Home Řízení rodinySpráva rodiny Průvodce finančním plánováním v rodině

Průvodce finančním plánováním v rodině

Autor Dana Halušková

Správné plánování rodinných financí vám pomůže dosáhnout všech cílů, které si jako rodina kladete. Zároveň vám poskytne materiální pohodlí a spoustu zajímavých zážitků, ale také zajištění do budoucna. A to už za dodržování několika pravidel stojí, co říkáte?

Ať už si chcete postavit dům, nebo máte v hlavě vizi o rodinném podniku, bez promyšlené strategie zpravidla neuspějete. Důležité je, že stačí několik jednoduchých kroků a najednou budete mít možnost dělat věci, o kterých jste do této chvíle jen snili. Pokud jste tedy připraveni na změnu, pojďte se podívat, jak s takovým finančním plánováním začít a postupně ho vylepšovat. 

Spousta rodin si sice vytváří rozpočet, ale jen malá část z nich tento plán někdy uvede do praxe,” řekl pro Investopedia.com Taylor Kovar, CFP, zakladatel a výkonný ředitel Kovar Wealth Management. Přitom součástí plánu je podle něj i naše současná situace v porovnání s tím, kam se chceme dostat.

Stanovte si společné cíle

Nezáleží na tom, jestli žijete jen s partnerem nebo i s dětmi, finanční plán se vám bude hodit vždy. Zaměřte se přitom na krátkodobé i dlouhodobé cíle vaší rodiny, na kterých se chcete podílet společně. Možná potřebujete nový dům nebo zajištění na důchod, ale přitom stále můžete spořit i na vzdělávání vašich dětí nebo na vysněné dovolené. „Nikde není řečeno, že tato rozhodnutí musí činit ten, kdo vydělá nejvíc, nebo umí nejlépe zacházet s penězi,“ dodává Kovar s tím, že je potřeba pracovat jako tým, aby byli všichni spokojení, protože zdaleka nejde jen o peníze. 

Jakmile budete vědět, čeho chcete dosáhnout, můžete na svoji strategii aplikovat pravidlo 50-30-20, díky kterému bude vše najednou jasnější a jednodušší. V praxi vypadá zhruba takto:

  • 50 % příjmu pro uspokojení aktuálních potřeb (jídlo, bydlení, služby atd.)
  • 30 % na splnění vašich přání (zábava, stravování, cestování atd.)
  • 20 % na investice a úspory

Vytvořte rodinný rozpočet

Podle Kovare je možné řídit jen to, co se dá změřit. Musíte tedy mít přehled, kam vaše peníze jdou. Nejjednodušší je sečíst všechny příjmy a odečíst od nich výdaje, které se ale ještě dělí na fixní a flexibilní. Do první kategorie tedy patří například hypotéka, provoz auta nebo školné, zatímco druhý případ se týká potravin, zábavy a dalších výdajů, kde se částka každý měsíc mění. Zbytek byste pak měli využít na spoření a investice.

Připravte se na nejhorší

Nikdy nevíte, co se může stát. Je tedy nutné počítat s nečekanými výdaji, například na opravu domu nebo na zdravotní péči. K tomu vám poslouží nouzový fond. Jeho podoba je jen na vás, ale mnoha rodinám se pro tyto účely osvědčil zvláštní spořící účet, na který si pravidelně každý měsíc posílají určitou částku. 

Případné dluhy spravujte efektivně

Bez hypotéky nebo auta na leasing se v dnešní době spousta rodin neobejde. Větším problémem jsou samozřejmě dluhy, které vznikají nadměrným utrácením za zbytečnosti. Efektivní správu ale vyžadují oba případy. Možnosti máte v zásadě dvě, buď na čas omezíte své výdaje, nebo budete potřebovat další příjem. S optimalizací vám poradí například váš Wealth Manager.

Chraňte svou rodinu pojištěním

Nakonec nezapomeňte ani na pojistné produkty, které jsou další zásadní formou zabezpečení. Určitě se neobejdete bez pojištění domácnosti a zdravotního pojištění. Většina členů movitých rodin ale uzavírá i životní pojistky. O případných dalších možnostech se opět doporučujeme informovat u profesionálních poradců.







Bezplatně se registrujte a získáte 8 speciálních vydání
Wealth Magazín – Report zdarma na svůj email, přístup
k prémiovému obsahu, promo kódy pro vstup na akce
a pravidelný newsletter s nejnovějšími trendy, analýzami a celospolečenskými tématy ovlivňující Private Wealth.




Související články