Home WEALTH PLANNINGPlánování bohatství Podzemní úkryt jako symbol bohatých. Máte ho taky?

Podzemní úkryt jako symbol bohatých. Máte ho taky?

Autor Redakce

Co se vám vybaví, když se řekne podzemní úkryt? Představa vyzděných sklepních místností s palandami a policemi zaplněnými konzervami je již překonaná. Dnes je byznys s privátními podzemními úkryty atraktivní záležitostí zejména pro high-net-worth jedince. 

Hlavní motivací pro koupi podzemních úkrytů bývá zabezpečení svých rodin. Lidé čelí obecnému znepokojení z různých hrozeb a hledají záruku bezpečného zázemí pro případ, že by došlo k obávané katastrofě. Může se jednat o přírodní pohromy, sociální problémy nebo o nejaktuálnější krizi – pandemii. Řada majitelů bunkrů se ovšem nechala slyšet, že jejich hlavním důvodem výstavby podzemních nemovitostí jsou obavy ze společenských nepokojů, které jsou – i vlivem pandemie – čím dál častější.

Bunkry jsou obvykle stavěny v blízkosti nebo přímo pod obydlím jejich majitelů a jsou propojeny únikovými tunely. Movití jedinci také využívají nabídek ke koupi bytových jednotek v podzemních komplexech. Zatímco někteří lidé preferují vlastní izolované prostředí a soukromí, jiní vyhledávají komplexy, kde by případně žili v komunitě s dalšími lidmi. Podle Bloomberg je aktuálně největší poptávka po privátních podzemních bunkrech na Novém Zélandu, v Jižní Dakotě, Indianě a Německu. Většina firem na výstavbu podzemních úkrytů potvrzuje, že poptávka o bunkry za poslední rok významně vzrostla.

O zvyšujícím zájmu o tyto komodity v období pandemické krize informuje mnoho českých i zahraničních médií. Např. Realtestate.com v minulém roce zveřejnil, že poptávka u amerického výrobce podzemních krytů Vivos xPoint vzrostla téměř pětinásobně. Nové bunkry firmě vydělaly v každé oblasti kolem 3.5 mil. dolarů. Doposud byli majiteli zejména příslušníci střední vrstvy, a až v minulém roce začala převažovat klientela z HNWI společnosti.

Dle The New York Times už v roce 2017 privátní podzemní úkryty vlastnila více než polovina miliardářů ze světového hi-tech centra, tedy z kalifornského Silicon Valley. Bunkry však nejsou výsadou jen západu. V posledních měsících je téma výstavby podzemních úkrytů pro privátní klientelu součástí mnoha českých médií (např. idnes, ekonom, Seznam Zprávy…)

Jak bunkry vznikají?

Úkryty ve většině případů vznikají z nevyužitých vojenských opevněných bunkrů a raketových sil. Toto využití je pro inovátory výhodné, jelikož samotná výstavba by se vyšplhala na několik miliard korun.

Privátní úkryty obsahují dostatek jídla, zásobárny a čističky vody pro danou kapacitu lidí na stanovenou dobu. Jsou zabezpečeny nejpokročilejšími technologiemi od vysokotlakových dveří pro vstup do úkrytu přes ocelové a betonové stěny po filtry vzduchu, které mají eliminovat viry. Zároveň je součástí energetický systém, jenž obsahuje zdroj energie a generátor pro případ výpadku energie na zemi. Jedním z možných zdrojů mohou být zásobárny paliva. Stěžejní je ovšem udržitelnost, o kterou se většina firem snaží tak, aby snížila náklady a prodloužila možnou dobu pobytu uvnitř. K udržitelnosti se přistupuje různými způsoby, např. český Tebrix využívá větrné turbíny a geotermální zdroje. Úkryty jsou navrženy tak, aby vydržely po několik generací a dokázaly vzdorovat řadě nejen přírodních katastrof.

