Lidé zastupující vrstvu dolarových miliardářů žijí prakticky po celém světě. Až 15 procent z nejbohatších osob světa se ale soustředí v 10 městech, která jsou důležitými světovými centry. Víte, jaká to jsou? Pro začátek napovíme, že polovina z nich se nachází v Severní Americe, dvě v Evropě a tři v Asii.
Jako ultra bohatí jsou označováni jedinci s ultra vysokou hodnotou čistého jmění (UHNWI). To znamená, že jejich majetek činí minimálně 30 milionů dolarů. Podle nejnovější analýzy World Ultra Wealth Report 2023 jich je na celém světě zhruba 400 tisíc. Pouze necelé jedno procento z nich přitom tvoří dolaroví miliardáři, kterým náleží čtvrtina z celkového jmění, které činí zhruba 45 bilionů dolarů. Nás ale tentokrát zajímá, kde tito lidé žijí a co je do daných měst přivádí.
ASIE: V globálním měřítku vítězí Hong Kong
Nejen asijským, ale i celosvětovým lídrem je Hong Kong. UHNWI jedinců zde žije přes 12 tisíc. Přivádějí je sem zejména obchodní zájmy, ale také výhodné daňové podmínky, protože podnikatelé zde v podstatě nemusí platit daň z příjmů v zahraničí. Není tak divu, že Hong Kong je centrem nejen movitých, ale i Family Officů, jak zmiňoval Dr. Wing-Hin Chung na konferenci Private Family Wealth.
Podobně to funguje i v Singapuru, který v tomto žebříčku skončil s ultra bohatých na sedmém místě. I tento moderní městský stát se může pochlubit poměrně benevolentním daňovým systémem. Třetím asijským městem atraktivním pro movité jedince je pak japonská metropole Tokyo, která se s 3.700 UHNWI celkově umístila na devátém místě.
AMERIKA: Americkému kontinentu vévodí New York
Druhým městem na světě s největším podílem ultra bohatých je New York. Jejich celkový počet dosahuje téměř 12 tisíc. Není divu, jedná se o nejlidnatější město USA, které poskytuje nespočet podnikatelských možností a pro svoje luxusní nákupní centra, restaurace i kulturní akce je velmi oblíbené mezi obyvateli i zahraničními turisty..
Pomyslná čtvrtá příčka patří americkému centru kultury i miliardového byznysu. Ano, máme na mysli Los Angeles, kde se propojuje Hollywood se světem moderních technologií, vědy i mezinárodního obchodu. Dolarových milionářů je tu díky tomu minimálně 6.200. Páté místo pak zaujímá San Francisco, na které má velký vliv hlavně nedaleké technologické centrum Silicon Valley. Právě to sem přitahuje velmi chytré, ale i extrémně bohaté lidi z celého světa, a to v počtu okolo 4,5 tisíc.
Chicago na šestém místě je známé jak chladným podnebím a svébytnou architekturou, tak významným postavením v americkém světě byznysu. Lidé z nejbohatší vrstvy tady nesmí chybět a aktuálně jich zde žije 4.200. Americký i celosvětový žebříček pak uzavírá Washington, D. C, který je zajímavý hlavně díky sídlu většiny vládních institucí USA včetně prezidenta a kongresu. Trvalé bydliště zde díky tomu má přibližně 3,5 tisíce jedinců s ultra vysokou hodnotou čistého jmění.
EVROPA: V Evropě hraje roli historický status
Čekáte Švýcarsko? Pak budete možná překvapeni. V rámci Evropy láká movitou část populace především Londýn a Paříž, které skončily na třetí a osmé příčce, a to s přibližně 6.300 a 4.000 ultra bohatými lidmi. Britská ani francouzská metropole totiž nezapřou svůj historický status a prestiž, kterou si mezi byznysmeny z celého světa udržují dodnes.