Právě vyšla nová studie firmy UBS zaměřená na novinky a trendy v oblasti Single Family Office. Tentokrát je obzvlášť zajímavá, protože s transformací trhu přichází i změna strategie rodinných kanceláří. Jak se do jejich fungování promítly předcházející covidové roky i současná geopolitická situace?
Velké změny v byznysu i na finančních trzích probíhají už od minulého roku. Letos se ale ještě zrychlily a přidala se k tomu i nová makroekonomická situace. Family Office – rodinné kanceláře na to samozřejmě reagují, například přímým investováním doplněným o podílové fondy. Kromě toho ale hledají i možnosti dodatečných výnosů a snaží se snížit provozní náklady. Nejnovější zpráva UBS Global Family Office Report uvádí, jaké trendy Single-Family Office následují.
Alokace aktiv a diverzifikace portfolia
Rodinné kanceláře se v dnešní nejisté době poohlížejí po nových možnostech a přizpůsobují tomu svoji dlouhodobou strategii. Počítají s tím, že bude nutné pracovat aktivněji než v minulých letech. Jen tak brzy najdou nové zdroje příjmů, které mohou plynout například z investic do soukromého kapitálu nebo do nemovitostí. Ve velkém se například začaly orientovat na Private Equity fondy, které jsou zaměřené na etablované společnosti s jasnou historií. Vykazují tedy nižší míru rizika než veřejné akciové trhy. Dobrovolně tak upřednostňují vyšší výnosy před likviditou.
Udržitelné a odpovědné investování
Tento trend částečně pokračuje, a nejen v rámci Family Office. Studie Global Wealth 2022 od společnosti Boston Consulting Group z minulého týdne prokázala, že Wealth Manageři by neměli trend udržitelnosti opomíjet. Family Offices se v mnoha případech s takzvaným greenwashingem, tedy lživou informací o pozitivním environmentálním dopadu společnosti. Investice tohoto typu proto raději na čas zastavily, aby dokázaly lépe změřit jejich dopady. Při výběru nových investic jsou obezřetnější a dané firmy i instituce si více prověřují.
Zkušenost s digitálními aktivy
Dále se ukazuje. že spousta rodinných kanceláří si v poslední době oblíbila nové technologie, jako je blockchain. Samotný bitcoin a další kryptoměny jsou podle nich ale stále velmi rizikové. S těmito digitálními aktivy pouze experimentují. Chtějí se naučit, jak fungují, ale neberou je nijak závazně. Na svoje poměry do nich tedy investují jen nízké částky.
Zvyšování nákladů
Kvůli inflaci a napětí na geopolitické scéně rostou ceny nevídaným tempem. Velké rodinné kanceláře tedy hledají další cesty, jak ušetřit na provozních i personálních nákladech. Malé Single-Family Offices ale většinou takovou možnost nemají. Snaží se tak věnovat činnostem s přidanou hodnotou, ve kterých vidí největší potenciál. Zároveň si vybírají oblasti, s nimiž mají dlouhodobou zkušenost a považují se v nich za odborníky.
Samozřejmě se jedná pouze o obecné trendy, které se mohou v různých regionech lišit. Vzhledem k množství zapojených rodinných kanceláří napříč celým světem bychom je ale neměli přehlížet. Celou studii si můžete stáhnout zde.