmy, jen mají mírně odlišné metody než muži. Hodně dají na intuici a dokážou využívat ženskou energii.

Jak ženy spravují a zhodnocují svůj majetek?

Pokud jde o správu majetku a investice, ženy podle světových výzkumů (např. McKinsey, 2020) nejen méně riskují, ale také se častěji řídí radami finančních poradců. Zároveň si potrpí na blízké vztahy a spolupracující jen s odborníky, se kterými si dobře rozumí. Jejich cílem většinou není vydělat miliony v rekordním čase. Spíše hledají zajištění pro své děti a v důchodovém věku nechtějí snižovat své životní standardy. Velká výzva čeká i Wealth Manažery, kteří se musí potřebám žen přizpůsobit. Je ale pravda, že za kvalitní služby rády zaplatí, pokud vám věří. Díky spolupráci s bohatými ženami tedy mohou i hodně získat. 

Dědictví a nástupnictví

Na závěr nesmíme zapomenout na dědictví. Stačí se podívat na to, že 70 % majetku nejbohatších Čechů připadne v příštích letech ženám. Nyní přitom dle studie Next ženy vlastní jen 30 % ze zmiňovaných aktiv. Mnoha žen se navíc týká i nástupnictví v rodinných firmách. V současnosti se tedy připravují na jejich převzetí a řízení.
Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.

Související články