Inflace, energetická krize a celkově náročná ekonomická situace se v poslední době promítly do života nás všech. Pocítily je tedy i dobročinné organizace, které přišly zejména o některé individuální dárce. Přitom jim výrazně stouply náklady na provoz. Dobrou zprávou ale je, že růst cen už zpomaluje a v mnoha případech může být řešením digitalizace, státní pomoc nebo vlastní investiční portfolio.
Během covidové pandemie nebo na začátku války na Ukrajině zaznamenalo dárcovství po celém světě silný vzestup. Podobné to bylo i v České republice. Tragické či nepříznivé události jsou to, na čem vidíme, že se lidstvo umí semknout. Příkladem může být tornádo na Moravě, vážně nemocný Martínek či jiné. Postupně se ale vlivem inflace a energetické krize zhoršila ekonomická situace, následkem byl mimo jiný pokles individuálních dárců. Až nyní dochází k mírnému hospodářskému růstu, který by měl podle analytiků přetrvat po celý rok a nejspíš i zrychlovat. Jak celospolečenské změny ovlivnily svět filantropie?
Inflace a větší počet potřebných
Inflace se projevila zejména ve zdražování potravin, ale ceny se zvýšily také u spotřebního zboží. Kvůli tomu se tak mnohým veřejně prospěšným organizacím zvýšily náklady. Jako příklad uvádí server Philantrophy.com americkou neziskovou organizaci Feeding America, která loni utratila za potraviny pětkrát více než v roce 2019 a podobný nárůst zaznamenala i iniciativa Toys for Tots, která nakupuje hračky pro děti. O něco méně zdražovaly farmaceutické produkty. Kromě inflace se navíc do stoupajících nákladů promítá ještě jeden fakt, a to rostoucí počet lidí, jež pomoc filantropů a charitativních organizací potřebují.
Pokles individuálního dárcovství vede k vlastní iniciativě
Někteří donoři byli nuceni omezit pravidelné příspěvky, a mnohé organizace se tak spoléhají především na firemní partnerství. Jiné využívají pomoc od státu a stále častější jsou případy, kdy samy investují. Děje se tak už i v Česku, například v rámci Open Society Fund Prague pod vedením Martiny Břeňové nebo Nadace pro současné umění, ve které je ředitelem David Korecký.
Optimalizace procesů
Dalším efektivním řešením je v globálním měřítku optimalizace nákladů, například i nepopulárním snížením počtu zaměstnanců. Právě tato strategie se osvědčila Robertu Harrymu Flemingovi z divadla Actors Theatre v Louisville, který musel propustit dokonce devět zaměstnanců na vedoucích pozicích. Celkově pak ze zhruba 130 pracovníků zůstala v organizaci jen čtvrtina. Nicméně se ukazuje, že jim to pomohlo překonat krizové období a nyní s nadějí očekávají další snižování inflace v tomto roce.
V Česku roste povědomí o dárcovství
Růst nákladů v posledních letech trápí i české filantropy a charitativní organizace i u nás tedy zpomalení inflace může vyřešit část problémů. Kladně ale můžeme vnímat zvyšující se zájem o pravidelné dárcovství a celkovou společenskou angažovanost, která je u nás poměrně novým fenoménem, jak zmiňuje i aktuální průzkum Úřadu vlády ČR. Je pravdou, že i ten uvádí jako nejúspěšnější rok 2023, zatímco loni objem darů ani počet filantropů takových čísel nedosáhl. Přesto vyznívá pozitivně a dokazuje, že i v Česku se šíří povědomí o soukromém dárcovství a činnosti neziskových organizací.