Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Luxusních nemovitostí se výkyvy trhu příliš netýkají. Roste zájem o rekreační objekty v zahraničí

Luxusních nemovitostí se výkyvy trhu příliš netýkají. Roste zájem o rekreační objekty v zahraničí

Autor Redakce

Jak současná nejistá situace ovlivňuje trh s luxusními nemovitostmi? Realitní kancelář Luxent – Exklusive Properties nezaznamenala významnou změnu v zájmu o luxusní nemovitosti. Zároveň však evidují zvýšenou poptávku po nemovitostech v zahraničí spíš než v tuzemsku.

Realitní trh s luxusními nemovitostmi je velmi stabilní i v současné době. Některé ekonomické a geografické faktory ho ale přece jen ovlivnily. Zájem ze strany klientů je stále velký, jen chaty a chalupy v tuzemsku už tolik netáhnou. Nahradily je hlavně rekreační objekty ve Středomoří a v exotice. Důvodem je podle expertům z realitní kanceláře fakt, že aktuální situace nemá takový dopad na jednotlivce a rodiny s vysokou hodnotou čistého jmění (HNWI), jako na další skupiny obyvatelstva.

„Například situace kolem hypoték se luxusního trhu příliš netýká. Již dlouhou dobu je dostatečně saturován bonitní a převážně českou klientelou, která nemá potřebu pro koupi nemovitostí využívat externí financování. V důsledku zvyšujících se úrokových sazeb odpadla i chuť vypomoci si velmi levnými penězi z úvěru a použít ty vlastní na jiné investice,“ popisuje vývoj ředitel realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties Jiří Kučera.

Nejexkluzivnější nemovitosti versus standardní luxus

Válka na Ukrajině, hypoteční ani energetická krize nejsou překážkou pro vysoce bonitní klientelu, která nakupuje nejdražší nemovitosti na trhu. U cenově dostupnějšího luxusu ale už komplikace nastávají a někteří kupující čekají na případné zlevnění. Obchodní transakce se tak mírně protahují a dochází ke zpomalení trhu nemovitostí ve standardním luxusu. Zmrazení naštěstí zatím nehrozí, ale jednoduchá tato situace určitě není. A to především pro realitní profesionály, kteří se snaží najít řešení výhodné pro všechny zúčastněné strany.

A jak je to s pronájmy? „V krátkodobém horizontu předpokládáme snižování růstu zejména s ohledem na výši plateb za energie. V dlouhodobém výhledu pak trh ovlivní kombinace výraznějšího snížení úrokových sazeb a relativního poklesu prodejních cen bytů. Stále u nás totiž převládá touha nemovitost pro bydlení vlastnit. Až teprve pokud to z jakýchkoli důvodů není možné, bereme za vděk nájemním bydlením,“ vysvětluje Jiří Kučera.

Nejoblíbenější (zahraniční) destinace

Tradiční rekreační oblasti jako Harrachov nebo Špindlerův Mlýn jsou populární i dnes. Místo tradičních chalup tu ale jdou na odbyt spíše nejnovější apartmány s ohledem na investiční potenciál. Převážně jej tak klienti nepořizují pro vlastní potřebu.  

Movití Češi pak míří hlavně do zahraničí. Už delší dobu se na výsluní drží Marbella a další luxusní destinace ve Španělsku. Dále zůstává v popředí zájmu také Chorvatsko a Dubaj. Přibývá ale i lidí, kterým vyhovuje podnebí a životní styl v Thajsku nebo na Bali, kde jsou nejen cenově dostupné nemovitostí, ale také tam můžete strávit celou zimu na pláži a přitom ještě ušetříte.

Udržitelný luxus

Jen atraktivní lokalita ale nestačí. Stále více movitých Čechů preferuje i nemovitosti s vysokou architektonickou hodnotou, které jim poskytují dostatek bezpečí a také jsou energeticky efektivní. Nejde přitom ani tak o finanční úsporu jako o soběstačnost a šetrnost k přírodě, která se stává velkým trendem i v oblasti bydlení a rekreace. Samozřejmostí se tedy stávají nové ekologické technologie pro tvorbu a akumulaci tepla nebo hospodaření s dešťovou vodou.







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články