Výstavba bunkrů se stává výzvou nejen pro techniky a inženýry, ale i pro architekty a designéry.  Fantazii se v interiérech úkrytů meze nekladou a jistě již neplatí, že účel světí prostředky. I v tomto případě lidé sledují trendy a své úkryty přetváří v designové podzemní byty nebo vily. Součástí komplexů bývají knihovny, divadla, bazény, posilovny, sauny a mnoho dalšího. 

Na podobě a příslušenství úkrytů se často podílí i psychologové. Jejich úkolem je zajistit natolik věrohodné prostředí, aby v něm lidé dokázali žít co nejdéle. Důležité je eliminovat psychické problémy vycházející z několikaměsíčního (či letitého?) uzavření pod zemí. S tím souvisí design interiéru. Pro zachování přirozenosti si mnohdy klienti žádají takový vnitřek, který se bude co nejvíce shodovat s jejich domy na zemi. Tímto požadavkem si snaží zajistit právě co nejoptimálnější prostředí pro život v úkrytu. Podle odborníků stejné prostředí napomáhá k lepšímu fungování v podzemí.

Kde se v České republice můžete schovat před katastrofou?

Přemýšlíte nad vlastním úkrytem? Vybrali jsme pro vás tři společnosti, na které se můžete v České republice obrátit pro výstavbu, prodej či pronájem bunkru.

TEBRIX

Firma Tebrix byla založena v roce 2012. Zaměřuje se na ochranu klientů především formou výstavby podzemních úkrytů či jejich úpravou. Zároveň ve svých podzemních bunkrech poskytuje tzv. panic room. Hlavním účelem těchto pokojů je ochrana osob před krátkodobým nebezpečím, popř. zabezpečení vašeho bohatství. Cena za úkryty od Tebrixu se pohybuje v řádu stovek tisíc korun až po desítky milionů a je ovlivněna zákazníkovými konkrétními požadavky. Stejně jako jiné společnosti ve světě i Tebrix dokáže zabudovat do podzemí bazény, posilovny, kinosály, vinné sklepy a další nadstandardní vychytávky. 

THE OPPIDUM

V České republice se poblíž Českého Brodu nachází největší bunkr na světě určený pouze pro miliardáře. Představitelé projektu se od počátku netají tím, že je úkryt cílen jen nejbohatší vrstvě, a dokonce i vlastní webové stránky jsou zabezpečené kódem “jen pro vyvolené”. Dle dostupných informací armáda začala stavět tento úkryt v roce 1984 pro případ nukleární války, dokončen byl v roce 1995. Původně se jednalo o přísně tajný projekt Československa a Sovětského svazu. Zakladatelem novodobého projektu je podnikatel Jakub Zamrazil, který armádní bunkr přeměnil na jeden z nejluxusnějších bunkrů světa. Objekt je rozdělen na podzemní prostory (7.200 m2) a nadzemní stavbu o rozloze 30.000 m2. Podzemní i nadzemní plochu mohou miliardáři využívat nejen k ochraně, ale i k rekreaci jako hotelové apartmány.

Mimo jiné se společnost specializuje na výstavbu soukromých domácích bunkrů a komerčních úkrytových prostor všude po světě.

RENEW CZ

Společnost Renew nabízí privátní podzemní kryty pro jednotlivce i skupiny osob. Specializují se na výstavbu jak malých bunkrů pro zajištění základních potřeb, tak na velké luxusní úkryty. Nejzákladnější z nich jsou stavitelé schopni vybudovat do 30 dnů od objednávky. Zároveň jejich nabídku aktualizují dle nejnovějších studií o bezpečnosti a potřebách k přežití osob. Kryty mají osoby chránit jak před chemickými hrozbami (např. únik z chemičky, výbuch), radiací, tak před přírodními katastrofami nebo terorismem. Jejich cena se odvíjí dle použitého materiálů, vybavení, technického zpřístupnění atd. 





Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články